Ekonomikos Nobelio premija – už siūlymą, kaip reguliuoti rinkas

Publikuota: 2014 m. spalio 14 d. antradienis

Spalio 13 dieną paskelbtas Ekonomikos Nobelio premijos laureatas. Švedų išradėjo ir verslininko Alfredo Nobelio atminimui Švedijos centrinio banko „Riksbank“ įsteigtas apdovanojimas atiteko prancūzų ekonomistui Jeanui Tirole’iui (Université Toulouse 1 Capitole). Prestižinė premija jam skirta už rinkos galios ir reguliavimo analizę.

J. Tirole’is – vienas įtakingiausių šių dienų ekonomistų. Jis prisidėjo prie daugybės ekonomikos sričių plėtros, tačiau labiausiai pasižymėjo išaiškindamas, kaip suprasti ir reguliuoti rinkas, kuriose dominuoja kelios įtakingos įmonės. „Jo darbai yra vieni iš tų, apie kuriuos sakoma: „Nėra nieko praktiškesnio už gerą teoriją“. J. Tirole’io analitiniai modeliai ne tik reikšmingai išplėtojo reguliavimo teoriją, bet ir įgijo praktinį pritaikymą „probleminių“ sektorių – telekomunikacijų ir elektros tiekimo, finansų rinkų ir bankų – reguliavimo praktikoje“, – teigė Ekonomikos fakulteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedros vedėjas prof. dr. Linas Čekanavičius.

Jei tokios rinkos neprižiūrimos, dažnai susiklosto socialiai žalinga situacija. Kainos gali būti aukštesnės nei tos, kurių „reikalautų“ išlaidos, stambios neproduktyvios įmonės blokuoja įėjimą mažesnėms, tačiau efektyvesnėms kompanijoms. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio J. Tirole’is tokių rinkų nesėkmių tyrimams įkvėpė naujos gyvybės. Jo analizė pasiūlė teoriją, kurioje pabrėžtas valdžios vaidmuo. Atsakyta į klausimus, kaip vyriausybės turėtų elgtis su įvairiais įmonių susijungimais ir karteliais, kaip turėtų būti reguliuojamos monopolijos.

„J. Tirole’io rinkos reguliavimui skirtų darbų „išeities taškas“ yra suvokimas, kad karteliai bei monopolijos reguliuotini, siekiant didesnio ekonomikos efektyvumo ir inovatyvumo, taigi – didesnės naudos visuomenei, o ne todėl, kad jie yra „prigimtinė“ blogybė. Šis požiūris teigia, kad aukštesnės monopolinės kainos bei monopoliniai viršpelniai nebūtinai yra blogis: tai priimtina kaina visuomenei, jeigu tų viršpelnių siekis paskatina inovacijas ir gamybos efektyvumo augimą. Tad monopolijų bei oligopolijų reguliavimo tikslas turėtų būti ne mažųjų rinkos dalyvių apsauga nuo didesniųjų konkurencijos, bet visuomenės apsauga nuo rinkos jėgų (konkurencijos) susilpnėjimo, kurį tam tikromis sąlygomis gali sukelti unikalių išteklių arba ekonominės galios koncentracija atskirų ūkio subjektų rankose“, – aiškino prof. dr. L. Čekanavičius.

Iki J. Tirole’io tyrimų, politinių sprendimų priėmėjai ieškojo visoms rinkoms bendrų principų. Jie vadovavosi keliomis paprastomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, kainų „lubos“ monopolistams, konkurentų susitarimų draudimas. Anot J. Tirole’io, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, šios taisyklės veikia, tačiau esant kitokioms sąlygoms, toks reguliavimo metodas gali atnešti daugiau žalos, nei naudos. Reguliuojamos kainos kelias stambias rinkos įmones gali motyvuoti sumažinti kainas, tačiau gali įvykti ir priešingai. „Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ši monopolijų reguliavimo priemonė gali susilpninti inovacijų diegimo bei efektyvumo didinimo paskatas: jeigu monopolistas numano, kad jei reikšmingiau sumažinus gamybos kaštus, reguliuotojas sumažins ir jos produkcijos kainos „lubas“, tai kam įmonei siekti to kaštų mažinimo?“, – pastebėjo prof. dr. L. Čekanavičius.

Konkurencijos reguliavimo politika turėtų būti pritaikyta prie specifinių kiekvienos rinkos sąlygų. J. Tirole’is pristatė bendrą tokių reguliavimo politikų rėmą ir jį adaptavo daugybei skirtingų sričių. „Vaizdžiai tariant, jis savo darbais teigia, kad monopolinių ligų „gydymas“ turi būti parinktas pagal konkretų „pacientą“, nes universalių metodų taikymas ne tik gelbsti, bet gali ir pakenkti, – apibendrino prof. dr. L. Čekanavičius.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Gerovės indekse Lietuva užėmė 42 vietą pasaulyje

Tradiciniame gerovės indekse Lietuva šiemet užėmė 42 vietą iš 142 įvertintų valstybių. Tai – viena pozicija geriau nei pernai. skaityti »

Paskelbtas pelningiausių pasaulio kompanijų sąrašas

Tinklalapis „usatoday.com“ paskelbė pelningiausių pasaulio bendrovių sąrašą. Vienos pelningiausių jame – bankai, įsikūrę Kinijoje ir JAV. skaityti »

Lietuvos verslo ir mokslo atstovai gali teikti paraiškas dalyvauti Europos kosmoso agentūros programose

Europos kosmoso agentūra (EKA) Lietuvos verslo ir mokslo subjektus kviečia teikti paraiškas pagal pirmąjį Lietuvai skirtą kvietimą. Paraiškas galima teikti iki š. m. gruodžio 8 dienos. skaityti »

Lietuva išrinkta į Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos Tarybą

2014 m. spalio 27 d. Lietuva pirmą kartą išrinkta į Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU), specializuotos Jungtinių Tautų organizacijos, Tarybą. skaityti »

„ASRock“ serverių sistemoms skirtam produktui suteiktas „Red Hat“ sertifikatas

Pagrindinių plokščių gamintojos kompanijos „ASRock“ serverių sistemoms skirtas produktas „ASRock Rack 1U12LW-C2750” gavo atvirojo kodo programinę įrangą gaminančios kompanijos „Red Hat” sertifikatą. skaityti »

„Euro panoramą“ šalies bibliotekose stebėjo tūkstančiai lankytojų

Beveik tris tūkstančius žiūrovų į Lietuvos viešąsias bibliotekas sutraukė pirmasis renginių ciklo „Euro panorama“ susitikimas. skaityti »

Lietuvos įmonės – optimistiškiausios iš Baltijos šalių

Didžiosios Lietuvos įmonės iš visų Baltijos šalių optimistiškiausiai vertina ateitį, rodo SEB banko apklausa. skaityti »

Įvedus eurą dėl mažesnių valiutos keitimo ir pervedimų išlaidų bankų klientai sutaupys per 250 milijonų litų

Įvedus eurą, per 2015 metus Lietuvoje veikiantys bankai negaus apie 188 mln. litų pajamų iš litų ir eurų keitimo paslaugų ir apie 80 mln. pajamų už tarptautinius pervedimus. skaityti »

„Danske Bank“: Euro zonos bankų būklė geresnė nei tikėtasi

Neseniai paskelbta, kad 25 euro zonos bankams pritrūktų kapitalo, jei išsipildytų streso testuose įvardijamos prielaidos. Daugiausia sunkumų kiltų Italijos, Ispanijos, Graikijos ir Kipro bankams. skaityti »

Lietuvos banko seminaruose – atsakymai į klausimą, kaip užsitikrinti saugią finansinę ateitį

Lietuvos bankas trečią rudenį iš eilės šalies gyventojams organizuoja nemokamų seminarų ciklą apie atsakingą asmeninių finansų valdymą. skaityti »