Euro įvedimas gyventojus paskatino taupyti

Publikuota: 2015 m. kovo 13 d. penktadienis

Naująją valiutą mūsų šalies gyventojai sutiko ramiai, teigiama naujausiame SEB banko leidinyje „Namų ūkių finansinio turto barometras“. Nors buvo tikėtasi, kad grynaisiais turimas lėšas gyventojai skubės išleisti vartojimo reikmėms, tačiau, artėjant euro įvedimui ir iš karto po jo, vartojimo mastas reikšmingai neišaugo. Ruošdamiesi eurui, gyventojai dažniau grynaisiais litais turimas santaupas nešė į sąskaitas finansų institucijose. Taip pat dėl gerų pastarojo meto vertybinių popierių rinkos rezultatų padidėjo ilgalaikio taupymo (investavimo) finansinių priemonių populiarumas.

Į  finansų institucijas sunešti grynieji ten ir užsibus

Metų pabaigoje sparčiai didėjo gyventojų santaupos finansų institucijose. Terminuotųjų ir neterminuotųjų indėlių sąskaitose laikomų lėšų vertė vien per paskutinius tris 2014 metų mėnesius išaugo 1,131 mlrd. eurų. Iš viso per metus indėlių vertė padidėjo 1,289 mlrd. eurų (14,8 proc.) palyginti su 2013 metais.

„Artėjant eurui, gyventojai siekė nemokamai ir patogiai pakeisti turimus litus. Būtent tai, o ne augusios pajamos, ir buvo pagrindinis veiksnys, didinęs indėlių sąskaitose esančias lėšas“, – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Pasak jos, nors metų pabaigoje į sąskaitas suplaukė rekordiškai daug pinigų, nebuvo galima pasakyti, ar jie sąskaitose užsibus ilgai. Visgi sausio rezultatai leidžia manyti, kad bent jau dalis šių lėšų finansų institucijose užsibus ilgiau. Bendra indėlių – terminuotųjų ir neterminuotųjų – suma sausį ne sumažėjo, bet padidėjo, tai retas reiškinys šalies finansų institucijose. Neterminuotųjų indėlių sumažėjo (328 mln. eurų), bet terminuotųjų padaugėjo labiau (360 mln. eurų). Sausį gyventojai sudarė daugiausiai 6–12 mėn. trukmės, o ne trumpiausio laikotarpio terminuotųjų indėlių sutarčių“, – sako ekspertė.

Daugiau dėmesio ilgalaikiam taupymui

Paskutinį 2014 m. ketvirtį sumokėtų investicinio ir kitų rūšių kaupiamojo gyvybės draudimo įmokų vertė buvo maždaug penktadaliu didesnė negu atitinkamą 2013 m. laikotarpį.

„Įmokos pagal investicinio ar kitų rūšių kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis mažina apmokestinamąsias pajamas, tad metų gale gyventojai skuba pasinaudoti šia lengvata. Be to, šiais metais išaugusį gyvybės draudimo populiarumą lėmė dar keletas veiksnių: didesnės pajamos ir geresni būsimų pajamų lūkesčiai, noras atsikratyti grynųjų pinigų bei palankūs ankstesni investavimo priemonių rinkų rezultatai. Paskutinis veiksnys ir artimiausioje ateityje lems, ar ilgalaikio taupymo priemonės išliks populiarios“, – sako J. Varanauskienė.

Sprendžiant, ar dalį pajamų skirti investicijoms į vertybinių popierių rinkas, šeimos finansų ekspertė pataria atsižvelgti ne tik į paskutines tendencijas rinkose, bet ir į tai, kiek santaupų asmeniui reikės artimiausioje ateityje.

Euro įvedimas svarbiu vartojimo stimulu netapo

Tai, kad gyventojai nebuvo linkę grynuosius litus išleisti vartojimo reikmėms, patvirtina ne tik lėšų augimas indėlių sąskaitose ar aktyvus grynųjų litų keitimas į eurus prieš pat įvedant naująją valiutą ir iš karto po to, bet ir mažmeninės prekybos apyvartos rodikliai.

Statistikos departamento duomenimis, maisto, gėrimų ir tabako mažmeninės prekybos apyvarta 2014 m. gruodį, palyginti su 2013 m. gruodžiu padidėjo 4,3 proc., ne maisto – 9,9 procento. Šis augimas yra panašus į ankstesnių metų – 2013 m. gruodį, palyginti su 2012 m. gruodžiu, prekybos maisto prekėmis apyvarta augo 3,3 proc., ne maisto – 7,6 procento.

Pirmąjį mėnesį po euro įvedimo vartojimo augimo tempas sulėtėjo: maisto prekių apyvarta 2015 m. sausį buvo 0,9 proc. mažesnė, ne maisto – 3,9 proc. didesnė nei atitinkamą 2014 m. laikotarpį. Tačiau pajamos per metus veikiausiai padidėjo. Vartojimo galimybes šių metų pradžioje didino ir mažesnės būsto išlaikymo išlaidos.  Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, vidutinė 60 kv. m ploto buto senos statybos nerenovuotame name mokėjimo už šilumą suma 2015 m. sausį buvo maždaug ketvirtadaliu (27,2 proc.) mažesnė negu prieš metus. „Nepaisant to, kad įvairūs rodikliai rodė, jog vartojimas šį sausį, palyginti su pernai metų atitinkamu mėnesiu, turėjo augti sparčiau, įvedus naują valiutą metų pradžioje gyventojai buvo linkę neišlaidauti, o, matyt, pratinosi prie naujų kainų ir pajamų dydžių. Visgi tikėtina, kad prisijaukinus eurą, vartojimas vėl augs proporcingai pajamoms“, – sako J. Varanauskienė.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuva „Doing Business 2017“ reitinge išlaiko savo pozicijas

Paskelbtame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2017“ Lietuva užima 21 vietą tarp 190 šalių, o tarp Europos Sąjungos valstybių narių – 10 vietą ir aplenkia tokias valstybes kaip Lenkija, Olandija, Prancūzija, Belgija ir kitos. skaityti »

Skaidrumo iniciatyvai „Jonvabaliai“ – įvertinimas už skaidrumo ir atsakingumo skatinimą

Finansų ministrė Rasa Budbergytė padėkojo partneriams – iniciatyvos „Jonvabaliai“, laimėjusios Europos Komisijos (EK) „RegioStars 2016“ apdovanojimą, kūrėjams. skaityti »

Konstitucijos egzaminas kuria patriotišką ir pilietišką Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Prezidentūroje vykusioje ceremonijoje apdovanojo jubiliejinio – dešimtojo – Konstitucijos egzamino nugalėtojus ir pasveikino visus Konstitucijos dienos proga. skaityti »

Premjeras sveikina LEU rektorių jubiliejinio gimtadienio proga

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius Vyriausybės vardu sveikina Lietuvos edukologijos universiteto rektorių Algirdą Gaižutį 75 metų jubiliejaus proga, pažymėdamas jo aktyvią ir kūrybingą mokslinę veiklą, reikšmingus darbus, svarbius Lietuvos valstybei, mokslui, švietimui ir kultūrai. skaityti »

Valstybės biudžeto pajamos renkamos geriau nei buvo prognozuota

Per pirmuosius devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 3,4 proc. daugiau, o vien tik valstybės biudžetas – 2,1 proc. daugiau nei planuota. skaityti »

Pasauliui sparčiai besikeičiant – nuolatos tobulinti įgūdžius

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė Liuksemburge dalyvauja Europos Sąjungos Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos posėdyje. skaityti »

Neringa turi aukščiausią Lietuvoje verslo laisvės indeksą

Neringos savivaldybė šiemet užėmė pirmą vietą pagal verslo laisvės indeksą, aplenkusi Vilnių ir kitus Lietuvos didmiesčius. skaityti »

V. Vasiliauskas: euro zonos bankai privalo didinti veiklos efektyvumą

Europos bankų sektorius, sklandžiai mažindamas neveiksnių paskolų lygį, galėtų veiksmingiau prisidėti prie kreditavimo augimo ir euro zonos ekonomikos skatinimo. skaityti »

Skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ laimėjo Europos Komisijos apdovanojimą

Finansų ministerijos ir partnerių iniciatyva „Jonvabaliai“ už skaidrumo ir atsakingumo skatinimą, naudojant Europos Sąjungos lėšas, paskelbta nugalėtoja Europos Komisijos (EK) „RegioStars 2016“ apdovanojimuose. skaityti »

„Hanner“ pripažinta geriausia nekilnojamojo turto vystymo kompanija Lietuvoje trečius metus iš eilės

Kasmetinės finansų žurnalo „Euromoney“ nekilnojamojo turto ir finansinių institucijų ekspertų apklausos duomenimis, „Hanner“ buvo pripažinta geriausia 2016 metų nekilnojamojo turto vystymo kompanija Lietuvoje. skaityti »