Finansų įstaigos rizikas Lietuvos finansų sistemai vertina nuosaikiau

Publikuota: 2013 m. gruodžio 5 d. ketvirtadienis

Šalyje veikiančioms finansų įstaigoms didžiausią nerimą kelia su užsienio rinkomis susijusios grėsmės – tai rodo naujausia Lietuvos banko užsakymu atlikta apklausa dėl rizikų Lietuvos finansų sistemai. Tačiau beveik visas grėsmes respondentai vertino palankiau nei metų pradžioje.

„Finansų įstaigas labiau neramina išorės rizikos šaltiniai, o vidaus grėsmes jos vertina nuosaikiau. Pavyzdžiui, gerėjant įmonių ir namų ūkių finansinei būklei, bankai palankiau nei anksčiau įvertino jų kredito riziką. Tačiau finansų įstaigos mano, kad jų galimybės pritraukti finansavimą taps sudėtingesnės“, – sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys.

Lietuvoje veikiantys finansų sistemos dalyviai reikšmingiausiomis rizikomis laiko galimą kai kurių valstybių skolų problemų poveikį Lietuvos ūkiui ir šalies eksporto kritimą silpniau augant pasaulio ekonomikai. Apklausos dalyvių nuomone, investicijų išskaidymas ir eksporto plėtra į „sveikas“ rinkas sumažintų minėtų rizikų poveikį.

Palyginti su prieš pusmetį atlikta analogiška apklausa, daugiau dėmesio sulaukė šalies konkurencingumo praradimo grėsmė. Anot apklausos dalyvių, sparčiau už darbo našumą kylantis darbo užmokestis ir kvalifikuotų darbuotojų stygius gali nulemti šalies konkurencingumo užsienio rinkose praradimą. Visgi šios rizikos išsipildymo tikimybė vertinama kaip nedidelė.

Paprašytos įvardyti ir įvertinti daugiau galimų rizikos šaltinių, apklaustos finansų įstaigos atkreipė dėmesį į politinės valios Lietuvoje stoką priimant ekonomikai ir finansams svarbius sprendimus, mokestinės aplinkos nestabilumą. Be to, finansų įstaigos kaip išaugusį rizikos šaltinį minėjo ir susiklosčiusią situaciją Rusijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje.

Makroekonominė rizika antrą pusmetį iš eilės vertinama kaip mažesnė negu vidutinė, nors dar 2012 m. pabaigoje ji vertinta kaip didesnė negu vidutinė. Dalis apklaustų finansų įstaigų makroekonominę padėtį vertintų palankiau, jei matytų aiškius veiksmus mažinant biudžeto deficitą ir racionalizuojant mokestinę aplinką.

Finansų įstaigos vis dar konservatyviai vertina polinkį prisiimti riziką, t. y. siekti didesnės grąžos renkantis pelningesnius, bet rizikingesnius projektus, ir per artimiausią pusmetį šio požiūrio keisti neketina.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »