Lietuvos įmonės galėtų efektyviau tvarkyti savo buitines atliekas

Publikuota: 2014 m. sausio 17 d. penktadienis

Lietuvoje atliekų rūšiavimo situacija gerėja, yra įsitikinusi Kauno technologijos universiteto (KTU) Aplinkos inžinerijos instituto (APINI) docentė Irina Kliopova. Lietuvos aplinkos apsaugos investicinių fondų nepriklausoma eksperte dirbanti mokslininkė viliasi, kad neseniai spaudoje plataus atgarsio sulaukusi istorija apie kompostavimui netinkamų konteinerių dalinimą gyventojams, nesumažins jų noro tvarkyti buitines atliekas.

„Galiu jus užtikrinti, kad pokyčiai vyksta: visose savivaldybėse yra jau įrengtos arba šiuo metu įrenginėjamos žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės, o biologiškai skaidžių atliekų iš komunalinių atliekų srauto tvarkymui yra parengtos studijos, pateiktos paraiškos ir gautas finansavimas“, – tikina aplinkosaugos ekspertė I. Kliopova.

Netinkamai ruošiuojantys  mokės brangiau
Daugelyje Lietuvos regionų buitinėms atliekoms tvarkyti bus įdiegta antrinio rūšiavimo sistema. Visų pirma, iš komunalinių atliekų srauto, kuris patenka į sąvartyną, bus atskirtos po pirminio rūšiavimo likusios antrinės žaliavos, biologiškai skaidžių ir kitų atliekų srautas, kuris bus naudojamas kietojo atgautojo kuro gamybai. Atskirtos biologiškai skaidžios atliekos bus apdorojamos gaminant kompostą ir/arba alternatyvią energiją. Pagamintu kompostu galima tręšti teritorijas, kuriose auginami energetiniai augalai, naudojami biokuro gamybai. „Viskas Lietuvoje juda į priekį“, – mano I. Kliopova ir pabrėžia, kad šiuo metu daugiausia dėmesio skiriama pirminiam rūšiavimui, t. y. tam, kurį vykdo patys gyventojai, skatinti.

„Pagal statistinius duomenis matome, kad nuo tada, kai pradėjome statyti atliekų rūšiavimui skirtus konteinerius, vadinamuosius „varpelius“, pirminio rūšiavimo efektyvumas didėja“, – pasakoja aplinkosaugos ekspertė. Beje, rūšiuoti aktyviau žmones turėtų paskatinti netrukus atsirasiantis sąvartyno mokestis, kuris bus priskaičiuojamas prie mėnesinio atliekų tvarkymo mokesčio. „Gyventojams gali tekti už šias paslaugas mokėti iki dviejų kartų daugiau, jeigu buitinės atliekos nebus rūšiuojamos“, – teigia mokslininkė.


Lietuvos įmonės atsilieka nuo gyventojų
Teigiamą I. Kliopovos nusiteikimą Lietuvos piliečių atžvilgiu skatina asmeninė patirtis, kurią ji įgijo vykdydama projektus kartu KTU APINI. „Pavyzdžiui, pagal vieną iš projektų, skatinome namudinį kompostavimą Tauragės regiono individualiose valdose. Žmonės noriai dalyvavo eksperimente, žymėjo rezultatus ir šiandien žaliąsias atliekas kompostuoja toliau“, – teigia mokslininkė.

Deja, įmonių ir gyventojų atliekų rūšiavimo rodikliai gerokai skiriasi. Nors daugelis regionų turi kompostavimo aikšteles, ne visos įmonės jomis naudojasi savo žaliosioms atliekoms šalinti. „Kai kurių įmonių žaliosios atliekos keliauja tiesiai į komunalinių atliekų srautą“, – piktinasi I. Kliopova.

Žaliųjų atliekų kompostavimas vietoje – idealus sprendimas
Universitetas, rekreaciniai parkai, apgyvendinimo ir kitos įstaigos, kurioms priklauso dideli žalieji plotai, žaliąsias atliekas galėtų kompostuoti ir pačios. „Žaliųjų atliekų tvarkymas jų susidarymo šaltinyje – idealus sprendimas. Be to, čia pat, vietoje, galima panaudoti ir iš žaliųjų atliekų susidariusį produktą – biokompostą – žaliesiems plotams tręšti“, – sako aplinkosaugos ekspertė.

Jei įmonėms projekto parengimui reikėtų mokslinės studijos apie žaliųjų atliekų rūšiavimą jų susidarymo vietoje, I. Kliopova siūlo KTU magistrantės Kamilės Stanevičiūtės darbą. „Šioje studijoje aptariamos teorinės ir techninės galimybės, kaip vietoje kompostuoti KTU susidarančias žaliąsias ir Universiteto maitinimo įstaigose susikaupusias biologiškai skaidžias atliekas. Nors aukštosios mokyklos biologiškai skaidžios atliekos nuo žalių plotų ir nepatenka į komunalinį srautą, o yra išvežamos į miesto kompostavimo aikštelę, vis dėlto kompostuodami vietoje, sutaupytume“, – mano mokslininkė. Jos nuomone, studentės parengta techninė užduotis kompostavimo konteineriams pagaminti yra tiksli, išsami ir gali būti pritaikoma ne tik KTU, bet ir kitų kompanijų bei organizacijų poreikiams.

Gaila, kad ne visada klausiama ekspertų nuomonės
„Labai gaila, kad ne visada konsultuojamasi su specialistais“, – netinkamų kompostavimui konteinerių dalinimo istoriją komentuoja ekspertė. Jos nuomone, neretai projektai neįvykdomi ne dėl to, kad trūksta Europos Sąjungos lėšų, o dėl apmaudžių klaidų arba biurokratinių trukdžių. Mokslininkė tikisi, kad ateityje tokių klaidų bus išvengta – ypač dabar, kai daugėja kompetentingų specialistų.

„Aplinkosaugininko specialybė šiuo metu yra ypač aktuali. Todėl studentai studijų metu gauna daug įvairios informacijos – ir teisinės, ir metodinės, ir ekonominės bei finansinės“, – teigia I. Kliopova. Pagal KTU APINI atliktą apklausą net 70 proc. absolventų dirba savo srities specialistais. Žinant, jog jaunų žmonių nedarbas šalyje siekia 23 proc. šis rodiklis būsimuosius aplinkosaugos ekspertus turėtų nuteikti optimistiškai.

 

Šaltinis: ktu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Atsisakoma popierinių licencijų išdavimo

Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos siūlymui licencijas išduoti, jas keisti, stabdyti ar panaikinti tik elektroniniu būdu. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos projektas „Atrask save 3D mieste“ apdovanotas už inovacijas

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka pelnė svarų tarptautinį pripažinimą – jos įgyvendinamas projektas „Atrask save 3D mieste“ laimėjo pasaulinį apdovanojimą už žmonių gyvenimo kokybę gerinančias modernias paslaugas. skaityti »

„Krasta Auto Vilnius“ tapo oficialia „Rolls-Royce“ automobilių serviso partnere Lietuvoje

Bendrovė „Krasta Auto Vilnius“ tapo pirmąja autorizuota prestižinių automobilių gamintojo „Rolls-Royce Motor Cars“ serviso atstove Baltijos šalyse. Bendrovei suteiktas „Krasta Auto Vilnius Authorised Rolls-Royce Motor Cars Service Workshop“ partnerės statusas. skaityti »

Specialūs numeriai elektromobiliams sulaukė didelio dėmesio

Susisiekimo ministerijos iniciatyva – ekologiškas transporto priemones išskirti specialiais valstybinio numerio ženklais – sulaukė didelio elektromobilių vairuotojų susidomėjimo. skaityti »

Nauja rubrika knygų mėgėjams – „Bibliotekininkas renkasi“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato naują rubriką literatūros gurmanams – „Bibliotekininkas renkasi“. Šioje rubrikoje supažindinsime su Nacionalinės bibliotekos darbuotojais ir pristatysime jų mėgstamiausias knygas. skaityti »

Verslininkai raginami ieškoti partnerių bendriems projektams

Ūkio ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia verslininkus bendradarbiauti su mokslo ir studijų institucijomis ir rengtis bendriems inovacinių čekių projektams. skaityti »

Moldovos verslo atstovus domina bendradarbiavimas su Lietuva

Liepos 11–14 dienomis Lietuvoje viešės Moldovos Respublikos delegacija. Vizito tikslas – susipažinti su Lietuvos verslui ir žemės ūkiui atstovaujančiomis organizacijomis, jų vadovais, perimti gerąją lietuvių praktiką ir pasidalinti sukaupta patirtimi. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi Ministras Pirmininkas

Liepos 12 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. skaityti »

„Sony” pristatė nuotoliniu būdu valdomą apšvietimo sistemą

Japonų kompanija „Sony“ šiandien rinkai pristatė naują radijo bangomis valdomą apšvietimo sistemą, kuri, pasak gamintojų, turėtų patenkinti augančius profesionalių fotografų ir pažengusių fotografijos entuziastų poreikius. skaityti »

Prezidentė paskyrė Ryšių reguliavimo tarnybos direktorių

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Feliksą Dobrovolskį paskyrė Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktoriumi. skaityti »