Lietuvos verslininkai – didžiausi optimistai dėl euro ateities Rytų Europoje

Publikuota: 2015 m. lapkričio 11 d. trečiadienis

Trys penktadaliai Lietuvos verslo lyderių prognozuoja, kad kitąmet šalies ekonomika augs, o euro zona iki 2020 m. laikysis stabiliai ir naujų sunkumų nepatirs. Lietuviai Centrinėje ir Rytų Europoje (CRE) yra vieni didžiausių optimistų dėl euro zonos ateities, tačiau Lietuvos verslininkai savo šaliai taip pat prognozuoja aukščiausią infliaciją Rytų Europoje.

Tokius duomenis skelbia tarptautinė audito, mokesčių ir konsultacijų bendrovė KPMG, atlikusi kasmetinę didžiausių verslo įmonių vadovų apklausą „Ekonomikos pulsas 2015“. Tyrime dalyvavo respondentai iš devynių šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Kroatijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Čekijos, Rumunijos ir Slovakijos.

Tikisi didesnės infliacijos nei regiono kaimynės

Du penktadaliai (39 proc.) apklaustų Lietuvos verslininkų teigia, kad vartotojų kainų indeksas (VKI), leidžiantis nustatyti infliacijos lygį, 2015 m. kils 2 proc. arba daugiau. Pagal infliacijos lūkesčius Lietuva lenkia kitas regiono šalis dideliu skirtumu: antrojoje vietoje esančioje Bosnijoje ir Hercegovinoje 2 proc. arba didesnės infliacijos tikisi vos 23 proc. respondentų. Lenkijoje tokios infliacijos tikisi 19 proc., Latvijoje – 17 proc., o Estijoje – vos 10 proc. respondentų.

Visame CRE regione bent 2 proc. infliacijos tikisi 17 proc. apklaustų bendrovių vadovų, o penktadalis (22 proc.) mano, kad infliacijos nebus arba ji bus neigiama. Lietuvoje defliaciją prognozuoja 13 proc. vadovų.

„Pažymėtina, kad praėjusiais metais vykdyto analogiško tyrimo metu Lietuvoje verslininkų, prognozavusių bent 2 proc. infliaciją savo šaliai, dalis taip pat buvo ženkliai didesnė negu bet kurioje kitoje regiono valstybėje. Aukšti infliacijos lūkesčiai tada buvo siejami su artėjančiu euro įvedimu Lietuvoje. Tačiau dabar akivaizdu, kad esama ir kitų veiksnių: net ir įvedus eurą Lietuvos verslininkai tikisi aukštesnės infliacijos negu jų kolegos CRE regione“, – sako KPMG partneris Domantas Dabulis

Lietuvoje pesimistų mažiau nei Europoje

Daugiau nei pusė (57 proc.) apklaustų Lietuvos verslo lyderių tvirtina, kad euro zonos laukia šviesi ateitis, nors naujomis valstybėmis ji ir nepasipildys. Visame CRE regione optimistų mažiau – 41 proc. Mažiau jų ir kaimyninėse šalyse: Estijoje optimistiškai į euro zonos ateitį žvelgia 40 proc. verslininkų, Latvijoje – 36 proc.

Net 42 proc. regiono verslininkų prognozuoja, kad iki 2020 m. euro zona susidurs su rimtomis problemomis. Lietuvoje tarp verslininkų rimtas grėsmes įžvelgia vos ketvirtadalis (26 proc.).

Lietuvoje euro zonos mažėjimo arba žlugimo tikisi 13 proc. respondentų, o daugiausia nerimaujančių yra Latvijoje – net ketvirtadalis (25 proc.) apklaustų šios šalies verslo lyderių mano, kad 2020 m. euro zonoje liks mažiau šalių nei dabar.

Laukia ekonominės situacijos gerėjimo

Tarp Lietuvos verslininkų tvyrantį optimizmą galima įžvelgti ir ekonomikos augimo prognozėse. Net trys penktadaliai (61 proc.) šalies verslininkų sako, kad Lietuvos ekonominė situacija 2016 m. gerės. Visame regione taip pozityviai ateitį vertinančių žmonių mažiau: ekonominės situacijos gerėjimą savo šalyse prognozuoja 51 proc. regiono verslininkų.

Dar geresnes perspektyvas savo valstybių ekonomikoms įžvelgia čekai ir rumunai – ekonomikos augimą savo šalyse prognozuoja atitinkamai 66 ir 63 proc. respondentų iš šių šalių. Latvijoje ekonomikos kilimo tikisi 53 proc. šios šalies verslininkų. Tuo tarpu Estijoje ir Lenkijoje optimistų tėra atitinkamai 29 ir 24 proc. Maždaug kas antras šių šalių verslininkas (54 proc. Lenkijoje ir 51 proc. Estijoje) teigia, kad jų šalyje ekonominė situacija nesikeis.

Daugiausia pesimistų, prognozuojančių savo valstybės ekonominės situacijos blogėjimą, yra Bosnijoje ir Hercegovinoje – 32 proc. Visose likusiose tirtose valstybėse ekonomikos smukimą prognozavusių verslininkų dalis nesiekia ketvirtadalio. Lietuvoje ekonomikos smukimą kitąmet numato vos 13 proc. verslininkų, šis skaičius yra artimas CRE regiono vidurkiui – 15 proc. 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos verslininkai aktyviau gina savo verslo teises Europos Sąjungoje

Pastebėta, kad vis daugiau Lietuvos verslininkų, kuriems kitoje ES šalyje buvo taikomi griežtesni reikalavimai nei vietos verslininkams, aktyviau gina savo verslo teises Europoje ir kreipiasi pagalbos. skaityti »

Eksporto lyderių kalvei – tarptautinis pripažinimas

Beveik pusę milijono eurų pridėtinės vertės šalies įmonėms sukūrusiai, Ūkio ministerijai pavaldžios VšĮ „Versli Lietuva“ programai „Sparnai“ – dar vienas tarptautinis pripažinimas, ji atrinkta tarp 3 geriausių tarptautiškumą skatinančių projektų. skaityti »

Europos smulkiojo verslo akto ataskaitoje įvertinti Lietuvos pasiekimai

Lietuva viršijo Europos Sąjungos vidurkį verslumo, atsakingo administravimo, valstybės pagalbos ir viešųjų pirkimų bei aplinkos srityse. skaityti »

RRT skelbia atnaujintus 4G ir 3G ryšio aprėpties zonų žemėlapius

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) atnaujino judriojo ryšio operatorių tinklų tikėtinų aprėpties zonų žemėlapius. skaityti »

DNB tyrimas: jaunieji verslininkai iš optimistų – į realistus

DNB „Jauno verslo barometras“ šiemet parodė gana ryškias permainas – optimizmo stulpelis krito, realizmo slėgis kyla. Retas tų, kurie savo verslą pradėjo per pastaruosius dvejus metus, artimiausiu metu planuoja daugiau darbuotojų, apyvartos augimą ar naujų produktų kūrimą. skaityti »

Ateities Lietuvos vizija pradėjo ryškėti pirmajame viešame projekto pristatyme

Lietuvos architektų sąjungos rūmuose Žurnalas „Structum“ viešai pristatė projektą „Išmanusis miestas III“, kuriuo siekiama įgyvendinti Lietuvos savivaldybių planus estetizuoti šalies visuomeninę ar gyvenamąją miestų aplinką, atgaivinti ir sukurti bei pritaikyti konkrečias teritorijas aktyviai gyventojų veiklai. skaityti »

LPK narių skaičius nuolat auga, kitus metus planuojama baigti pelningai

Per pastaruosius penkerius metus LPK ženkliai sustiprėjo, išaugo konfederacijos narių skaičius. skaityti »

Programuotojai paneigs stereotipus: klaviatūrą iškeis į gitaras

Lapkričio 16 dieną Vilniuje prasidėjusioje programuotojų konferencijoje „Build Stuff“ sulaukta daugiau nei tūkstančio svečių iš 40 pasaulio šalių. skaityti »

2017 m. biudžeto projektas sudarytas pagrįstai ir orientuotas į finansų sistemos stabilumą

Valstybės kontrolei atlikus 2017 metų valstybės biudžeto projekto vertinimą, Finansų ministerija pateikia informacijos dėl auditorių kai kurių pateiktų pastabų. skaityti »

Pramonininkai pristatė pasiūlymus naujos Vyriausybės programai

Lietuvos laukia labai svarbūs ketveri metai, todėl nauja valdžia turėtų aiškų planą kaip užtikrinti tvarų šalies ekonomikos augimą“ – sako Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis. skaityti »

Lietuviai – versliausi iš Baltijos valstybių

Lietuvoje 78 proc. gyventojų norėtų turėti savo verslą, kai tuo metu Latvijoje ir Estijoje šis skaičius siekia 49 proc., rodo septintus metus atliekamas pasaulinis verslumo tyrimas AGER 2016 (angl. Amway Global Entrepreneurship report). skaityti »