Lietuvos verslininkai – didžiausi optimistai dėl euro ateities Rytų Europoje

Publikuota: 2015 m. lapkričio 11 d. trečiadienis

Trys penktadaliai Lietuvos verslo lyderių prognozuoja, kad kitąmet šalies ekonomika augs, o euro zona iki 2020 m. laikysis stabiliai ir naujų sunkumų nepatirs. Lietuviai Centrinėje ir Rytų Europoje (CRE) yra vieni didžiausių optimistų dėl euro zonos ateities, tačiau Lietuvos verslininkai savo šaliai taip pat prognozuoja aukščiausią infliaciją Rytų Europoje.

Tokius duomenis skelbia tarptautinė audito, mokesčių ir konsultacijų bendrovė KPMG, atlikusi kasmetinę didžiausių verslo įmonių vadovų apklausą „Ekonomikos pulsas 2015“. Tyrime dalyvavo respondentai iš devynių šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Kroatijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Čekijos, Rumunijos ir Slovakijos.

Tikisi didesnės infliacijos nei regiono kaimynės

Du penktadaliai (39 proc.) apklaustų Lietuvos verslininkų teigia, kad vartotojų kainų indeksas (VKI), leidžiantis nustatyti infliacijos lygį, 2015 m. kils 2 proc. arba daugiau. Pagal infliacijos lūkesčius Lietuva lenkia kitas regiono šalis dideliu skirtumu: antrojoje vietoje esančioje Bosnijoje ir Hercegovinoje 2 proc. arba didesnės infliacijos tikisi vos 23 proc. respondentų. Lenkijoje tokios infliacijos tikisi 19 proc., Latvijoje – 17 proc., o Estijoje – vos 10 proc. respondentų.

Visame CRE regione bent 2 proc. infliacijos tikisi 17 proc. apklaustų bendrovių vadovų, o penktadalis (22 proc.) mano, kad infliacijos nebus arba ji bus neigiama. Lietuvoje defliaciją prognozuoja 13 proc. vadovų.

„Pažymėtina, kad praėjusiais metais vykdyto analogiško tyrimo metu Lietuvoje verslininkų, prognozavusių bent 2 proc. infliaciją savo šaliai, dalis taip pat buvo ženkliai didesnė negu bet kurioje kitoje regiono valstybėje. Aukšti infliacijos lūkesčiai tada buvo siejami su artėjančiu euro įvedimu Lietuvoje. Tačiau dabar akivaizdu, kad esama ir kitų veiksnių: net ir įvedus eurą Lietuvos verslininkai tikisi aukštesnės infliacijos negu jų kolegos CRE regione“, – sako KPMG partneris Domantas Dabulis

Lietuvoje pesimistų mažiau nei Europoje

Daugiau nei pusė (57 proc.) apklaustų Lietuvos verslo lyderių tvirtina, kad euro zonos laukia šviesi ateitis, nors naujomis valstybėmis ji ir nepasipildys. Visame CRE regione optimistų mažiau – 41 proc. Mažiau jų ir kaimyninėse šalyse: Estijoje optimistiškai į euro zonos ateitį žvelgia 40 proc. verslininkų, Latvijoje – 36 proc.

Net 42 proc. regiono verslininkų prognozuoja, kad iki 2020 m. euro zona susidurs su rimtomis problemomis. Lietuvoje tarp verslininkų rimtas grėsmes įžvelgia vos ketvirtadalis (26 proc.).

Lietuvoje euro zonos mažėjimo arba žlugimo tikisi 13 proc. respondentų, o daugiausia nerimaujančių yra Latvijoje – net ketvirtadalis (25 proc.) apklaustų šios šalies verslo lyderių mano, kad 2020 m. euro zonoje liks mažiau šalių nei dabar.

Laukia ekonominės situacijos gerėjimo

Tarp Lietuvos verslininkų tvyrantį optimizmą galima įžvelgti ir ekonomikos augimo prognozėse. Net trys penktadaliai (61 proc.) šalies verslininkų sako, kad Lietuvos ekonominė situacija 2016 m. gerės. Visame regione taip pozityviai ateitį vertinančių žmonių mažiau: ekonominės situacijos gerėjimą savo šalyse prognozuoja 51 proc. regiono verslininkų.

Dar geresnes perspektyvas savo valstybių ekonomikoms įžvelgia čekai ir rumunai – ekonomikos augimą savo šalyse prognozuoja atitinkamai 66 ir 63 proc. respondentų iš šių šalių. Latvijoje ekonomikos kilimo tikisi 53 proc. šios šalies verslininkų. Tuo tarpu Estijoje ir Lenkijoje optimistų tėra atitinkamai 29 ir 24 proc. Maždaug kas antras šių šalių verslininkas (54 proc. Lenkijoje ir 51 proc. Estijoje) teigia, kad jų šalyje ekonominė situacija nesikeis.

Daugiausia pesimistų, prognozuojančių savo valstybės ekonominės situacijos blogėjimą, yra Bosnijoje ir Hercegovinoje – 32 proc. Visose likusiose tirtose valstybėse ekonomikos smukimą prognozavusių verslininkų dalis nesiekia ketvirtadalio. Lietuvoje ekonomikos smukimą kitąmet numato vos 13 proc. verslininkų, šis skaičius yra artimas CRE regiono vidurkiui – 15 proc. 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos verslininkai aktyviau gina savo verslo teises Europos Sąjungoje

Pastebėta, kad vis daugiau Lietuvos verslininkų, kuriems kitoje ES šalyje buvo taikomi griežtesni reikalavimai nei vietos verslininkams, aktyviau gina savo verslo teises Europoje ir kreipiasi pagalbos. skaityti »

Draudimo rinka šiemet toliau sparčiai didės dėl ne gyvybės draudimo plėtros

Lietuvos draudimo rinka, pagal draudimo įmokas pernai išaugusi dešimtadaliu, šiemet, palyginti su 2016 m., augs nuosaikiau ir padidės 6–7 proc. skaityti »

SEB tyrimas: gyventojai mažiau tiki pensijų sistema ir pensija ima rūpintis patys

SEB banko trečius metus iš eilės apskaičiuojamas Lietuvos gyventojų pasirengimo pensijai rodiklis beveik nepakito. skaityti »

Lietuvos bankas pirmą kartą finansų rinkos dalyviams atskleidė savo patikrinimų planą

Kurdamas pažangią ir patrauklią finansų sektoriaus aplinką, Lietuvos bankas pirmą kartą informavo prižiūrimus bankus, draudimo įmones, elektronines pinigų įstaigas ir kitus finansų rinkos dalyvius apie šių metų planinių inspektavimų ir tyrimų terminus bei apimtį. skaityti »

Vilniaus meras kviečia vieną „Facebook” kūrėjų į Vilnių

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pakvietė vieną socialinio tinklo „Facebook” kūrėjų – Sheryl Sandberg – apsilankyti Vilniuje. skaityti »

Gyventojai jau gali naudotis ribotos kainos būtiniausių mokėjimo paslaugų krepšeliu

Nuo vasario 1 d. gyventojai bankuose ir kredito unijose galės savanoriškai pasirinkti, kad būtiniausios mokėjimo paslaugos būtų teikiamos už ribotą kainą. skaityti »

2017 metais „Hanner“ investuos 85 milijonus eurų

Investicijų į nekilnojamąjį turtą (NT) bendrovė „Hanner“ 2017 metais į NT projektų plėtrą investuos 85 mln. eurų. skaityti »

Lietuvos bankas kviečia dailininkus sukurti unikalią proginę monetą, skirtą Baltijos valstybių 100-mečiams

Lietuvos bankas paskelbė konkursą sukurti 2 eurų proginės monetos, skirtos Baltijos valstybių 100-mečiams, grafinius projektus. skaityti »

Nacionalinis koordinacinis centras padės įgyvendinti EBPO rekomendacijas dėl atsakingo verslo

Ūkio ministerijoje pristatytas Lietuvos nacionalinis koordinacinis centras bei jo veikla įgyvendinant Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos Gaires daugiašalėms įmonėms, nustatančias atsakingo elgesio principus ir standartus. skaityti »

Lietuva pristatyta konferencijoje „World in 2017“ Stokholme

Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė dalyvavo Švedijos sostinėje Stokholme vykusioje konferencijoje „World in 2017“, kurią verslo bendruomenės lyderiams kasmet rengia Dagens Industri kartu su britų žurnalu The Economist. skaityti »

Moterys linkusios blogiau vertinti šeimos finansinę padėtį nei vyrai

Vyrų ir moterų požiūris į daugelį dalykų dažnai skiriasi. Finansinės padėties vertinimas ir jo lemiami skolinimosi įpročiai – ne išimtis. skaityti »