Nobelio chemijos premija – už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą

Publikuota: 2013 m. spalio 9 d. trečiadienis

2013 metų Nobelio chemijos premija paskirta chemikams prof. Martinui Karplusui, prof. Michaelui Levittui ir prof. Arieh Warsheliui už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą įvairiais masteliais.

Nobelio chemijos premijos laureatai sukūrė šiandienių galingų kompiuterinių modelių, naudojamų mokslo įstaigose, pagrindus. Būtent jų sukurtų žinių pagrindu dabar mokslininkai ir chemijos pramonės atstovai gali suvokti ir prognozuoti sudėtingus cheminius procesus.

M. Karpluso, M. Levitto ir A. Warshelio darbas ypatingas tuo, kad jie sugebėjo suvienyti klasikinę Niutono fiziką su iš pagrindų kitokia kvantine fizika. Anksčiau mokslininkams tekdavo rinktis, su kurios fizikos taisyklių rinkiniu jie dirbs. Klasikinė fizika yra puikiausiai tinkama paprastiems skaičiavimams ir pritaikoma labai didelių molekulių modeliavimui. Bet ji jokiu būdu netinkama modeliuoti chemines reakcijas. Šiam tikslui chemikai naudojo kvantinę fiziką. Tiesa, šiems skaičiavimams reikėjo neįtikėtinų informacinių sistemų išteklių, todėl modeliavimai buvo atliekami tik mažoms molekulėms.

Šiemečiai Nobelio chemijos premijos laureatai iš abiejų fizikos pasaulių paėmė tai, kas geriausia bei svarbiausia ir sugalvojo būdą kartu panaudoti ir kvantinės, ir klasikinės fizikos taisykles. Pavyzdžiui, modeliuojant, kaip vaistas jungiasi su baltymu organizme, kompiuteris iš pradžių atlieka kvantine teorija grindžiamus skaičiavimus tiems vaistų ir baltymų atomams, kurie tiesiogiai reaguoja tarpusavy. Likusią didelio baltymo dalį galima modeliuoti taikant mažiau kompiuterius apkraunančias klasikinės fizikos taisykles.

Didele dalimi dėl šiemetinių laureatų atlikto darbo, šiandienos chemikams kompiuteriai ir modeliavimas tapo ne mažiau svarbiais už mėgintuvėlius. O modeliavimai tapo tokiais realistiškais, kad jie puikiausiai tinkami tradicinių eksperimentų rezultatų nustatymui. Modeliavimas, dabar įprastas universitetuose ir tiesiog būtinas bet kurioje vaistus kuriančioje įmonėje, mokslininkams sutaupo milžiniškas sumas pinigų ir daugybę laiko.

Prof. M. Karplusas dirba Strasbūro universitete Prancūzijoje ir Harvardo universitete (JAV), M. Levittas Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje, o prof. A. Warshelis atstovauja Pietų Kalifornijos universitetui (JAV).

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio chemijos premija - už tyrimus, atvėrusius kitokį požiūrį į ląsteles

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams mokslininkams Robertui Lefkowitzui ir Brianui Kobilkai už tyrimus, aiškinančius, kaip organizmų ląstelių receptoriai reaguoja į aplinką. skaityti »

RRT lankėsi Taivano delegacija

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyboje (RRT) Taivano Vidaus reikalų ministerijos ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų (Chunghwa telecom) atstovai. skaityti »

Lietuvos statybų sektoriuje vis daugiau dėmesio skiriama inovacijoms

2015 m. palyginus su 2014 m. skaitmeninės statybos iniciatyvos vystymas prisidėjo prie beveik penkis kartus padidėjusių apimčių investicijų į programinę įrangą Lietuvos statybų sektoriuje. skaityti »

Dažniausiai pasitaikančios klaidos, dedant indėlį

Nors lietuvių įprotis kaupti santaupas kojinėje vis silpsta ir daugiau mūsų šalies gyventojų renkasi patikimesnes taupymo priemones, iki galo suprantančių, kas yra ir kaip veikia viena populiariausių taupymo priemonių – indėliai bankuose – vis dar nėra daug. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi laikraščio „Литовскiй курьеръ“ korespondentė

Rugpjūčio 11 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi laikraščio „Литовскiй курьеръ“ korespondentė Galina Kurbanova. skaityti »

ES valstybės ir Kazachstanas stiprins tarpusavio bendradarbiavimą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui pateikė ratifikuoti Astanoje priimtą Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Kazachstano Respublikos tvirtesnės partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą. skaityti »

Plečiamas Verslo konsultantų tinklas bei teikiamų konsultacijų spektras

Skelbiama nauja konsultantų atranka į Verslo konsultantų tinklą (VKT) ir kviečiami tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys teikti prašymus tapti šio tinklo nariais. skaityti »

Susitarimas su Azerbaidžanu atveria naujas perspektyvas Lietuvos vežėjams

Susisiekimo ministerijoje įvykusiame pirmajame Lietuvos ir Azerbaidžano ekspertų posėdyje susitarta dėl dvišalės tarptautinio keleivių ir krovinių vežimo automobilių keliais tvarkos. Artimiausiu metu šis susitarimas bus patvirtintas abiejų valstybių Vyriausybių lygiu. skaityti »

Finansų ministerijoje aptartas tolesnis Nyderlandų ir Lietuvos bendradarbiavimas

Finansų ministrė Rasa Budbergytė, šiandien susitikusi su Nyderlandų Karalystės nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Lietuvoje Bertu van der Lingen, aptarė tolesnio dvišalio ekonominio bendradarbiavimo galimybes ir šiuo metu visiems aktualią „Brexit“ temą. skaityti »

Lietuvos bibliotekoms – išskirtinė proga ugdyti visuomenės inžinerinį raštingumą

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje buvo pristatyta naujiena apie geriausių pasaulio inžinierių pripažintos kompanijos „Dassault Systemes“ dovaną Lietuvos bibliotekoms – 3D modeliavimo programą „SOLIDWORKS“. skaityti »

Lietuva įsiveržė į pasaulio investicijų lyderių dešimtuką

Pagal tiesioginių užsienio investicijų projektų planuojamas sukurti darbo vietas milijonui gyventojų Lietuva užima 10 vietą pasaulyje, rodo naujausia „IBM Global Location Trends 2016“ ataskaita. Praėjusiais metais tame pačiame reitinge Lietuva buvo 18 vietoje. skaityti »