Nobelio chemijos premija – už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą

Publikuota: 2013 m. spalio 9 d. trečiadienis

2013 metų Nobelio chemijos premija paskirta chemikams prof. Martinui Karplusui, prof. Michaelui Levittui ir prof. Arieh Warsheliui už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą įvairiais masteliais.

Nobelio chemijos premijos laureatai sukūrė šiandienių galingų kompiuterinių modelių, naudojamų mokslo įstaigose, pagrindus. Būtent jų sukurtų žinių pagrindu dabar mokslininkai ir chemijos pramonės atstovai gali suvokti ir prognozuoti sudėtingus cheminius procesus.

M. Karpluso, M. Levitto ir A. Warshelio darbas ypatingas tuo, kad jie sugebėjo suvienyti klasikinę Niutono fiziką su iš pagrindų kitokia kvantine fizika. Anksčiau mokslininkams tekdavo rinktis, su kurios fizikos taisyklių rinkiniu jie dirbs. Klasikinė fizika yra puikiausiai tinkama paprastiems skaičiavimams ir pritaikoma labai didelių molekulių modeliavimui. Bet ji jokiu būdu netinkama modeliuoti chemines reakcijas. Šiam tikslui chemikai naudojo kvantinę fiziką. Tiesa, šiems skaičiavimams reikėjo neįtikėtinų informacinių sistemų išteklių, todėl modeliavimai buvo atliekami tik mažoms molekulėms.

Šiemečiai Nobelio chemijos premijos laureatai iš abiejų fizikos pasaulių paėmė tai, kas geriausia bei svarbiausia ir sugalvojo būdą kartu panaudoti ir kvantinės, ir klasikinės fizikos taisykles. Pavyzdžiui, modeliuojant, kaip vaistas jungiasi su baltymu organizme, kompiuteris iš pradžių atlieka kvantine teorija grindžiamus skaičiavimus tiems vaistų ir baltymų atomams, kurie tiesiogiai reaguoja tarpusavy. Likusią didelio baltymo dalį galima modeliuoti taikant mažiau kompiuterius apkraunančias klasikinės fizikos taisykles.

Didele dalimi dėl šiemetinių laureatų atlikto darbo, šiandienos chemikams kompiuteriai ir modeliavimas tapo ne mažiau svarbiais už mėgintuvėlius. O modeliavimai tapo tokiais realistiškais, kad jie puikiausiai tinkami tradicinių eksperimentų rezultatų nustatymui. Modeliavimas, dabar įprastas universitetuose ir tiesiog būtinas bet kurioje vaistus kuriančioje įmonėje, mokslininkams sutaupo milžiniškas sumas pinigų ir daugybę laiko.

Prof. M. Karplusas dirba Strasbūro universitete Prancūzijoje ir Harvardo universitete (JAV), M. Levittas Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje, o prof. A. Warshelis atstovauja Pietų Kalifornijos universitetui (JAV).

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio chemijos premija - už tyrimus, atvėrusius kitokį požiūrį į ląsteles

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams mokslininkams Robertui Lefkowitzui ir Brianui Kobilkai už tyrimus, aiškinančius, kaip organizmų ląstelių receptoriai reaguoja į aplinką. skaityti »

Atsisakoma popierinių licencijų išdavimo

Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos siūlymui licencijas išduoti, jas keisti, stabdyti ar panaikinti tik elektroniniu būdu. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos projektas „Atrask save 3D mieste“ apdovanotas už inovacijas

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka pelnė svarų tarptautinį pripažinimą – jos įgyvendinamas projektas „Atrask save 3D mieste“ laimėjo pasaulinį apdovanojimą už žmonių gyvenimo kokybę gerinančias modernias paslaugas. skaityti »

„Krasta Auto Vilnius“ tapo oficialia „Rolls-Royce“ automobilių serviso partnere Lietuvoje

Bendrovė „Krasta Auto Vilnius“ tapo pirmąja autorizuota prestižinių automobilių gamintojo „Rolls-Royce Motor Cars“ serviso atstove Baltijos šalyse. Bendrovei suteiktas „Krasta Auto Vilnius Authorised Rolls-Royce Motor Cars Service Workshop“ partnerės statusas. skaityti »

Specialūs numeriai elektromobiliams sulaukė didelio dėmesio

Susisiekimo ministerijos iniciatyva – ekologiškas transporto priemones išskirti specialiais valstybinio numerio ženklais – sulaukė didelio elektromobilių vairuotojų susidomėjimo. skaityti »

Nauja rubrika knygų mėgėjams – „Bibliotekininkas renkasi“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato naują rubriką literatūros gurmanams – „Bibliotekininkas renkasi“. Šioje rubrikoje supažindinsime su Nacionalinės bibliotekos darbuotojais ir pristatysime jų mėgstamiausias knygas. skaityti »

Verslininkai raginami ieškoti partnerių bendriems projektams

Ūkio ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia verslininkus bendradarbiauti su mokslo ir studijų institucijomis ir rengtis bendriems inovacinių čekių projektams. skaityti »

Moldovos verslo atstovus domina bendradarbiavimas su Lietuva

Liepos 11–14 dienomis Lietuvoje viešės Moldovos Respublikos delegacija. Vizito tikslas – susipažinti su Lietuvos verslui ir žemės ūkiui atstovaujančiomis organizacijomis, jų vadovais, perimti gerąją lietuvių praktiką ir pasidalinti sukaupta patirtimi. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi Ministras Pirmininkas

Liepos 12 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. skaityti »

„Sony” pristatė nuotoliniu būdu valdomą apšvietimo sistemą

Japonų kompanija „Sony“ šiandien rinkai pristatė naują radijo bangomis valdomą apšvietimo sistemą, kuri, pasak gamintojų, turėtų patenkinti augančius profesionalių fotografų ir pažengusių fotografijos entuziastų poreikius. skaityti »

Prezidentė paskyrė Ryšių reguliavimo tarnybos direktorių

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Feliksą Dobrovolskį paskyrė Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktoriumi. skaityti »