Nobelio chemijos premija – už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą

Publikuota: 2013 m. spalio 9 d. trečiadienis

2013 metų Nobelio chemijos premija paskirta chemikams prof. Martinui Karplusui, prof. Michaelui Levittui ir prof. Arieh Warsheliui už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą įvairiais masteliais.

Nobelio chemijos premijos laureatai sukūrė šiandienių galingų kompiuterinių modelių, naudojamų mokslo įstaigose, pagrindus. Būtent jų sukurtų žinių pagrindu dabar mokslininkai ir chemijos pramonės atstovai gali suvokti ir prognozuoti sudėtingus cheminius procesus.

M. Karpluso, M. Levitto ir A. Warshelio darbas ypatingas tuo, kad jie sugebėjo suvienyti klasikinę Niutono fiziką su iš pagrindų kitokia kvantine fizika. Anksčiau mokslininkams tekdavo rinktis, su kurios fizikos taisyklių rinkiniu jie dirbs. Klasikinė fizika yra puikiausiai tinkama paprastiems skaičiavimams ir pritaikoma labai didelių molekulių modeliavimui. Bet ji jokiu būdu netinkama modeliuoti chemines reakcijas. Šiam tikslui chemikai naudojo kvantinę fiziką. Tiesa, šiems skaičiavimams reikėjo neįtikėtinų informacinių sistemų išteklių, todėl modeliavimai buvo atliekami tik mažoms molekulėms.

Šiemečiai Nobelio chemijos premijos laureatai iš abiejų fizikos pasaulių paėmė tai, kas geriausia bei svarbiausia ir sugalvojo būdą kartu panaudoti ir kvantinės, ir klasikinės fizikos taisykles. Pavyzdžiui, modeliuojant, kaip vaistas jungiasi su baltymu organizme, kompiuteris iš pradžių atlieka kvantine teorija grindžiamus skaičiavimus tiems vaistų ir baltymų atomams, kurie tiesiogiai reaguoja tarpusavy. Likusią didelio baltymo dalį galima modeliuoti taikant mažiau kompiuterius apkraunančias klasikinės fizikos taisykles.

Didele dalimi dėl šiemetinių laureatų atlikto darbo, šiandienos chemikams kompiuteriai ir modeliavimas tapo ne mažiau svarbiais už mėgintuvėlius. O modeliavimai tapo tokiais realistiškais, kad jie puikiausiai tinkami tradicinių eksperimentų rezultatų nustatymui. Modeliavimas, dabar įprastas universitetuose ir tiesiog būtinas bet kurioje vaistus kuriančioje įmonėje, mokslininkams sutaupo milžiniškas sumas pinigų ir daugybę laiko.

Prof. M. Karplusas dirba Strasbūro universitete Prancūzijoje ir Harvardo universitete (JAV), M. Levittas Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje, o prof. A. Warshelis atstovauja Pietų Kalifornijos universitetui (JAV).

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio chemijos premija - už tyrimus, atvėrusius kitokį požiūrį į ląsteles

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams mokslininkams Robertui Lefkowitzui ir Brianui Kobilkai už tyrimus, aiškinančius, kaip organizmų ląstelių receptoriai reaguoja į aplinką. skaityti »

Kuri valanda tinkamiausia asmeninių finansų tvarkymui?

Pirmadienis, pirma dienos pusė – tokį laiką dažniausiai renkasi SEB banko klientai tam, kad prisijungę prie interneto banko pervestų skolą draugui, apmokėtų sąskaitą už komunalines paslaugas ar pasitikrintų pinigų likutį. skaityti »

Konstitucijos prospekte atsiras 6 elektromobilių įkrovimo stotelės

Elektromobiliu nesustojant jau galima nuvažiuoti kelis šimtus kilometrų, o jų įkrovimo stotelių skaičius sostinėje netrukus smarkiai išaugs dėl dešiniajame Neries krante vystomų verslo centrų. skaityti »

Vilniaus savivaldybė pirmoji įsidiegė elektroninę mokyklos patalpų nuomos sistemą

Sostinės savivaldybė įdiegė elektroninę švietimo įstaigų patalpų nuomos sistemą – nuo šiol norintys išsinuomoti Vilniaus mokyklų patalpas būrelių veiklai ar sportui, tai galės padaryti paprasčiau ir patogiau. skaityti »

R. Dargis: „Lietuvoje vis dar trūksta verslo lyderystės“

Lietuvos pramonės asociacijas ir įmones vienijančios Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis teigia, kad nepaisant svaraus indėlio stiprinant Lietuvos ekonomiką ir didinant jos konkurencingumą, verslo bendruomenės turėtų aktyviau prisidėti prie pilietinės visuomenės kūrimo. skaityti »

Seimas svarstys europinio sąskaitos blokavimo įsakymo procedūros nustatymą

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis pristatė Civilinį procesą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės aktų įgyvendinimo įstatymo pataisų projektą. skaityti »

Apklausa: daugėja pelningai veikiančių įmonių, verslas numato didinti atlyginimus

Verslas teigiamai vertina veiklos perspektyvas, daugėjo pelningai dirbančių įmonių, bemaž kas antra įmonė didino atlyginimus ir numato tą daryti ateityje, rodo naujausios Lietuvos banko inicijuotos apklausos duomenys. skaityti »

Lietuvos verslininkai ieškos verslo plėtros galimybių Vokietijoje

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vadovaujama verslo delegacija balandžio 6–8 d. dalyvaus verslo susitikimuose Vokietijoje. skaityti »

LNB parengė virtualią parodą „Dr. Jonas Šliūpas: lietuvių tauta kitąkart ir šiandien...“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą, skirtą sociologo, istoriko, literatūros tyrinėtojo, publicisto ir visuomenės veikėjo dr. Jono Šliūpo 155-osioms gimimo metinėms. skaityti »

Kataras ir Liuksemburgas – turtingiausios pasaulio šalys

Pačių turtingiausių pasaulio valstybių sąraše dominuoja nedidelės šalys. Pirmos trys jo pozicijos išliko nepakitusios nuo praėjusių metų. skaityti »

BMW muziejuje – išsamus žvilgsnis į koncerno šimtmetį

Kovo pradžioje pažymėjęs šimtąsias savo įkūrimo metines koncernas BMW pristato unikalią parodą „100 Masterpieces“, kurioje – svarbiausi ir novatoriškiausi automobilių gamintojo pasiekimai per jo istoriją. skaityti »