Nobelio chemijos premija – už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą

Publikuota: 2013 m. spalio 9 d. trečiadienis

2013 metų Nobelio chemijos premija paskirta chemikams prof. Martinui Karplusui, prof. Michaelui Levittui ir prof. Arieh Warsheliui už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą įvairiais masteliais.

Nobelio chemijos premijos laureatai sukūrė šiandienių galingų kompiuterinių modelių, naudojamų mokslo įstaigose, pagrindus. Būtent jų sukurtų žinių pagrindu dabar mokslininkai ir chemijos pramonės atstovai gali suvokti ir prognozuoti sudėtingus cheminius procesus.

M. Karpluso, M. Levitto ir A. Warshelio darbas ypatingas tuo, kad jie sugebėjo suvienyti klasikinę Niutono fiziką su iš pagrindų kitokia kvantine fizika. Anksčiau mokslininkams tekdavo rinktis, su kurios fizikos taisyklių rinkiniu jie dirbs. Klasikinė fizika yra puikiausiai tinkama paprastiems skaičiavimams ir pritaikoma labai didelių molekulių modeliavimui. Bet ji jokiu būdu netinkama modeliuoti chemines reakcijas. Šiam tikslui chemikai naudojo kvantinę fiziką. Tiesa, šiems skaičiavimams reikėjo neįtikėtinų informacinių sistemų išteklių, todėl modeliavimai buvo atliekami tik mažoms molekulėms.

Šiemečiai Nobelio chemijos premijos laureatai iš abiejų fizikos pasaulių paėmė tai, kas geriausia bei svarbiausia ir sugalvojo būdą kartu panaudoti ir kvantinės, ir klasikinės fizikos taisykles. Pavyzdžiui, modeliuojant, kaip vaistas jungiasi su baltymu organizme, kompiuteris iš pradžių atlieka kvantine teorija grindžiamus skaičiavimus tiems vaistų ir baltymų atomams, kurie tiesiogiai reaguoja tarpusavy. Likusią didelio baltymo dalį galima modeliuoti taikant mažiau kompiuterius apkraunančias klasikinės fizikos taisykles.

Didele dalimi dėl šiemetinių laureatų atlikto darbo, šiandienos chemikams kompiuteriai ir modeliavimas tapo ne mažiau svarbiais už mėgintuvėlius. O modeliavimai tapo tokiais realistiškais, kad jie puikiausiai tinkami tradicinių eksperimentų rezultatų nustatymui. Modeliavimas, dabar įprastas universitetuose ir tiesiog būtinas bet kurioje vaistus kuriančioje įmonėje, mokslininkams sutaupo milžiniškas sumas pinigų ir daugybę laiko.

Prof. M. Karplusas dirba Strasbūro universitete Prancūzijoje ir Harvardo universitete (JAV), M. Levittas Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje, o prof. A. Warshelis atstovauja Pietų Kalifornijos universitetui (JAV).

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio chemijos premija - už tyrimus, atvėrusius kitokį požiūrį į ląsteles

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams mokslininkams Robertui Lefkowitzui ir Brianui Kobilkai už tyrimus, aiškinančius, kaip organizmų ląstelių receptoriai reaguoja į aplinką. skaityti »

RRT bandymų laboratorija praplėtė akreditavimo sritį

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) elektromagnetinio suderinamumo bandymų laboratorija praplėtė akreditavimo sritį – nuo šiol ji gali atlikti liftų, eskalatorių ir judamųjų takų bei radijo įrenginių efektyvaus spektro naudojimo bandymus. skaityti »

Tyrimas: didžiuosius duomenis įvaldę smulkieji ir vidutiniai verslai į ateitį žvelgia optimistiškiau

Europos smulkieji ir vidutiniai verslai (SVV), esantys įvaldę jiems prieinamus didžiuosius duomenis (angl. big data), dvigubai labiau linkę tikėti, jog jų finansinė padėtis pagerės per artimiausius 12 mėnesių, rodo „Microsoft“ atliktas tyrimas. skaityti »

Lietuvos laimėjimus fizikos moksle garsinančioje aukso monetoje sužibo lazerio žvaigždė

Lietuvos banko išleista 5 eurų kolekcinė aukso moneta, skirta fizikai, pristatyta neseniai duris atvėrusiame Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje. Jame šiuo metu lankytojus kviečia ir pasaulyje garsi CERN paroda. skaityti »

Pasirodė Nacionalinės bibliotekos 2015 m. veiklos ataskaita ir 2016 m. veiklos programa

Visuomenė jau gali susipažinti su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos 2015 m. veiklos ataskaita ir 2016 m. veiklos programa, parengta remiantis 2015–2017 m. ir 2016–2018 m. Nacionalinės bibliotekos veiklos strateginiais planais. skaityti »

Lietuva Leipcigo knygų mugėje: uvertiūra prieš didįjį pasirodymą 2017 metais

Kovo pabaigoje vykusi tarptautinė Leipcigo knygų mugė ir literatūros festivalis „Leipcigas skaito“ (Leipzig liest) šiemet sulaukė net 260 tūkst. lankytojų. skaityti »

Atnaujintas Mokėjimų įstatymas – pigesnės bankų paslaugos, skaidresni įkainiai

Finansų ministerija kartu su Lietuvos banku parengė ir pateikė Vyriausybei naują Mokėjimų įstatymo redakciją. skaityti »

Premjero susitikime su „Samsung Electronics“ viceprezidentu – dėmesys Lietuvos rinkai

Kovo 24 dieną dalyvavęs Boao Azijos ekonomikos forumo kasmetinėje konferencijoje ir susitikęs su Kinijos premjeru Li Keqiangu, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius investicijų galimybes Lietuvoje aptarė su kompanijos „Samsung Electronics“ valdybos vicepirmininku Lee Jae-Yongu. skaityti »

Prezidentė Seimui teikia Lietuvos banko valdybos pirmininko kandidatūrą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir Lietuvos banko įstatymu, teikia Seimui Vitą Vasiliauską skirti Lietuvos banko valdybos pirmininku antrai penkerių metų kadencijai. skaityti »

Europos kosmoso agentūros seminare bus pristatytos naujos projektų galimybės verslui

Šių metų balandžio 1 d. Ūkio ministerija kartu su Europos kosmoso agentūra (EKA) organizuoja informacinį seminarą apie galimybes Lietuvos verslo ir mokslo subjektams teikti projektų pasiūlymus pagal EKA skelbiamus kvietimus technologijų, edukacijos bei mokslinių tyrimų srityse. skaityti »

LPK verslo taryboje su Baltarusija – pokyčiai

Kovo 14 d. Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) įvyko Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Baltarusija Verslo tarybos posėdis. skaityti »