Nobelio chemijos premija – už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą

Publikuota: 2013 m. spalio 9 d. trečiadienis

2013 metų Nobelio chemijos premija paskirta chemikams prof. Martinui Karplusui, prof. Michaelui Levittui ir prof. Arieh Warsheliui už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą įvairiais masteliais.

Nobelio chemijos premijos laureatai sukūrė šiandienių galingų kompiuterinių modelių, naudojamų mokslo įstaigose, pagrindus. Būtent jų sukurtų žinių pagrindu dabar mokslininkai ir chemijos pramonės atstovai gali suvokti ir prognozuoti sudėtingus cheminius procesus.

M. Karpluso, M. Levitto ir A. Warshelio darbas ypatingas tuo, kad jie sugebėjo suvienyti klasikinę Niutono fiziką su iš pagrindų kitokia kvantine fizika. Anksčiau mokslininkams tekdavo rinktis, su kurios fizikos taisyklių rinkiniu jie dirbs. Klasikinė fizika yra puikiausiai tinkama paprastiems skaičiavimams ir pritaikoma labai didelių molekulių modeliavimui. Bet ji jokiu būdu netinkama modeliuoti chemines reakcijas. Šiam tikslui chemikai naudojo kvantinę fiziką. Tiesa, šiems skaičiavimams reikėjo neįtikėtinų informacinių sistemų išteklių, todėl modeliavimai buvo atliekami tik mažoms molekulėms.

Šiemečiai Nobelio chemijos premijos laureatai iš abiejų fizikos pasaulių paėmė tai, kas geriausia bei svarbiausia ir sugalvojo būdą kartu panaudoti ir kvantinės, ir klasikinės fizikos taisykles. Pavyzdžiui, modeliuojant, kaip vaistas jungiasi su baltymu organizme, kompiuteris iš pradžių atlieka kvantine teorija grindžiamus skaičiavimus tiems vaistų ir baltymų atomams, kurie tiesiogiai reaguoja tarpusavy. Likusią didelio baltymo dalį galima modeliuoti taikant mažiau kompiuterius apkraunančias klasikinės fizikos taisykles.

Didele dalimi dėl šiemetinių laureatų atlikto darbo, šiandienos chemikams kompiuteriai ir modeliavimas tapo ne mažiau svarbiais už mėgintuvėlius. O modeliavimai tapo tokiais realistiškais, kad jie puikiausiai tinkami tradicinių eksperimentų rezultatų nustatymui. Modeliavimas, dabar įprastas universitetuose ir tiesiog būtinas bet kurioje vaistus kuriančioje įmonėje, mokslininkams sutaupo milžiniškas sumas pinigų ir daugybę laiko.

Prof. M. Karplusas dirba Strasbūro universitete Prancūzijoje ir Harvardo universitete (JAV), M. Levittas Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje, o prof. A. Warshelis atstovauja Pietų Kalifornijos universitetui (JAV).

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio chemijos premija - už tyrimus, atvėrusius kitokį požiūrį į ląsteles

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams mokslininkams Robertui Lefkowitzui ir Brianui Kobilkai už tyrimus, aiškinančius, kaip organizmų ląstelių receptoriai reaguoja į aplinką. skaityti »

Mitai ir realybė: kuri karta labiau priklausoma nuo technologijų?

Šių dienų žmonės neigia susiformavusius stereotipus: vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be naujausių technologijų ir vis daugiau jaunimo gręžiasi į tradicines vertybes. skaityti »

Aplinką tausojantis biuras įmanomas ir neaukojant milijonų?

Ne visos įmonės gali sau leisti įsikelti į „žalią“ biurą, tačiau stengiamasi naudoti energiją efektyviau pasitelkiant įvairiausias iniciatyvas. Tad į kokias sritis verta atkreipti didžiausią dėmesį? skaityti »

Nacionalinė biblioteka parengė virtualią parodą „Išlikęs savimi. Liudui Dovydėnui – 110“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Išlikęs savimi“, skirtą prozininko, publicisto, vaikų literatūros kūrėjo Liudo Dovydėno 110-osioms gimimo metinėms. skaityti »

Pristatyta informacinė sistema apie 120 tūkst. Europoje naudojamas chemines medžiagas

Sausį Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) pristatė naują informacinę sistemą „Infocards“, kurioje nuo šiol lengviau galima rasti informaciją apie 120 tūkst. Europoje šiuo metu naudojamas chemines medžiagas. skaityti »

„Mini“ pristatė specialios laidos sportišką kabrioletą „Mini John Cooper Works“

„Mini“ šeimoje debiutavo antras specialios laidos automobilis – keturvietis kabrioletas „Mini John Cooper Works“. skaityti »

Užbaigtas Kultūros ministerijos finansuojamas LKTA projektas

Lietuvos kabelinės televizijos asociacija įgyvendino projektą „Autorių teisių ir gretutinių teisių objektų, naudojamų retransliavimo veikloje, apsaugos modernizavimo projektas“, kurio pagrindinis tikslas – padidinti ir užtikrinti autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugą televizijos programų paketų platinimo (konkrečiai retransliavimo) srityje. skaityti »

Verslo aplinka Lietuvoje: ką žada 2016-ieji?

Pasaulinių reitingų duomenimis, verslo sąlygos Lietuvoje gerėja. Verslo valdymo technologijų specialistai prognozuoja, kad Valstybinės Mokesčių Inspekcijos (VMI) parengtas išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) projektas gali prisidėti prie dar didesnio šalies pozicijų tarptautinėje verslo rinkoje kilimo. skaityti »

Prezidentė dalyvaus Pasaulio ekonomikos forume ir lankysis CERN

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė sausio 20 d. išvyksta trijų dienų darbo vizito į Šveicariją. Šalies vadovė dalyvaus Pasaulio ekonomikos forume Davose ir apsilankys Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje CERN. skaityti »

Apdovanoti geriausi šalies ekologai

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Aplinkos komiteto konsultacinio posėdžio metu aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas kartu su konkurso organizatoriais geriausiai dirbančių ekologijos (aplinkosaugos) tarnybų ir specialistų (ekologų) konkurso nugalėtojus. skaityti »

„Knygų Kalėdos“ tapo visą Lietuvą sutelkiančiu judėjimu

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“ sutelkė visą šalį ir padėjo surinkti 50 tūkst. naujų knygų šalies viešosioms ir mokyklų bibliotekoms. skaityti »