Nobelio chemijos premija – už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą

Publikuota: 2013 m. spalio 9 d. trečiadienis

2013 metų Nobelio chemijos premija paskirta chemikams prof. Martinui Karplusui, prof. Michaelui Levittui ir prof. Arieh Warsheliui už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą įvairiais masteliais.

Nobelio chemijos premijos laureatai sukūrė šiandienių galingų kompiuterinių modelių, naudojamų mokslo įstaigose, pagrindus. Būtent jų sukurtų žinių pagrindu dabar mokslininkai ir chemijos pramonės atstovai gali suvokti ir prognozuoti sudėtingus cheminius procesus.

M. Karpluso, M. Levitto ir A. Warshelio darbas ypatingas tuo, kad jie sugebėjo suvienyti klasikinę Niutono fiziką su iš pagrindų kitokia kvantine fizika. Anksčiau mokslininkams tekdavo rinktis, su kurios fizikos taisyklių rinkiniu jie dirbs. Klasikinė fizika yra puikiausiai tinkama paprastiems skaičiavimams ir pritaikoma labai didelių molekulių modeliavimui. Bet ji jokiu būdu netinkama modeliuoti chemines reakcijas. Šiam tikslui chemikai naudojo kvantinę fiziką. Tiesa, šiems skaičiavimams reikėjo neįtikėtinų informacinių sistemų išteklių, todėl modeliavimai buvo atliekami tik mažoms molekulėms.

Šiemečiai Nobelio chemijos premijos laureatai iš abiejų fizikos pasaulių paėmė tai, kas geriausia bei svarbiausia ir sugalvojo būdą kartu panaudoti ir kvantinės, ir klasikinės fizikos taisykles. Pavyzdžiui, modeliuojant, kaip vaistas jungiasi su baltymu organizme, kompiuteris iš pradžių atlieka kvantine teorija grindžiamus skaičiavimus tiems vaistų ir baltymų atomams, kurie tiesiogiai reaguoja tarpusavy. Likusią didelio baltymo dalį galima modeliuoti taikant mažiau kompiuterius apkraunančias klasikinės fizikos taisykles.

Didele dalimi dėl šiemetinių laureatų atlikto darbo, šiandienos chemikams kompiuteriai ir modeliavimas tapo ne mažiau svarbiais už mėgintuvėlius. O modeliavimai tapo tokiais realistiškais, kad jie puikiausiai tinkami tradicinių eksperimentų rezultatų nustatymui. Modeliavimas, dabar įprastas universitetuose ir tiesiog būtinas bet kurioje vaistus kuriančioje įmonėje, mokslininkams sutaupo milžiniškas sumas pinigų ir daugybę laiko.

Prof. M. Karplusas dirba Strasbūro universitete Prancūzijoje ir Harvardo universitete (JAV), M. Levittas Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje, o prof. A. Warshelis atstovauja Pietų Kalifornijos universitetui (JAV).

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio chemijos premija - už tyrimus, atvėrusius kitokį požiūrį į ląsteles

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams mokslininkams Robertui Lefkowitzui ir Brianui Kobilkai už tyrimus, aiškinančius, kaip organizmų ląstelių receptoriai reaguoja į aplinką. skaityti »

Kokioje šalyje palankiausia plėtoti verslą?

Labiausiai verslui plėtoti tinkama šalimi paskelbta Danija. Tokia išvada paskelbta žurnalo „Forbes“ reitinge. skaityti »

Prisivilioti klientus padeda inovatyvios idėjos

Vis daugiau žmonių atsisuka ir į internetinę prekybą, kurios reklamos galimybės platesnės ir suteikia daugiau progų išsiskirti bei pritraukti pirkėją. skaityti »

Buvęs „Cisco Systems“ vadovas Dž. Čembersas – „Edison Achievement Award“ laureatas

Šiemet „Edison Achievement Award“ premija skirta technologijų reformatoriui Džonui Čembersui, kuris aktyviai plėtojo verslo atsakomybės iniciatyvas visame pasaulyje. skaityti »

Lietuvos bankų asociacija atnaujino savo logotipą

Lietuvos bankų asociacija atnaujina savo logotipą ir interneto svetainę. skaityti »

Konkurencijos taryba bendradarbiaus ir su Gruzija

Tbilisyje LR konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas ir Gruzijos konkurencijos agentūros pirmininkas Georgijus Barabadzė pasirašė Bendradarbiavimo memorandumą. Šio memorandumo tikslas – paskatinti bendradarbiavimą konkurencijos politikos kūrimo ir įgyvendinimo srityje. skaityti »

Paryžiuje bus aptarta EBPO atlikta Lietuvos ekonominė apžvalga

Finansų ministro Rimanto Šadžiaus vadovaujama delegacija gruodžio 17–18 d. lankysis Paryžiuje, kur dalyvaus Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Ekonominės ir vystymosi peržiūros komiteto posėdyje. skaityti »

Astanoje atidaryta Kazachstano nacionalinės valiutos ekspozicija

Kazachstano nacionaliniame muziejuje pristatyta tengei skirta ekspozicijai. Šiai ekspozicijai Nacionalinis šalies bankas padovanojo nacionalinės valiutos monetų ir banknotų. skaityti »

Sostinės savivaldybės tarybos posėdžiai – jau ir „Youtube“

Vilniaus savivaldybės Tarybos posėdžius visi norintys gali stebėti ir „Youtube“ kanale. skaityti »

Premjeras pasveikino Nepriklausomybės dieną švenčiantį Kazachstaną

Kazachstano Respublikos Nepriklausomybės dienos proga Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius išsiuntė sveikinimo laišką šios šalies Vyriausybės vadovui Karimui Masimovui. skaityti »

Nacionalinė biblioteka pristato virtualią parodą „Jo gyslomis teka upė... Markui Tvenui – 180“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Jo gyslomis teka upė...“, skirtą garsaus amerikiečių humoristo, satyriko, lektoriaus ir rašytojo Marko Tveno 180-osioms gimimo metinėms. skaityti »