Nobelio chemijos premija – už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą

Publikuota: 2013 m. spalio 9 d. trečiadienis

2013 metų Nobelio chemijos premija paskirta chemikams prof. Martinui Karplusui, prof. Michaelui Levittui ir prof. Arieh Warsheliui už sudėtingų cheminių sistemų modeliavimą įvairiais masteliais.

Nobelio chemijos premijos laureatai sukūrė šiandienių galingų kompiuterinių modelių, naudojamų mokslo įstaigose, pagrindus. Būtent jų sukurtų žinių pagrindu dabar mokslininkai ir chemijos pramonės atstovai gali suvokti ir prognozuoti sudėtingus cheminius procesus.

M. Karpluso, M. Levitto ir A. Warshelio darbas ypatingas tuo, kad jie sugebėjo suvienyti klasikinę Niutono fiziką su iš pagrindų kitokia kvantine fizika. Anksčiau mokslininkams tekdavo rinktis, su kurios fizikos taisyklių rinkiniu jie dirbs. Klasikinė fizika yra puikiausiai tinkama paprastiems skaičiavimams ir pritaikoma labai didelių molekulių modeliavimui. Bet ji jokiu būdu netinkama modeliuoti chemines reakcijas. Šiam tikslui chemikai naudojo kvantinę fiziką. Tiesa, šiems skaičiavimams reikėjo neįtikėtinų informacinių sistemų išteklių, todėl modeliavimai buvo atliekami tik mažoms molekulėms.

Šiemečiai Nobelio chemijos premijos laureatai iš abiejų fizikos pasaulių paėmė tai, kas geriausia bei svarbiausia ir sugalvojo būdą kartu panaudoti ir kvantinės, ir klasikinės fizikos taisykles. Pavyzdžiui, modeliuojant, kaip vaistas jungiasi su baltymu organizme, kompiuteris iš pradžių atlieka kvantine teorija grindžiamus skaičiavimus tiems vaistų ir baltymų atomams, kurie tiesiogiai reaguoja tarpusavy. Likusią didelio baltymo dalį galima modeliuoti taikant mažiau kompiuterius apkraunančias klasikinės fizikos taisykles.

Didele dalimi dėl šiemetinių laureatų atlikto darbo, šiandienos chemikams kompiuteriai ir modeliavimas tapo ne mažiau svarbiais už mėgintuvėlius. O modeliavimai tapo tokiais realistiškais, kad jie puikiausiai tinkami tradicinių eksperimentų rezultatų nustatymui. Modeliavimas, dabar įprastas universitetuose ir tiesiog būtinas bet kurioje vaistus kuriančioje įmonėje, mokslininkams sutaupo milžiniškas sumas pinigų ir daugybę laiko.

Prof. M. Karplusas dirba Strasbūro universitete Prancūzijoje ir Harvardo universitete (JAV), M. Levittas Stenfordo universiteto (JAV) Medicinos mokykloje, o prof. A. Warshelis atstovauja Pietų Kalifornijos universitetui (JAV).

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nobelio chemijos premija - už tyrimus, atvėrusius kitokį požiūrį į ląsteles

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams mokslininkams Robertui Lefkowitzui ir Brianui Kobilkai už tyrimus, aiškinančius, kaip organizmų ląstelių receptoriai reaguoja į aplinką. skaityti »

Lietuvos verslas ieško nišų įsilieti į Kinijos rinkas

Šią savaitę vykstančios verslo misijos į Kiniją metu, ekonomiškai svarbiuose Kinijos miestuose – Pekine, Šanchajuje ir Sudžou – apsilankę Lietuvos verslininkai susitiko su valstybės ir vietos valdžios institucijų pareigūnais, prekybos namų atstovais bei verslo įmonėmis bei užmezgė naudingus kontaktus. skaityti »

60 proc. ES gyventojų eurą laiko geriausia valiuta

Europos Komisijos duomenimis, daugiau nei pusė Europos Sąjungos (ES) gyventojų eurą vertina kaip geriausią valiutą pasaulyje. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje vyko naujų elektroninių paslaugų portale „ibiblioteka.lt“ pristatymas

Lapkričio 24 d. vyko tiesioginė transliacija iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ministudijos, kurios tema – „Naujų elektroninių paslaugų portale ibiblioteka.lt pristatymas“. skaityti »

Gyventojams trūksta informacijos apie verslo socialinę atsakomybę

Per paskutinįjį dešimtmetį Lietuvos įmonės vis dažniau socialinės atsakomybės principus taiko savo veikloje, tačiau nebūtinai sistemingai ir integruotai, atskleidė Vyriausybės atliktas tyrimas. skaityti »

Kuriama jungtinė Baltijos finansų patarėjų licencijavimo sistema

Lietuvos, Estijos bankų asociacija ir Latvijos komercinių bankų asociacija kuria jungtinę įstaigą, kurioje bus suteikiamos licencijos asmenims, teikiantiems konsultacijas dėl investicijų ir (arba) dirbantiems su gyvybės draudimo produktais, turinčiais taupymo elementų. skaityti »

Susisiekimo ministras R. Sinkevičius apdovanotas Baltijos Asamblėjos medaliu

Vilniuje vykusioje Baltijos Asamblėjos sesijoje aptarta šalių partnerystė įgyvendinant svarbiausius bendrus transporto infrastruktūros projektus. skaityti »

Lietuva pirmą kartą prisijungė prie Europos atliekų mažinimo iniciatyvos

Lapkričio 21–29 dienomis minima Europos atliekų mažinimo savaitė. Jos metu visoje Europoje bus organizuojami renginiai, kurių dalyviai sužinos, kaip galima taupyti išteklius ir mažinti susidarančių atliekų kiekį. skaityti »

Vizito Kinijoje metu planuojama pasirašyti ekonomikai ir mokslui svarbius susitarimus

Lapkričio 23–26 d. Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus delegacija ir ūkio ministras Evaldas Gustas oficialiu vizitu vyks į Kiniją, kur dalyvaus Lietuvos–Kinijos verslo, Lietuvos–Šanchajaus verslo, Kinijos–Centrinės ir Rytų Europos ekonomikos ir prekybos forumuose, susitikimuose su Kinijos Liaudies Respublikos valdžios atstovais. skaityti »

Pokyčiai pasaulyje atveria naujas galimybes: kurių sričių laukia pelninga ateitis?

Neabejojama, kad pasaulio demografinės tendencijos turės didelę įtaką ekonomikai, o tai lems ir įvairių investicijų riziką bei pelningumą. Neseniai pasiekęs 7 milijardų žymą pasaulio žmonių skaičius ir toliau auga ir augs. skaityti »

Ūkio ministerija už sėkmingus projektus apdovanojo šalies verslininkus

Lapkričio 18 d. Ūkio ministerijos jau vienuoliktus metus organizuojamo „Verslo dienos“ renginio metu apdovanoti sėkmingus rezultatus demonstravę ir šalies ekonomikai svarbius projektus įgyvendinę Lietuvos verslininkai. skaityti »