Papildomos socialinės garantijos doktorantams – gaus tėvystės ir motinystės pašalpas

Publikuota: 2016 m. rugpjūčio 2 d. antradienis

Aukštųjų mokyklų doktorantai iki 30 metų amžiaus nuo šiol gaus papildomas socialines garantijas – nuo 2017 m. jiems bus skiriamos motinystės ir tėvystės pašalpos. Šių metų birželio 28 d. priimtas Išmokų vaikams įstatymo pakeitimas, įsigaliosiantis nuo kitų metų sausio 1 dienos, numato kasmėnesinę išmoką auginančiam vaiką vienam iš tėvų (ar turimam vieninteliam iš tėvų), įtėvių ar vaiko globėjui, jeigu jis studijuoja (studijavo) doktorantūroje ar medicinos rezidentūroje, iki jam sukaks 30 metų (įskaitant ir akademinių atostogų dėl nėštumo laikotarpį), ir jeigu jis pagal ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą neturi teisės gauti vaiko priežiūros išmokos.

Tai reiškia, jog auginančiam vaiką vienam iš vaiko tėvų mokslo ar studijų laikotarpiu nuo vaiko gimimo dienos iki vaikui sukaks vieneri metai bus skiriama  4 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka – 152 Eur per mėnesį.

Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto dekano prof. Tomo Davulio teigimu, į nepalankią situaciją patenka ir todėl, kad jų santykiai su universitetu nelaikomi darbo santykiais, tad jie nėra draudžiami. Vis dėlto problemą bandyta spręsti ir socialinio modelio kūrimo metu.

„Vyresnieji doktorantai pasijusdavo tam tikruose spąstuose – jų santykiai su universitetu nelaikomi darbo santykiais, todėl jie nėra draudžiami kai kuriomis valstybinio socialinio draudimo rūšimis. Kita vertus, jie taip pat patenka į pažeidžiamą padėtį, nes tiek ir doktorantūroje, tiek ir tik pabaigus doktorantūrą, bet neišdirbus vienerių metų, neįgyjama teisė į motinystės ar tėvystės pašalpą. Socialinio modelio kūrimo metu buvo bandoma spręsti šią problemą, tačiau ne per valstybinio socialinio draudimo sistemą draudžiant šiuos doktorantus valstybės lėšomis, o per esamus socialinės paramos mechanizmus” – sakė prof. T. Davulis.

Iki šiol egzistavusi sistema numatė, kad doktorantai, neturintys darbo stažo ir susilaukę vaikų patekdavo į nepavydėtiną padėtį – nesant socialinių garantijų potencialūs doktorantai nesirinkdavo trečiosios studijų pakopos arba rinkdavosi ją kitose šalyse bei dirbo papildomus darbus, nesusijusius su atliekamais moksliniais tyrimais, nesiryždavo auginti vaikų bijodami prarasti doktoranto stipendiją.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »

Mokesčių ir socialinė sistema tobulinama atsižvelgus į visuomenės nuomonę

Vyriausybė siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį jau nuo kitų metų prilyginti minimaliai mėnesiniai algai, siekiančiai 380 eurų. skaityti »

Kuris turtingesnis – Jeffas Bezosas ar Billas Gatesas?

Pastaruoju metu žiniasklaida mirga pranešimais apie turingiausią pasaulio žmogų. Vieną akimirką tai „Amazon“ vadovas Jezzas Bezosas, o kitą – „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas susigrąžina savo pozicijas. skaityti »

Kokiuose miestuose labiausiai sekasi moterims verslininkėms?

Londonas, Stokholmas, Niujorkas, San Franciskas ir Bostonas – penki potencialioms moterims verslininkėms palankiausi miestai pasaulyje. skaityti »

Lietuvių instaliacija atrinkta dalyvauti legendiniame festivalyje „Burning Man“

Lietuvių komanda kuri pristatys meninę-techninę instaliaciją „Dance For The Dawn“ skaityti »