„Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos“ Vilniaus paveikslų galerijoje

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 10 d. trečiadienis

Pirmą kartą Lietuvos žiūrovams pristatomas išskirtinis dailės projektas „Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos. Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, muziejinių ir privačių rinkinių“. Baltarusijos kultūrologai projektą pripažino „svarbiausiu Baltarusijos 2013 metų įvykiu“. Unikali ekspozicija, pirmąkart rodoma už Baltarusijos ribų, yra koncentruotas XX a. pradžios Paryžiaus mokyklos (École de Paris) menininkų, gimusių Baltarusijoje ir vėliau tapusių pasaulinėmis garsenybėmis, kūrinių rinkinys. Paroda Vilniaus paveikslų galerijoje veiks nuo rugsėjo 11 iki lapkričio 9 d., ją surengė AB „Belgazprombank“, Baltarusijos Respublikos nacionalinis dailės muziejus kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje.  

Dar prieš trejus metus Baltarusijoje nebuvo nė vieno šių pasaulyje garsių baltarusių dailininkų litvakų kūrinio. AB „Belgazprombank“ tapo išeivių iš Baltarusijos kūrinių grįžimo į tėvynę iniciatoriumi ir tiesioginiu šio proceso dalyviu. 2011 m. bankas pradėjo rinkti paveikslų kolekciją, kurią sudarė Marco Chagallo, Chaïmo Soutine’o, Pinchuso Krémègne’io, Michelio Kikoïne’o, Ossipo Lubitcho, Ossipo Zadkine’o, Schragos Zarfino kūriniai.

Daugelio šių kūrėjų likimuose Vilniui tenka ypatinga reikšmė. Čia, Vilniaus piešimo mokykloje, vadovaujamoje akademiko Ivano Trutnevo, Ch. Soutine’as, P. Krémègne’is, S. Zarfinas, L. Indenbaumas, M. Kikoïnas, R. Geninas praleido ankstyvąją jaunystę ir įgijo realistinės tapybos bei akademinio piešimo pagrindus. Vilniuje, kuriame XX a. pradžioje virė turtingas kultūrinis gyvenimas, jie patyrė pirmuosius įspūdžius apie šiuolaikinę dailę, iš čia jie išvyko į Paryžių. Simboliška, kad Monparnase stovintį paminklą pačiam žinomiausiam šios mokyklos auklėtiniui Ch. Soutine’ui sukūrė įžymus skulptorius Arbit Blatas, kilęs iš Lietuvos. Būtent dailininkai iš Rytų Europos suteikė naujai meno krypčiai – Paryžiaus mokyklai – santūrumo ir elegancijos, spalvingumo ir neįprasto ekspresyvumo. Stilistiniu požiūriu parodos kolekcija aprėpia XX a. klasikinio modernizmo kryptis: fovizmą, kubizmą, suprematizmą, ekspresionizmą.

Baltarusių dailininkų kūriniai unikalūs juose perteikta specifine pasaulėjauta, dramatizmo ir melancholijos deriniu, emocionaliu koloritu ir stipriai išreikšta vaizdo ekspresija.

Tarptautinė paroda ne tik suteikia išskirtinę progą meno gerbėjams pamatyti Baltarusijoje saugomus Paryžiaus mokyklos dailininkų kūrinius, bet ir atskleidžia Europos moderniojo meno ryšius su Baltarusijos ir Lietuvos dailės procesais.

Paryžiaus mokyklos dailininkų kūriniai iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus ir privačių rinkinių su pasisekimu buvo eksponuojami Baltarusijos miestuose – Minske, Gomelyje, Vitebske. Parodos rengėjai tikisi, kad jiems neliks abejingi ir Lietuvos meno vertintojai.

Žiūrėkite vaizdo siužetą šia tema

Šaltinis: Vilniaus paveikslų galerija
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vilnius pritrauks talentų iš užsienio – pristatytas „Vilnius Welcome Kit“

Vilniaus meras Remigijus Šimašius pristatė naują informacinį leidinį „Welcome Kit“. Vilniaus svečiams ir sostinėje besikuriantiems užsieniečiams sukurtas naujas informacinis paketas bus svarbi pagalba pažinti miestą ir pasijusti jo dalimi. skaityti »

Lietuviškas ekonomikos vadovėlis paskelbtas geriausiu projektu pasaulyje

Lietuviškas ekonomikos vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą” šiąnakt Niujorke paskelbtas geriausiu projektu pasaulyje. skaityti »

Kinijoje pristatomos Lietuvos rinkos galimybės

Šių metų lapkričio 11–13 dienomis ūkio ministras Evaldas Gustas per darbo vizitą Šanchajuje susitinka su Kinijos turizmo ministru Li Jinzao, Kinijos turizmo asociacijos vadovais, Kinijos kelionių organizatoriais bei dalyvauja 2016 m. Kinijos tarptautiniame turizmo forume ir turizmo parodoje. skaityti »

Imantiems būsto kreditus – daugiau informacijos ir apsaugos

Seimas priėmė Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymą ir su juo susijusių įstatymų pakeitimus, kuriais stiprinama būsto ar kito nekilnojamojo turto (NT) kredito gavėjų teisinė apsauga, skatinama kredito paslaugų rinkos plėtra ir konkurencija tarp kredito davėjų bei tarpininkų. skaityti »

Regionų mažųjų ir vidutinių įmonių inovacijoms skatinti – beveik 20 mln. eurų ES investicijų

Ūkio ministerija, siekdama skatinti mažųjų ir vidutinių įmonių investicijas į inovatyvios gamybos ir inovatyvių paslaugų verslo pradžią ir plėtrą, kviečia pasinaudoti galimybe įgyvendinti projektus pagal 2014–2020 metų ES investicijų priemonę „Regio Invest LT+“. skaityti »

Vilniuje įsikurs modernus didžiausio pasaulyje „Marriott“ tinklo viešbutis

Lapkričio 9 dieną investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „Hanner“ pasirašė franšizės sutartį su didžiausio pasaulyje viešbučių tinklo „Marriott“ atstovais. skaityti »

„Danske Bank“: Lietuvos ekonomikos augimas piką pasieks 2017-aisiais

Dėl vangių investicijų ir neigiamo įmonių atsargų pokyčio Lietuvos ekonomikai per pirmuosius tris šių metų ketvirčius augus lėčiau nei buvo galima tikėtis. skaityti »

Metams baigiantis pramonės įmonės tikisi tvarios plėtros

Metų pabaigą pramonininkai vertina teigiamai, tikimasi kai kurių pramonės sektorių plėtros – tai parodė naujausias Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) kas ketvirtį atliekamas Pramonės lūkesčių indeksas (PLI). skaityti »

Seime rengiama mokslinė konferencija apie Lietuvos ir Gruzijos santykius

Lapkričio 7 d. LR Seime vyks mokslinė konferencija „Lietuvos ir Gruzijos santykiai: kultūriniai, istoriniai, lingvistiniai aspektai“. skaityti »

Pramonininkai ragina neatidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo

Reaguodama į viešus pasisakymus apie naujos valdžios planus atidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą bent pusmečiui, Lietuvos pramonininkų konfederacija ragina užtikrinti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 m. sausio 1 d. skaityti »