„Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos“ Vilniaus paveikslų galerijoje

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 10 d. trečiadienis

Pirmą kartą Lietuvos žiūrovams pristatomas išskirtinis dailės projektas „Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos. Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, muziejinių ir privačių rinkinių“. Baltarusijos kultūrologai projektą pripažino „svarbiausiu Baltarusijos 2013 metų įvykiu“. Unikali ekspozicija, pirmąkart rodoma už Baltarusijos ribų, yra koncentruotas XX a. pradžios Paryžiaus mokyklos (École de Paris) menininkų, gimusių Baltarusijoje ir vėliau tapusių pasaulinėmis garsenybėmis, kūrinių rinkinys. Paroda Vilniaus paveikslų galerijoje veiks nuo rugsėjo 11 iki lapkričio 9 d., ją surengė AB „Belgazprombank“, Baltarusijos Respublikos nacionalinis dailės muziejus kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje.  

Dar prieš trejus metus Baltarusijoje nebuvo nė vieno šių pasaulyje garsių baltarusių dailininkų litvakų kūrinio. AB „Belgazprombank“ tapo išeivių iš Baltarusijos kūrinių grįžimo į tėvynę iniciatoriumi ir tiesioginiu šio proceso dalyviu. 2011 m. bankas pradėjo rinkti paveikslų kolekciją, kurią sudarė Marco Chagallo, Chaïmo Soutine’o, Pinchuso Krémègne’io, Michelio Kikoïne’o, Ossipo Lubitcho, Ossipo Zadkine’o, Schragos Zarfino kūriniai.

Daugelio šių kūrėjų likimuose Vilniui tenka ypatinga reikšmė. Čia, Vilniaus piešimo mokykloje, vadovaujamoje akademiko Ivano Trutnevo, Ch. Soutine’as, P. Krémègne’is, S. Zarfinas, L. Indenbaumas, M. Kikoïnas, R. Geninas praleido ankstyvąją jaunystę ir įgijo realistinės tapybos bei akademinio piešimo pagrindus. Vilniuje, kuriame XX a. pradžioje virė turtingas kultūrinis gyvenimas, jie patyrė pirmuosius įspūdžius apie šiuolaikinę dailę, iš čia jie išvyko į Paryžių. Simboliška, kad Monparnase stovintį paminklą pačiam žinomiausiam šios mokyklos auklėtiniui Ch. Soutine’ui sukūrė įžymus skulptorius Arbit Blatas, kilęs iš Lietuvos. Būtent dailininkai iš Rytų Europos suteikė naujai meno krypčiai – Paryžiaus mokyklai – santūrumo ir elegancijos, spalvingumo ir neįprasto ekspresyvumo. Stilistiniu požiūriu parodos kolekcija aprėpia XX a. klasikinio modernizmo kryptis: fovizmą, kubizmą, suprematizmą, ekspresionizmą.

Baltarusių dailininkų kūriniai unikalūs juose perteikta specifine pasaulėjauta, dramatizmo ir melancholijos deriniu, emocionaliu koloritu ir stipriai išreikšta vaizdo ekspresija.

Tarptautinė paroda ne tik suteikia išskirtinę progą meno gerbėjams pamatyti Baltarusijoje saugomus Paryžiaus mokyklos dailininkų kūrinius, bet ir atskleidžia Europos moderniojo meno ryšius su Baltarusijos ir Lietuvos dailės procesais.

Paryžiaus mokyklos dailininkų kūriniai iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus ir privačių rinkinių su pasisekimu buvo eksponuojami Baltarusijos miestuose – Minske, Gomelyje, Vitebske. Parodos rengėjai tikisi, kad jiems neliks abejingi ir Lietuvos meno vertintojai.

Žiūrėkite vaizdo siužetą šia tema

Šaltinis: Vilniaus paveikslų galerija
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka mini Sausio 13-ąją

Šiais metais Lietuva mini Laisvės gynimo 25-metį, todėl yra proga priminti visuomenei svarbią iniciatyvą, pilietiškumo apraišką, kurią pademonstravo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojai. skaityti »

6,3 mln. pasaulio žiūrovų jau išvydo Vilniuje filmuotą „Karą ir taiką“

Šį sekmadienį BBC parodyta pirmoji šešių serijų televizijos filmą „Karas ir taika“ serija, kuri sulaukė rekordinio žiūrovų skaičiaus – 6,3 mln. žmonių prie televizijos ekranų stebėjo Tomo Harperio režisuotą filmą. skaityti »

Automatas, spausdinantis literatūros kūrinius

Grenoblyje (Prancūzija) leidykla „Short Edition“ įrengė automatus, siūlančius nemokamus trumpos formos literatūros kūrinius. skaityti »

Naujos knygos iš verslo rankų keliauja į Lietuvos regionų bibliotekas

Šiemet prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės organizuojamos akcijos „Knygų Kalėdos“ prisijungusi Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) bei jos nariai aktyviai prisideda pildant Lietuvos viešųjų ir mokyklų bibliotekų lentynas naujomis ir skaitytojų jau pamėgtomis knygomis. skaityti »

Prezidentūroje įteikti „Globalios Lietuvos“ apdovanojimai

Gruodžio 29 d. LR Prezidentūroje įteikti Globalios Lietuvos apdovanojimai, kurie jau ketvirti metai iš eilės skiriami labiausiai nusipelniusiems Lietuvoje ir užsienyje gyvenantiems lietuviams. skaityti »

Dviem trečdaliams turtingiausių Baltijos šalių gyventojų yra svarbu prisijungti prie labdaringos veiklos

Du trečdaliai visų trijų Baltijos šalių turtingiausių gyventojų nurodo, kad jiems yra svarbu nuolat dalyvauti labdaros projektuose, o penktadaliui itin svarbi labdaros forma yra dalijimasis sukaupta patirtimi, asmeninėmis žiniomis, rodo SEB banko atlikta apklausa. skaityti »

Pertvarkant įstaigas, mažinama priežiūros našta verslui

Nuo 2016 metų sausio 1 d. pradeda veikti Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba prie Finansų ministerijos. skaityti »

Lietuvos monetų kalykla gamins Latvijos valstybinius apdovanojimus

Gruodžio 18 d. Lietuvos monetų kalykla pasirašė ketverių metų bendradarbiavimo sutartį su Latvijos prabavimo biuru ir Latvijos prezidentūra dėl Latvijos valstybinių apdovanojimų gamybos. Iki 2019 m. bus pagaminta apdovanojimų už 350 tūkst. eurų. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos paroda pristatyta Italijoje

Gruodžio 19 d. Romoje į kalėdinį vakarą susirinkusiai lietuvių bendruomenei buvo pristatyta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parengta kilnojamoji paroda „Lietuviškoji leidyba Vakarų Europoje 1944–1952 m.“. skaityti »

Metų verslo automobiliui „BMW 7“ – pagyrimai dėl technologijų ir malonumo vairuoti

Viena didžiausių šių metų automobilių industrijos naujienų – prabangus BMW septintos serijos sedanas – pripažinimo sulaukė ir Lietuvos „Metų automobilio 2016“ rinkimuose. Jis paskelbtas geriausiu verslo klasės automobiliu. skaityti »