„Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos“ Vilniaus paveikslų galerijoje

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 10 d. trečiadienis

Pirmą kartą Lietuvos žiūrovams pristatomas išskirtinis dailės projektas „Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos. Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, muziejinių ir privačių rinkinių“. Baltarusijos kultūrologai projektą pripažino „svarbiausiu Baltarusijos 2013 metų įvykiu“. Unikali ekspozicija, pirmąkart rodoma už Baltarusijos ribų, yra koncentruotas XX a. pradžios Paryžiaus mokyklos (École de Paris) menininkų, gimusių Baltarusijoje ir vėliau tapusių pasaulinėmis garsenybėmis, kūrinių rinkinys. Paroda Vilniaus paveikslų galerijoje veiks nuo rugsėjo 11 iki lapkričio 9 d., ją surengė AB „Belgazprombank“, Baltarusijos Respublikos nacionalinis dailės muziejus kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje.  

Dar prieš trejus metus Baltarusijoje nebuvo nė vieno šių pasaulyje garsių baltarusių dailininkų litvakų kūrinio. AB „Belgazprombank“ tapo išeivių iš Baltarusijos kūrinių grįžimo į tėvynę iniciatoriumi ir tiesioginiu šio proceso dalyviu. 2011 m. bankas pradėjo rinkti paveikslų kolekciją, kurią sudarė Marco Chagallo, Chaïmo Soutine’o, Pinchuso Krémègne’io, Michelio Kikoïne’o, Ossipo Lubitcho, Ossipo Zadkine’o, Schragos Zarfino kūriniai.

Daugelio šių kūrėjų likimuose Vilniui tenka ypatinga reikšmė. Čia, Vilniaus piešimo mokykloje, vadovaujamoje akademiko Ivano Trutnevo, Ch. Soutine’as, P. Krémègne’is, S. Zarfinas, L. Indenbaumas, M. Kikoïnas, R. Geninas praleido ankstyvąją jaunystę ir įgijo realistinės tapybos bei akademinio piešimo pagrindus. Vilniuje, kuriame XX a. pradžioje virė turtingas kultūrinis gyvenimas, jie patyrė pirmuosius įspūdžius apie šiuolaikinę dailę, iš čia jie išvyko į Paryžių. Simboliška, kad Monparnase stovintį paminklą pačiam žinomiausiam šios mokyklos auklėtiniui Ch. Soutine’ui sukūrė įžymus skulptorius Arbit Blatas, kilęs iš Lietuvos. Būtent dailininkai iš Rytų Europos suteikė naujai meno krypčiai – Paryžiaus mokyklai – santūrumo ir elegancijos, spalvingumo ir neįprasto ekspresyvumo. Stilistiniu požiūriu parodos kolekcija aprėpia XX a. klasikinio modernizmo kryptis: fovizmą, kubizmą, suprematizmą, ekspresionizmą.

Baltarusių dailininkų kūriniai unikalūs juose perteikta specifine pasaulėjauta, dramatizmo ir melancholijos deriniu, emocionaliu koloritu ir stipriai išreikšta vaizdo ekspresija.

Tarptautinė paroda ne tik suteikia išskirtinę progą meno gerbėjams pamatyti Baltarusijoje saugomus Paryžiaus mokyklos dailininkų kūrinius, bet ir atskleidžia Europos moderniojo meno ryšius su Baltarusijos ir Lietuvos dailės procesais.

Paryžiaus mokyklos dailininkų kūriniai iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus ir privačių rinkinių su pasisekimu buvo eksponuojami Baltarusijos miestuose – Minske, Gomelyje, Vitebske. Parodos rengėjai tikisi, kad jiems neliks abejingi ir Lietuvos meno vertintojai.

Žiūrėkite vaizdo siužetą šia tema

Šaltinis: Vilniaus paveikslų galerija
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Investicijos su optimizmo ženklu: kokie verslai ir kaip plėsis?

Prieškrizinį lygį pasiekusios investicijos nenustos augti ir šiemet – investuoti į verslo plėtrą planuoja 74 proc. Lietuvoje veikiančių verslo įmonių. skaityti »

Lietuva pakilo pagal talentų konkurencingumo indeksą

Pagal talentų konkurencingumo indeksą, vertinantį šalių pastangas pritraukti talentų bei šalyje egzistuojančias kompetencijas, Lietuva pakilo per dvi pozicijas ir užima 33 vietą tarp 118 vertinamų šalių. skaityti »

Duomenų vizualizacija gali užkirsti kelią Zika virusui

Daugiau nei 36 tūkstančiai šeimų gali būti dėkingos mobiliųjų duomenų vizualizacijai, padėjusiai išsaugoti jų gyvybes. skaityti »

Lietuva išlieka inovatyviausia Baltijos šalis, bet dar turi kur pasitempti

Inovatyviausių pasaulio ekonomikų penkiasdešimtuke šiemet Lietuva užėmė 32 vietą ir aplenkė Latviją bei Estiją. skaityti »

Rekordinės „Knygų Kalėdos“ praturtino bibliotekas ir vaikų globos namus

Per Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotą akciją „Knygų Kalėdos“ šalies bibliotekoms, globos namams ir vaikų dienos centrams šiais metais padovanota daugiau nei 50 tūkst. naujų knygų. skaityti »

Vilniuje plečiama elektromobilių infrastruktūra

Vilnius sparčiai žengia į priekį, įsileisdamas vis daugiau naujovių – savivaldybė, matydama elektromobilių augimą mieste, nusprendė vilniečiams įrengti daugiau įkrovimo stotelių. skaityti »

Susitikime su Amerikos-Lietuvos verslo taryba - dėmesys Fintech sektoriaus plėtrai

Finansų ministras Vilius Šapoka susitiko su Lietuvoje viešinčiu Amerikos-Lietuvos verslo tarybos (ALBC) prezidentu Ericu Stewartu, su kuriuo diskutavo apie verslo ir investicijų perspektyvas. skaityti »

„Incoterms®“ sąvadui suėjo 80 metų

Tarptautinių taisyklių, pagal kurias tiksliai apibrėžiami prekybos terminai, sąvadas – Incoterms® – mini savo gyvavimo 80-metį. skaityti »

Kasos aparatų naudojimo naujovės: daugiau sąžiningos konkurencijos, mažiau administracinės naštos

Siekdama sumažinti administracinę naštą bei užtikrinti sąžiningas ir vienodas sąlygas visam verslui, Vyriausybė posėdyje pritarė Finansų ministerijos siūlymui keisti kasos aparatų naudojimo tvarką. skaityti »

Pameistrystės plėtra Lietuvoje – be aiškios strategijos

Į profesinio mokymo sistemą Lietuvoje investuojami milijonai europinių pinigų, tačiau verslas pasigenda tikslingesnio būsimų darbuotojų ruošimo. skaityti »