Prieš apsiperkant patogu išmesti seną elektroniką

Publikuota: 2014 m. liepos 14 d. pirmadienis

Daugeliui miestų ir miestelių gyventojų nebereikia sukti galvos, kur padėti ar kam atiduoti nebenaudojamą smulkią elektronikos įrangą, baterijas ar dujošvytes lemputes. Nuo liepos 1 dienos, devynių didžiųjų prekybos centrų parduotuvėse pastatyti 360 trinarių konteinerių, iš kurių surinktos atliekos bus tinkamai utilizuotos ir perdirbamos.

„Išplėtus elektroninių atliekų surinkimo sistemą, tikimės kas metus surinkti apie 200 tonų smulkiosios elektronikos, 10 tonų dujošvyčių lempų ir 40 tonų galvaninių elementų atliekų. Nors bendras kiekis nėra didelis, būtent smulki elektronikos įranga (elektroniniai žaislai, smulkios namų apyvokos priemonės) keliaudavo į bendruosius konteinerius bei sąvartynus,“ –  sako elektroninių atliekų surinkimą organizuojančios Elektronikos Platintojų Asociacijos vadovas Mantas Varaška.

Naujuosius trinarius konteinerius rasite prekybos centruose, šalia įėjimų ar kitose gerai matomose vietose.

Jau nuo 2013 metų įsigaliojusio įstatymo, gyventojai smulkią buitinę techniką galėjo palikti prekybos centruose, o šie perduoti sertifikuotiems atliekų tvarkytojams. Tačiau žmonės elektronines atliekas nešė vangiai, trūko visuomenės ir netgi pačių prekybos vietų darbuotojų informavimo. Prekybos centrai turėdavo šias atliekas sandėliuoti, o už atliekų surinkimą atsakomybę skirti administracijos darbuotojams. Taip pat jie turėjo teisę nepriimti elektroninių atliekų, jei tokiomis neprekiauja. Šiandien prekybos centruose pastatyti konteineriai šią sudėtingą sistemą gerokai palengvina.

Specialios, skalbimo mašinas primenančios informacinės dėžės – konteineriai matomose vietose primena apie gamtos saugojimo bei rūšiavimo svarbą. Prekybos centrų darbuotojų pastebėjimu,  į trinarius konteinerius dažniausiai žmonės meta senus virdulius, skaičiavimo mašinėles, radijo aparatus, vaizdo kameras, plaukų džiovintuvus, fotoaparatus. 

Nors Lietuvoje elektronikos atliekos renkamos jau dešimtmetį, kai kuriems vartotojams vis dar trūksta rūšiavimo patirties ir atsakingumo. Iš konteinerius prižiūrinčių asmenų sulaukiami skundai, kad į nedideles dujošvytėms lemputėms išmesti skirtas angas grūste įgrūdžiamos ilgosios liuminescencinės lempos ar prie konteinerių paliekamos didesnių gabaritų elektroninės atliekos. Tokiu atveju prekybos centruose žmonėms pasiūloma nemesti lempų į bendrus konteinerius, bet jas palikti parduotuvės darbuotojams. Lemputės bei kiti elektronikos prietaisai saugiai patalpinami pagalbinėse patalpose  ir operatyviai  atiduodami perdirbti.

Didelių gabaritų elektronikos prietaisams skirti elektronikos surinkimo konteineriai įrengti šalia prekybos centrų ar jų vidiniuose kiemuose. Visas surinkimo vietas galite rasti  www.epa.lt tinklapyje. Čia taip pat galite registruotis dėl nemokamo atliekų išvežimo iš namų ar sodybos.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Tik trečdalis visų elektroninių atliekų surenkamos ir apdirbamos tinkamai

Apie 60 proc. visų elektros ir elektroninės įrangos atliekų „dingsta“ – yra išmetama pamiškėse, laukymėse, nukeliauja į šiukšlių konteinerius, iš kurių patenka į bendrus sąvartynus, o juose esančios pavojingos medžiagos patenka į aplinką. skaityti »

Lietuva turi didelį potencialą lazerių pramonėje

Bavarijos premjero pavaduotoja Beate Merk mano, kad Lietuva per pastaruosius metus padarė ženklią pažangą inovacijų srityje. skaityti »

R. Dargis: Macronas laimėjo mums laiko. Kaip jį išnaudosime?

Prezidento ir parlamento rinkimus laimėję Emmanuelis Macronas žada reformas savo šaliai ir Europos Sąjungai. Lietuva sprendžia tuos pačius iššūkius kaip Europa. skaityti »

Daugiausia nerimo – dėl NT burbulo ir kibernetinių atakų

Šalies finansų įstaigos vis daugiau svarbos teikia disbalansų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje rizikai, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa. skaityti »

Lietuva – viena atspariausių gamtos stichijoms pasaulyje

Lietuva patenka tarp 20 gamtos stichijoms atspariausių pasaulio valstybių, tačiau draudikai pabrėžia, jog ne mažesnę žalą gyventojų turtui bei sveikatai sukelia vasariniai škvalai, liūtys, žaibai. skaityti »

Ūkio kilimą skatina tiek eksportas, tiek vidaus vartojimas

Gerėjant tarptautinei aplinkai, spartėja ir Lietuvos ekonomikos augimas. skaityti »

„Partnerystės lyderio“ apdovanojimą gavo audito institucijos vadovas A. Dulkys

Lietuvos verslo „Oskaru“ vadinamas įvertinimas, praeityje įteiktas tokiems žmonėms kaip Valdas Adamkus, Algirdas Mykolas Brazauskas ir Dalia Grybauskaitė, atiteko už institucijų veiklos skaidrumo ir efektyvumo skatinimą. skaityti »

Norintys kurti verslą vyrai labiau nei moterys bijo susimauti

Dauguma lietuvių nori kurti savo verslą, tačiau vyrai ir moterys tai įsivaizduoja skirtingai. skaityti »

„Nordea“ tyrimas: lietuviai – taupiausi Baltijos šalyse

Lietuvos gyventojai yra taupiausi Baltijos šalyse ir geriausiai pasiruošę finansiniams netikėtumams, rodo banko „Nordea“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliktas asmeninių finansų, taupymo ir investavimo tyrimas. skaityti »

Kuriantiems smulkųjį verslą šalyje – vienerių metų atostogos nuo mokesčių

Siekiant paskatinti šalyje kurtis našų ir sąžiningą verslą, visas pradedančiąsias smulkiąsias įmones 1 metams siūloma atleisti nuo pelno mokesčio, o savarankišką veiklą nusprendusiems vykdyti gyventojams siūloma suteikti 1 metų atostogas nuo socialinio draudimo įmokų. skaityti »

Televizijos turinys Lietuvoje bus labiau europietiškas

Tikimasi, kad naujos Seimo priimtos pataisos padidins galimybę šalies žmonėms gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją, kartu sumažės priešiškos Rusijos propagandos ir dezinformacijos. skaityti »