Seimas priėmė Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymą

Publikuota: 2014 m. balandžio 17 d. ketvirtadienis

Seimas plenariniame posėdyje priėmė Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymą (projektas (Nr. XIIP-1450(2), kuriuo nutarta nustatyti pasirengimo įvesti eurą, litų keitimo į eurus, litais išreikštų verčių perskaičiavimo į eurais išreikštas vertes šalyje įvedus eurą ir litų išėmimo iš apyvartos tvarką. Už teisės aktą balsavo 87 Seimo nariai, prieš – 7, susilaikė 13 parlamentarų.

Pagal priimtą dokumentą Lietuvos bankas ir litų banknotus, ir litų ir centų monetas į eurus keis neatlygintinai neribotą laiką ir neribodamas sumos. Euro įvedimo dieną neatlygintinai bus perskaičiuojami visose klientų sąskaitose laikomi pinigai. Komerciniai bankai visuose savo padaliniuose neatlygintinai ir neribodami sumos litus į eurus keis 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos. Vėliau eurų banknotus bankai keis neatlygintinai dar 6 mėnesius, tačiau tik tam tikruose bankų padaliniuose, kurių sąrašą iš anksto nustatys Lietuvos bankas. Priimtu įstatymu nuspręsta suteikti bankams teisę nustatyti reikalavimą, kad norintis vienu kartu pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų sumą klientas turės apie tai iš anksto informuoti banką.

Kadangi Lietuvos pašto teikiamomis paslaugomis plačiai naudojasi Lietuvos gyventojai, ypač gyvenantys ne didžiuosiuose miestuose, numatoma ir Lietuvos pašto pareiga litus į eurus keisti 2 mėnesius po euro įvedimo dienos neatlygintinai, tačiau jam numatoma galimybė nustatyti maksimalią vienu kartu keistiną litų į eurus sumą. Ši pareiga įtvirtinta ir kredito unijoms.

Įstatyme nustatyta bendra matematinė apvalinimo taisyklė, kai apvalinama į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis už 5, ir į didesnę – kai skaitmuo 5 arba didesnis. Taip pat siekiama maksimaliai apsaugoti darbuotojų interesus perskaičiuojant litais nustatytą darbo užmokesčio dydį į eurus – jei po perskaičiavimo trečias skaitmuo po kablelio bus didesnis už 0, prie perskaičiuojamo darbo užmokesčio dydžio eurais bus pridedamas vienas euro centas. Toks pats apvalinimo principas gavėjo naudai bus taikytinas ir perskaičiuojant pensijas ir kitas socialinės apsaugos išmokas.

Teisės akte reglamentuotas kainų ir kitų dydžių nurodymas eurais ir litais. Kainos litais ir eurais bus skelbiamos praėjus 30 kalendorinių dienų po ES Tarybos neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso nustatymo dienos ir 6 mėnesius po euro įvedimo dienos. „Remiantis kitų valstybių praktika, tikimasi, kad kainų skelbimas dviem valiutomis leis sumažinti nepagrįsto kainų didinimo riziką. Taip pat pirkėjai galės greičiau priprasti prie būsimo atsiskaitymo eurais, jei dar iki euro įvedimo turės galimybę žinoti prekių (paslaugų) kainas šia valiuta, o nurodytos kainos ir litais po euro įvedimo dienos sudarys galimybę pirkėjams palyginti, ar yra skirtumas tarp kainos už tą pačią prekę (paslaugą), buvusios iki euro įvedimo ir esančios po euro įvedimo dienos“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Už šio įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims galės būti skiriamas įspėjimas, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – įspėjimas arba bauda iki vieno tūkstančio litų. Už pakartotinį šio įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims bus skiriama bauda iki 5 tūkst. litų, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – bauda nuo 1 iki 10 tūkst. litų.

Priimtas įstatymas įsigalios dieną, kurią Europos Sąjungos Taryba priims sprendimą panaikinti išimtį Lietuvos Respublikai pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 140 straipsnio 2 dalį. Kaip įtvirtinta šioje Sutartyje, pasiūlius Europos Komisijai, po konsultacijų su Europos Parlamentu ir aptarimo Europos Vadovų Taryboje, ES Ekonomikos ir finansų ministrų taryba nusprendžia, ar valstybė atitinka būtinas sąlygas euro įvedimui.

Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad priėmus įstatymo projektus dėl Europos Sąjungos bendros valiutos – euro – įvedimo visuomenėje kyla didžiulis susirūpinimas dėl gyventojų socialinės gerovės, nutarė priimti protokolinį nutarimą ir įpareigoti Vyriausybę iki 2014 m. gegužės 1 d. pateikti dokumentus, reikalingus Seimui įstatymo projektui dėl pensijų kompensavimo, taip pat priimti sprendimus dėl minimalios mėnesinės algos padidinimo iki bus įvesta Europos Sąjungos bendra valiuta.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Verta įsidėmėti kiekvienam: esminiai euro įvedimo veiksmai ir datos

Siekdama aiškiai, tiksliai ir iš anksto informuoti visuomenę apie pokyčius, įvedant eurą Lietuvoje, Finansų ministerija išplatino informacinį pranešimą, kuriame pabrėžiamos esminės Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo taikymo nuostatos. skaityti »

Lietuvoje pirmą kartą viešės Europos Centrinio Banko pirmininkas Marijus Dragis

Rugsėjo 25 d. Lietuvos banke lankysis Europos Centrinio Banko (ECB) pirmininkas Marijus Dragis (Mario Draghi). skaityti »

„Canon“ išleidžia rašalinių verslo klasės spausdintuvų seriją

„Canon“ paskelbė atnaujinanti savo „SoHo“ ir mažoms įmonėms skirtų spausdinimo įrenginių asortimentą išleisdama MAXIFY įrenginių seriją. skaityti »

LG pirmieji pasaulyje pradės prekybą 4K OLED televizoriais

LG Electronics (LG) šiandien paskelbė apie pirmųjų pasaulyje 4K raiškos (3840 x 2160) OLED televizorių prekybos pradžią. Bus galima įsigyti 77 ir 65 colių modelius (atitinkamai modeliai 77EG9700 ir 65EC9700). skaityti »

Euro telefono paslaugomis dažniausiai naudojasi verslo atstovai

Nemokama euro telefono linija 8 800 34528 sulaukia vis didesnio gyventojų susidomėjimo – per dieną gaunama vidutiniškai 150 skambučių. skaityti »

Lietuvos architektūros ir statybų „Oskarus“ išrinkti padės VGTU mokslininkai

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijai (LNTPA) kartu su Darnios plėtros akademija rengiant tradicinį konkursą „Už darnią plėtrą“, komisijos nariais tapo ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) ekspertai. skaityti »

Prasideda dvejopo kainų skelbimo laikotarpis

Nuo rugpjūčio 22 d. prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalės kainas skelbti dviem valiutomis – litais ir euras, vadovaudamiesi Vyriausybės patvirtintu tvarkos aprašu ir ūkio ministro patvirtintomis rekomendacijomis. skaityti »

Gyventojai geriau vertina ES investicijų skaidrumą

Per pastaruosius metus gyventojų nuomonė apie Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų skyrimo skaidrumą pastebimai pagerėjo, rodo reprezentatyvi gyventojų apklausa. skaityti »

Pasiruošimas mokyklai: ar pirmokui reikalingas mobilusis telefonas?

Artėjantys mokslo metai kaip ir kasmet kelia daug jausmų. Mažiesiems pirmaklasiams – džiaugsmą ar jaudulį, o jų tėveliams – rūpestį, kaip tinkamai paruošti savo atžalas mokyklai. skaityti »

Vaiko ateičiai tėvai per penkerius metus vidutiniškai sukaupia apie 11 tūkst. litų

Bendrovės „SEB gyvybės draudimas“ duomenimis, per pastaruosius penkerius metus klientams, sudariusiems investicinio gyvybės draudimo, skirto kaupti vaikų ateičiai, sutartis, išmokėta beveik 3,5 mln. litų. skaityti »

Ant spalvotų kolekcinių monetų – gyvąją Baltijos kelio grandinę simbolizuojantis medis

Lietuvos banko į apyvartą išleistose Baltijos kelio 25-mečiui skirtose dviejose – 25 ir 50 litų – kolekcinėse monetose simbolinis medis vaizduoja Lietuvos, Latvijos ir Estijos susijungimą į gyvąją grandinę Baltijos kelyje. skaityti »