Seimas priėmė Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymą

Publikuota: 2014 m. balandžio 17 d. ketvirtadienis

Seimas plenariniame posėdyje priėmė Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymą (projektas (Nr. XIIP-1450(2), kuriuo nutarta nustatyti pasirengimo įvesti eurą, litų keitimo į eurus, litais išreikštų verčių perskaičiavimo į eurais išreikštas vertes šalyje įvedus eurą ir litų išėmimo iš apyvartos tvarką. Už teisės aktą balsavo 87 Seimo nariai, prieš – 7, susilaikė 13 parlamentarų.

Pagal priimtą dokumentą Lietuvos bankas ir litų banknotus, ir litų ir centų monetas į eurus keis neatlygintinai neribotą laiką ir neribodamas sumos. Euro įvedimo dieną neatlygintinai bus perskaičiuojami visose klientų sąskaitose laikomi pinigai. Komerciniai bankai visuose savo padaliniuose neatlygintinai ir neribodami sumos litus į eurus keis 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos. Vėliau eurų banknotus bankai keis neatlygintinai dar 6 mėnesius, tačiau tik tam tikruose bankų padaliniuose, kurių sąrašą iš anksto nustatys Lietuvos bankas. Priimtu įstatymu nuspręsta suteikti bankams teisę nustatyti reikalavimą, kad norintis vienu kartu pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų sumą klientas turės apie tai iš anksto informuoti banką.

Kadangi Lietuvos pašto teikiamomis paslaugomis plačiai naudojasi Lietuvos gyventojai, ypač gyvenantys ne didžiuosiuose miestuose, numatoma ir Lietuvos pašto pareiga litus į eurus keisti 2 mėnesius po euro įvedimo dienos neatlygintinai, tačiau jam numatoma galimybė nustatyti maksimalią vienu kartu keistiną litų į eurus sumą. Ši pareiga įtvirtinta ir kredito unijoms.

Įstatyme nustatyta bendra matematinė apvalinimo taisyklė, kai apvalinama į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis už 5, ir į didesnę – kai skaitmuo 5 arba didesnis. Taip pat siekiama maksimaliai apsaugoti darbuotojų interesus perskaičiuojant litais nustatytą darbo užmokesčio dydį į eurus – jei po perskaičiavimo trečias skaitmuo po kablelio bus didesnis už 0, prie perskaičiuojamo darbo užmokesčio dydžio eurais bus pridedamas vienas euro centas. Toks pats apvalinimo principas gavėjo naudai bus taikytinas ir perskaičiuojant pensijas ir kitas socialinės apsaugos išmokas.

Teisės akte reglamentuotas kainų ir kitų dydžių nurodymas eurais ir litais. Kainos litais ir eurais bus skelbiamos praėjus 30 kalendorinių dienų po ES Tarybos neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso nustatymo dienos ir 6 mėnesius po euro įvedimo dienos. „Remiantis kitų valstybių praktika, tikimasi, kad kainų skelbimas dviem valiutomis leis sumažinti nepagrįsto kainų didinimo riziką. Taip pat pirkėjai galės greičiau priprasti prie būsimo atsiskaitymo eurais, jei dar iki euro įvedimo turės galimybę žinoti prekių (paslaugų) kainas šia valiuta, o nurodytos kainos ir litais po euro įvedimo dienos sudarys galimybę pirkėjams palyginti, ar yra skirtumas tarp kainos už tą pačią prekę (paslaugą), buvusios iki euro įvedimo ir esančios po euro įvedimo dienos“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Už šio įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims galės būti skiriamas įspėjimas, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – įspėjimas arba bauda iki vieno tūkstančio litų. Už pakartotinį šio įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims bus skiriama bauda iki 5 tūkst. litų, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – bauda nuo 1 iki 10 tūkst. litų.

Priimtas įstatymas įsigalios dieną, kurią Europos Sąjungos Taryba priims sprendimą panaikinti išimtį Lietuvos Respublikai pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 140 straipsnio 2 dalį. Kaip įtvirtinta šioje Sutartyje, pasiūlius Europos Komisijai, po konsultacijų su Europos Parlamentu ir aptarimo Europos Vadovų Taryboje, ES Ekonomikos ir finansų ministrų taryba nusprendžia, ar valstybė atitinka būtinas sąlygas euro įvedimui.

Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad priėmus įstatymo projektus dėl Europos Sąjungos bendros valiutos – euro – įvedimo visuomenėje kyla didžiulis susirūpinimas dėl gyventojų socialinės gerovės, nutarė priimti protokolinį nutarimą ir įpareigoti Vyriausybę iki 2014 m. gegužės 1 d. pateikti dokumentus, reikalingus Seimui įstatymo projektui dėl pensijų kompensavimo, taip pat priimti sprendimus dėl minimalios mėnesinės algos padidinimo iki bus įvesta Europos Sąjungos bendra valiuta.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Verta įsidėmėti kiekvienam: esminiai euro įvedimo veiksmai ir datos

Siekdama aiškiai, tiksliai ir iš anksto informuoti visuomenę apie pokyčius, įvedant eurą Lietuvoje, Finansų ministerija išplatino informacinį pranešimą, kuriame pabrėžiamos esminės Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo taikymo nuostatos. skaityti »

NATO generaliniam sekretoriui bus įteiktos KTU garbės daktaro regalijos

Penktadienį, gegužės 30 d. Lietuvos mokslų akademijoje NATO generaliniam sekretoriui Andersui Foghui Rasmussenui bus įteiktos Kauno technologijos universiteto (KTU) garbės daktaro regalijos. skaityti »

Lietuvos banko Pinigų muziejui – aukščiausios kokybės sertifikatas iš didžiausio pasaulyje kelionių portalo

Didžiausias pasaulyje kelionių portalas TripAdvisor Lietuvos banko Pinigų muziejui įteikė aukščiausios kokybės sertifikatą (angl. Sertificate of Excellence 2014 Winner). skaityti »

Priimta ES direktyva dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo viešuosiuose pirkimuose

Nuo š. m. gegužės 26 d. įsigalios nauja Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo viešuosiuose pirkimuose. skaityti »

Du socialdemokratų ministrai siūlo įteisinti balsavimą internetu

Du socialdemokratų ministrai siūlo Seimui dar kartą svarstyti galimybę įteisinti balsavimą internetu per visus rinkimus ir referendumus. skaityti »

Susisiekimo ministerija atvira gabiam ir išsilavinusiam jaunimui

Susisiekimo ministerija, siekdama skatinti gabaus ir entuziastingo Lietuvos jaunimo, baigusio aukštojo mokslo studijas užsienyje, profesinio tobulinimo ir gerosios praktikos pritaikymo savo šalyje iniciatyvas, jau trečius metus dalyvauja Jaunųjų profesionalų programoje (JPP) „Kurk Lietuvai“. Šiemet ministerijoje dirbs ir savo veikla prie Lietuvos gerovės kūrimo prisidės du jauni profesionalai. skaityti »

Euro įvedimas Lietuvoje palengvins skolinimąsi

Lietuvos įmonėms skolinimąsi kapitalo rinkose palengvins euro įvedimas, o atsivėrusiomis galimybėmis pirmiausia galės pasinaudoti telekomunikacijų, komunalinių paslaugų ar infrastruktūros įmonės, sako Švedijos SEB banko Investicinio reitingo įmonių obligacijų padalinio vadovas Bjornas Uhlinas. skaityti »

Inžinerinės pramonės parodoje pirmą kartą įrengta Mokslo ir inovacijų alėja

Gegužės 20 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO atsidaro 22-oji tarptautinė inžinerinės pramonės technologijų, metalo apdirbimo ir elektrotechnikos paroda BALTTECHNIKA. skaityti »

R. Šadžius: „Lietuva pasirengusi ir laukia kvietimo į euro zoną“

Finansų ministras Rimantas Šadžius, vertindamas „Eurostat“ paskelbtus balandžio mėnesio Lietuvos infliacijos rodiklius, sako, kad paviešinti duomenys patvirtino preliminarius mūsų vertinimus. skaityti »

Parodoje „Balttechnika“ – robotų valdymo varžybos

Gegužės 20 d. prasidėsiančioje tarptautinėje inžinerinės pramonės parodoje „Balttechnika“ Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) atstovai kvies išbandyti miklumą robotų valdyme, ištirti savo rankos kinetinius parametrus, apžiūrėti nuotoliniu būdu valdomą robotinę ranką ir kitas inžinierių kuriamas technologijas. skaityti »

SEB bankas: žmonės šiemet būstui skolinasi dažniau negu pernai

SEB banko duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį banko klientai sudarė 26 proc. daugiau būsto paskolų sutarčių negu per tą patį laikotarpį pernai. Per pirmus tris šių metų mėnesius SEB banke pasirašytos 935 paskolų sutartys, kurių bendra vertė siekia 137 mln. litų. skaityti »