Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos ekonomikos augimą ir toliau daugiausia lems vidaus paklausa

Lietuvos bankas prognozuoja 3,3 % bendrojo vidaus produkto augimą šiais metais ir 3,6 % – kitąmet. Palyginti su ankstesniais duomenimis, 2014 m. BVP augimo prognozė sumažinta 0,3 proc. punkto, 2015 m. – 0,2 proc. punkto. skaityti »

Išrinkta nauja LNTPA valdyba

Visuotiniame LNTPA susirinkime buvo išrinkta nauja valdyba. Dešimties narių valdyba pasipildė dviem naujais nariais – Giedre Saveikiene, „Swedbank“ Stambių verslo klientų departamento Nekilnojamojo turto klientų skyriaus vadove ir Arūnu Žemaičiu, „Ogmios grupės“ valdybos pirmininku. skaityti »

V. Vasiliauskas: šiandien fiksuojami rodikliai įtikina – Lietuva su atsarga atitinka euro zonos standartus

Paaiškėjo ekonominiai rodikliai, kurie lems Europos Sąjungos institucijų sprendimą dėl Lietuvos pasirengimo tapti euro zonos nare. skaityti »

Daugiau nei penktadalis lietuvių mano, kad ekonominė padėtis šalyje gerės

Daugiau kaip penktadalis (22 proc.) Lietuvos gyventojų mano, kad per artimiausius 12 mėnesių šalies ekonominė padėtis gerės. skaityti »

Europos Sąjungą lietuviai vertina palankiau nei kiti europiečiai

Lietuviai yra geresnės nuomonės apie Europos Sąjungą (ES) ir jos ekonomiką nei daugelio kitų Senojo žemyno valstybių gyventojai, rodo antradienį paskelbti viešosios nuomonės tyrimo rezultatai. skaityti »

ISM dovana Vilniui – Idėjų sodas

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Studentų atstovybės ir „Arvi“ įmonių grupės iniciatyva atnaujintame Bazilijonų vienuolyno kieme miesto gyventojai ir svečiai kviečiami ne tik pasimėgauti atnaujinta aplinka, tačiau ir išbandyti modernią ir inovatyvią parko infrastruktūrą. skaityti »

Šachmatų didmeistrio Gario Kasparovo ir Vilniaus šachmatų mokyklos auklėtinio partija baigėsi lygiosiomis

Šiandien Seime šachmatų pasaulio legenda Garis Kasparovas žaidė simultaną su aštuoniais „Vilniaus forto“ šachmatų mokyklos auklėtiniais. skaityti »

Milijonierius Jihmy John Liautaud Lietuvos verslininkams patikės savo sėkmės receptą

Gegužės 14 d., 10 val., ISM Vadybos ir ekonomikos universitete (Arklių g. 18, Vilnius) viešės lietuvių kilmės JAV verslininkas, milijonierius Jihmy John Liautaud. skaityti »

Pradėjusi veikti nemokama euro telefono linija sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo

Siekiant kuo geriau informuoti gyventojus apie euro įvedimo aspektus, pradėjo veikti nemokama euro telefono linija 8 800 34528. Pirmąją linijos veikimo dieną į gyventojų klausimus atsakinėjo ir finansų ministras Rimantas Šadžius. skaityti »

Naršymas socialiniuose tinkluose – nepasitenkinimo darbu rezultatas

Socialiniai tinklai vis dažniau tampa „laiko vagimis“, kurie nusineša ne tik laisvalaikį, bet ir darbo valandas. skaityti »