Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Estai ir lietuviai būstui skolinasi drąsiau negu latviai

Baltijos šalių gyventojų skolinimosi elgsena skiriasi — po sunkmečio atsigavę Lietuvos ir Estijos namų ūkiai vis drąsiau kreipiasi į bankus dėl būsto finansavimo, kai tuo tarpu Latvijoje būsto paskolų portfelis vis dar tebemažėja, teigiama Baltijos šalių SEB bankų namų ūkių finansų apžvalgoje („SEB Baltic Household Outlook“). skaityti »

„Samsung“ gaminiams – du prestižiniai TIPA apdovanojimai

„Samsung Electronics Co., Ltd“ pranešė laimėjusi du 2014 m. Vaizdo ir fototechnikos spaudos asociacijos („Technical Image Press Association Awards“ - TIPA) apdovanojimus. skaityti »

Parodoje „RESTA 2014“ – Baltarusijos investicinio projekto pristatymas

Šiandien Vilniuje, „Litexpo“ parodų rūmuose, prasidėjusioje tarptautinėje statybos ir remonto parodoje „RESTA 2014“ rengiamas Baltarusijos ir Lietuvos statybos forumas. Jo metu išskirtinis dėmesys bus skirtas Baltarusijos investiciniam projektui „Daugiafunkcis centras „Minsk-Siti“ (rus. «Многофункциональный центр «Минск-Сити»). skaityti »

Valdžios sektoriaus 2013 metų deficito duomenys – tinkami eurui įsivesti

Finansų ministerijos duomenimis, Lietuvos 2013 metų valdžios sektoriaus deficitas sudaro 2,2 proc. BVP ir yra 0,7 procentinio punkto mažesnis nei prognozuota pernai metų pabaigoje bei 0,8 procentinio punkto mažesnis nei reikalaujama iš narystės euro zonoje siekiančių šalių. skaityti »

Europos reikalų komitetas: Euro įvedimo kampanija bus sąžininga

Lietuvos Vyriausybė, prieš įvedant eurą, siekia, kad šalies gyventojai būtų užtikrinti, jog euro įvedimas bus jų naudai. skaityti »

Seimas priėmė Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymą

Seimas plenariniame posėdyje priėmė Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymą, kuriuo nutarta nustatyti pasirengimo įvesti eurą, litų keitimo į eurus, litais išreikštų verčių perskaičiavimo į eurais išreikštas vertes šalyje įvedus eurą ir litų išėmimo iš apyvartos tvarką. skaityti »

Seimas balsuos dėl euro įvedimo tvarkos

Seimas ketvirtadienį apsispręs dėl euro įvedimo tvarkos - parlamentarai balsuos dėl specialaus įstatymo, kuris numatys praktinius euro įvedimo klausimus: pinigų keitimą, kainų skelbimą, visuomenės informavimą ir kitus. skaityti »

Premjeras: žengtas žingsnis stiprinant bankų sąjungą

Premjeras Algirdas Butkevičius laiko sveikintinu antradienį Europos Parlamente patvirtintą sprendimą dėl naujų bankų taisyklių, kurios užtikrins bankų problemų sprendimą pačių bankų lėšomis, o ne iš mokesčių mokėtojų kišenės. skaityti »

Mokslo ir verslo bendradarbiavimui VDU – naujos galimybės

Vytauto Didžiojo universitete nuo šiol bus aktyviau skatinamas akademinės bendruomenės ir verslo bendradarbiavimas skaityti »

SEB banko analitikų makrokomentaras: „Standard&Poor’s“ priminė Lietuvai pirmąją abėcėlės raidę

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Standard&Poor’s” (S&P) pagerino Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą iš karto net dviem pakopomis — nuo BBB iki A- ir vėl suteikė mums A raidę, kurią buvome ilgokai pamiršę. skaityti »