Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Jaunieji lyderiai kviečia sveikinti Lietuvą su gimtadieniu

Visoje Lietuvoje startavo akcija „Su gimtadieniu, Lietuva!“, skirta paminėti valstybės Nepriklausomybės dieną. Iniciatyvai susivienijo didžiausios Lietuvos nacionalinės jaunimo organizacijos, kurios kviečia visus Lietuvos piliečius sveikinti Lietuvą su gimtadieniu. skaityti »

Vilnius – pirmas Europoje pagal daugiausiai centralizuotai ir realiu laiku valdomų sankryžų

Vilniuje 138 sankryžos integruotos į specialią šviesoforų valdymo sistemą , kuri eismo srautus reguliuoja centralizuotai ir realiu laiku. skaityti »

ES finansuojama mokymo programa Europos vadovams

Daugiau kaip 40 Europos įmonių vadovų pabaigė ES finansuojamos vadovų mokymo programos 2012–2013 m. ciklą Japonijoje ir Korėjoje. Pradėtas naujos 2013–2014 m. ciklo grupės formavimas. skaityti »

KTU ekonomistai: galimo kainų augimo priežastis – ne euras, o nesąžiningi verslininkai

Pragyvenimas pabrangs, prarasime dalį savo nacionalinės tapatybės, o galiausiai euro zona žlugs. Šias lietuvių baimes dėl planuojamo iki 2015 m. įsivesti euro Kauno technologijos universiteto (KTU) ekonomistai vadina perdėtomis ir mato daugiau naudos nei žalos priklausyti didelei bendros valiutos zonai. skaityti »

Nauja programa UNICEF kviečia verslą jungtis į pasaulinį lyderių klubą

UNICEF Lietuva šalyje pradeda įgyvendinti naujo formato partnerystės su verslu programą – UNICEF Verslo lyderis vaikams. skaityti »

Bibliotekos – Europos Sąjungos darbotvarkėje

Šiemet paaiškėjo Europos Parlamento narių pozicija dėl pirmą kartą bibliotekų istorijoje ES Komisijai pateikto Rašytinio pareiškimo dėl bibliotekų įtakos Europos Sąjungos gyventojams. skaityti »

Tendencija: kuo didesnės vartojimo paskolos prašo, tuo mažesnė suteikiama

Vidinė „Provident Finansai“ duomenų analizė atskleidė, kad kreipdamiesi dėl asmeninės vartojimo paskolos lietuviai dažnai neįvertina savo finansinių galimybių. skaityti »

Lietuva – viena pirmaujančių ES pagal struktūrinių fondų lėšų panaudojimą

Finansų ministerija Vyriausybės nariams pristatė 2007–2013 metų veiksmų programų 2013 m. metinę ataskaitą. skaityti »

Mitai apie startuolius: „žalias“ studentas, svajojantis apie milijoną?

Vyrauja nuomonė, jog startuolius kuria tik jauni ir patirties neturintys studentai. Tačiau vidutinis startuolių steigėjų amžius siekia beveik 30 metų. skaityti »

ERK ypač suinteresuotas, kad visuomenė būtų tinkamai informuota apie eurą

Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) sausio 31 d. posėdyje nusprendė prašyti Finansų ministerijos ir Lietuvos Banko ne rečiau kaip kartą per mėnesį teikti informaciją komitetui apie visuomenės ir jos tikslinių vartotojų grupių informavimo apie euro įvedimą bei atitinkamos komunikacijos strategijos įgyvendinimo rezultatus. skaityti »