Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

VGTU studentai lankėsi SEB paslaugų teikimo centre

SEB paslaugų teikimo centras pakvietė grupę Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentų, kurių studijų programos susijusios su informacinėmis technologijomis, susitikti prie puodelio kavos ir artimiau susipažinti SEB informacinių technologijų (IT) skyriais bei karjeros galimybėmis. skaityti »

Valstybės investicijos į startuolius atsipirko ir davė grąžos

Praėjusiais metais startuoliams skyrusi daugiau nei milijoną litų, valstybė mokesčių forma ne tik susigrąžino šias investicijas, bet ir papildė biudžetą dar 0,5 mln. litų. skaityti »

SEB: iš Baltijos šalių optimistiškiausiai nusiteikusios Estijos, pesimistiškiausiai – Latvijos mažos ir vidutinės įmonės

Iš trijų Baltijos šalių Estijos mažos ir vidutinės įmonės šių metų verslo perspektyvas vertina optimistiškiausiai — čia kas ketvirtas verslininkas (25 proc.) tikisi didesnio negu 15 proc. apyvartos didėjimo. skaityti »

Sugrąžinta daugiau kaip 1 milijardas litų mokėjimų už „Snoro“ išduotas paskolas

Nuo bankroto paskelbimo 2011 m. gruodžio 7 dieną iki 2013 m. gruodžio pabaigos „Snoro“ bankroto administratorius, kartu su banko darbuotojais aktyviai valdydamas banko išduotų paskolų portfelį, jau sugrąžino 1 mlrd. litų. skaityti »

Pedagogai ir mokiniai su L. Donskiu kalbėjosi apie sėkmingą karjerą globaliame pasaulyje

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre susirinkę projekto „Ugdymo karjerai ir stebėsenos modelių sukūrimas ir plėtra bendrajame lavinime ir profesiniame mokyme“ Šiaulių, Vilniaus ir Panevėžio regionų karjeros konsultantai ir įvairių mokyklų mokiniai diskutavo apie mokinių rengimą(si) ateities profesinei veiklai skaityti »

Lietuvos bankas paskelbė konkursą sukurti pirmosios kolekcinės eurų monetos grafinį projektą

Iki šių metų kovo 21-osios Lietuvos bankui galima pateikti aukso monetos, skirtos monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, grafinius projektus. skaityti »

Premjeras apie Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką: „Tai nacionalinės svarbos objektas“

Sausio 23 dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Vizito metu premjeras apžiūrėjo pastato rekonstrukcijos darbus bei aptarė bibliotekos infrastruktūros plėtrą ir įgyvendinamus projektus. skaityti »

Ūkio ministerijos atstovai ir Latvijos Respublikos ekonomikos ministerijos ekspertai aptarė euro įvedimo klausimus

Sausio 21 d. Ūkio ministerijos ir Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos atstovų delegacija, vadovaujama ūkio viceministrės Rasos Noreikienės, Rygoje susitiko su Latvijos Respublikos ekonomikos ministerijos ir Latvijos vartotojų teisių apsaugos centro atstovais. skaityti »

Pritarta Ūkio ministerijos siūlymui tobulinti Investicijų įstatymą

Vyriausybės pasitarime pritarta Ūkio ministerijos siūlymui suvienodinti pramoninių parkų veiklos reguliavimą Investicijų įstatyme. skaityti »

Lietuvoje kaupiami pinigai juodai dienai, nors nesitikima, kad jie pagelbės

Pinigai suteikia daugiausiai saugumo mūsų šalies žmonėms. Lietuvoje vyrauja įsitikinimas, kad būtent santaupos yra svarbiausias saugiklis, atėjus juodai dienai. skaityti »