Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vilniaus savivaldybė ragina smulkius elektronikos prietaisus mesti į specialius konteinerius

Vilniaus miesto savivaldybė ragina smulkius elektros ar baterijos energija maitinamus prietaisus mesti į specialius smulkiems elektros ir elektronikos prietaisams bei baterijoms skirtus konteinerius. skaityti »

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Sausio 13-ąją mokyklos vėl kviečiamos įsitraukti į pilietinę akciją „Atmintis gyva, nes liudija“

Švietimo ir mokslo ministerija, atsiliepdama į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti iniciatyvą, dalyvaus akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“. skaityti »

Į kosmosą paleidus lietuviškus palydovus, premjeras sveikina Lietuvos mokslininkus

Į kosmosą paleidus pirmuosius lietuviškus palydovus, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius sveikina Lietuvos mokslininkus. skaityti »

Lietuva tampa kosmine valstybe

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino visus lietuvius su sėkmingu pirmųjų lietuviškų palydovų „LitSat-1“ ir „LituanicaSat-1“ iškėlimu į kosmosą. skaityti »

„LituanicaSAT-1“ į kosmosą kils sausio 9-osios vakarą

JAV kosmoso agentūra NASA paskelbė naują raketos nešėjos „Antares“ planuojamą paleidimo laiką – šiandien vakare, 20:07 val. skaityti »

Tyrimas: kas ketvirta investicinio gyvybės draudimo sutartis – su trūkumais

Draudimo įmonės ne visada užtikrina, kad investicinio gyvybės draudimo sutartys geriausiai atitiktų vartotojų tikslus. Lietuvos banko atliktas tyrimas rodo, kad pažeidimų padaryta sudarant 24 % investicinio gyvybės draudimo sutarčių. skaityti »

Lietuvių sėkmės istorijos - visos šalies įvertinimas

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė prizus „Globalios Lietuvos apdovanojimų" nugalėtojams. skaityti »

Pernai ES struktūrinių fondų investicijos Lietuvoje viršijo 3,6 mlrd. litų

Preliminariais duomenimis pernai ES struktūrinių fondų investicijos Lietuvoje siekė 3 mlrd. 686 tūkst. litų. Tiek ES fondų lėšų per 2013 m. yra išmokėta projektų vykdytojams. skaityti »

Ūkio ministras E. Gustas: naujoje inovacijų programoje – dėmesys verslo inovacinės veiklos skatinimui ir vystymui

Įsigaliojojo Ūkio ministerijos parengta Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 m. programa. skaityti »