Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Apdovanoti konkurso „Mūsų eksperimentas“ nugalėtojai

Švietimo ir mokslo ministerijoje apdovanoti kūrybinio gamtos mokslų konkurso „Mūsų eksperimentas“ laureatai. skaityti »

Vilnius investicijoms – vienas geriausių rytų Europoje

Vilnius tarptautiniame tiesioginių užsienio investicijų reitinge „Best to invest“ įvertintas geriau nei Turkijos sostinė Ankara ar Čekijos sostinė - Praga ir yra šeštas tarp rytų Europos miestų. skaityti »

Specialistai: „google“ vaistininko pakeisti negali

Sunegalavę lietuviai internetą naudoja visų pirma kaip informacijos šaltinį apie ligas, o pirkti vaistų ar kitų sveikatos priežiūros priemonių elektroninėje erdvėje neskuba. skaityti »

Moksleiviai per mėnesį surinko daugiau nei 1 200 kg senų baterijų

Lietuvos mokyklas vienijančios socialinės akcijos „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” pirmojo etapo metu moksleiviai surinko 1 200 kg senų baterijų. skaityti »

Lietuviškoms mokykloms Baltarusijoje – „Knygų Kalėdų“ dovana

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Baltarusijoje veikiančių lietuviškų Pelesos ir Rimdžiūnų mokyklų bei Minsko sekmadieninės mokyklėlės mokiniais ir jų mokytojais. skaityti »

Priimtos Elektroninių ryšių įstatymo pataisos

Seimas priėmė Elektroninių ryšių įstatymo 68 straipsnio pakeitimo įstatymą (projektas Nr. XIIP-1133(2) nuo 2017 m. sausio 1 d. panaikinti Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 68 straipsnio nuostatas, įpareigojančias valstybės lėšomis kompensuoti vietos nustatymo įrangos įsigijimo, įdiegimo (pritaikymo), atnaujinimo ir veikimo palaikymo išlaidas. skaityti »

Valstybės narės patvirtino pasiūlymą dėl Europos pasaulinės palydovinės navigacijos sistemos agentūros įkūrimo

Nuolatinių atstovų komitetas patvirtino pirmininkaujančios Lietuvos ir Europos Parlamento priimtą susitarimą dėl Europos pasaulinės palydovinės navigacijos sistemos (GNSS) agentūros įsteigimo. skaityti »

Naujaisiais metais pasaulio ekonomikoje – geros naujienos

Šiais metais euro zonoje, kartu ir visoje Europoje, vis dar buvo jaučiamas per ilgai užsitęsusios recesijos šleifas, tačiau antrąjį šių metų ketvirtį Europos ekonomikos dangus pradėjo giedrytis. skaityti »

Studentai kviečiami teikti prašymus kompensacijoms gauti

Geriausiai valstybės nefinansuojamose vietose besimokiusiems studentams iki šių metų pabaigos valstybė kompensuos už studijas sumokėtą kainą. Valstybinis studijų fondas (Fondas) iki gruodžio pabaigos į 1242 studentų asmenines sąskaitas perves beveik 7 mln. litų. skaityti »

Finansų įstaigos rizikas Lietuvos finansų sistemai vertina nuosaikiau

Šalyje veikiančioms finansų įstaigoms didžiausią nerimą kelia su užsienio rinkomis susijusios grėsmės – tai rodo naujausia Lietuvos banko užsakymu atlikta apklausa dėl rizikų Lietuvos finansų sistemai. Tačiau beveik visas grėsmes respondentai vertino palankiau nei metų pradžioje. skaityti »