Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„ACME Europe“ pristato naujausias vartojamosios elektronikos dizaino tendencijas

„ACME Europe“ – viena didžiausių kompiuterių priedų, smulkios buitinės technikos ir apšvietimo gamintoja Rytų ir Centrinės Europos regionuose. 2011 metų rudenį kompanija pradėjo kalbėti apie unikalius dizainerių produktus ir besikeičiančias rinkos tendencijas. Daugiau apie tai – produktų vystymo vadovas Ignas Rumbutis. skaityti »

Vilniuje atidarytas vienas ekologiškiausių technologijų centrų Europoje

Ekologiškiausias Europoje pramonės objektas, naujos kartos modernių saulės elementų gamykla ir tyrimų laboratorija, greičiausias vaizdo konferencijų ir interneto medijos centras Europoje ir inovatyvių jaunų bendrovių inkubatorius. Visa tai – naujajame „BOD Group“ Aukštųjų technologijų centre L.I.G.H.T. WING Vilniuje, duris atvėrusiame spalio 15 d. skaityti »

Frankfurto knygų mugėje – naujos leidybinės iniciatyvos

„Jei tavęs nėra Frankfurte, tavęs nėra niekur“, – mėgsta juokauti knygų leidėjai, kasmet susirenkantys į vieną didžiausių pasaulyje – Frankfurto knygų mugę. Šiemet mugė kvietė diskutuoti apie savileidybą, elektronines knygas bei sudarė sąlygas knygų leidėjams įvairių diskusijų, susitikimų metu dalintis patirtimi ir išgirsti žymiausių leidėjų įžvalgas. skaityti »

Net 93 proc. vilniečių yra patenkinti gyvenimu Vilniuje

Vilniuje, kuriame 1 gyventojui tenka 200 m2 žaliųjų plotų, net 93 proc. miestiečių sutinka su teiginiu „esu patenkintas gyvenimu Vilniuje“, parodė „Eurobarometro“ tyrimas apie Gyvenimo kokybę Europos miestuose. skaityti »

Ketvirtą kartą prasideda socialinis projektas „Vaikų svajonės“

Ketvirtus metus iš eilės prasideda socialinis projektas „Vaikų svajonės“. LOGIN apdovanojimą kaip geriausias socialinis projektas internete praėjusiais metais pelniusios „Vaikų svajonės“ šiemet apims pusę Lietuvos savivaldybių. skaityti »

Sukurtas lauko reklamos planavimo įrankis „Outdoor Impact“

Dvi didžiausios lauko reklamos kompanijos Lietuvoje pristatė reklamos planavimo įrankį „Outdoor Impact“. Jis leis užsakovams iš anksto žinoti, kiek ir kokių žmonių pamatys jų lauko reklamą. Šis nemokamas įrankis sukurtas išanalizavus milžiniškus duomenis apie Vilniaus gyventojų judėjimo maršrutus, įpročius ir net akių judesius. skaityti »

Saulėtekio slėnyje prasidėjo didžiausio ir moderniausio Lietuvoje mokslų centro statyba

„Saulėtekio slėnyje“ įkasta simbolinė kapsulė, žyminti Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) statybų pradžią. skaityti »

Archyvų ateitis – garso ir vaizdo technologijos

Baltijos audiovizualinių archyvų taryba jau dešimtą kartą kvietė archyvarus į kasmetinę tarptautinę konferenciją. Šiemet pagrindinė renginio tema – naujos idėjos ir technologijos. Vaizdo ir garso dokumentų specialistai diskutavo apie skaitmeninės erdvės potencialą, pristatė naujas vaizdo ir garso raiškos galimybes audiovizualinių archyvų srityje. skaityti »

Subtilus „eBay“ žaidimizacijos būdas

Viena iš kompanijų, kuri sėkmingai naudoja žaidimizaciją jau keletą metų yra „eBay“ – numeris vienas internetinių aukcionų pasaulyje. Su savo labai veiksminga kainų siūlymo sistema (angl. bidding) ji sukūrė tam tikrą pirkimo–pardavimo žaidimą. skaityti »

Vaizdo žaidimai – pagrindinis vaikų gerovės indikatorius?

Ar daug laiko praleidžiantis vaikas kompiuterinių žaidimų pasaulyje yra nelaimingas? O kaip vertinti žaidimus ar kaip priežastį ar kaip rezultatą? skaityti »