Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuva „Doing Business 2017“ reitinge išlaiko savo pozicijas

Paskelbtame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2017“ Lietuva užima 21 vietą tarp 190 šalių, o tarp Europos Sąjungos valstybių narių – 10 vietą ir aplenkia tokias valstybes kaip Lenkija, Olandija, Prancūzija, Belgija ir kitos. skaityti »

Skaidrumo iniciatyvai „Jonvabaliai“ – įvertinimas už skaidrumo ir atsakingumo skatinimą

Finansų ministrė Rasa Budbergytė padėkojo partneriams – iniciatyvos „Jonvabaliai“, laimėjusios Europos Komisijos (EK) „RegioStars 2016“ apdovanojimą, kūrėjams. skaityti »

Konstitucijos egzaminas kuria patriotišką ir pilietišką Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Prezidentūroje vykusioje ceremonijoje apdovanojo jubiliejinio – dešimtojo – Konstitucijos egzamino nugalėtojus ir pasveikino visus Konstitucijos dienos proga. skaityti »

Premjeras sveikina LEU rektorių jubiliejinio gimtadienio proga

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius Vyriausybės vardu sveikina Lietuvos edukologijos universiteto rektorių Algirdą Gaižutį 75 metų jubiliejaus proga, pažymėdamas jo aktyvią ir kūrybingą mokslinę veiklą, reikšmingus darbus, svarbius Lietuvos valstybei, mokslui, švietimui ir kultūrai. skaityti »

Valstybės biudžeto pajamos renkamos geriau nei buvo prognozuota

Per pirmuosius devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 3,4 proc. daugiau, o vien tik valstybės biudžetas – 2,1 proc. daugiau nei planuota. skaityti »

Pasauliui sparčiai besikeičiant – nuolatos tobulinti įgūdžius

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė Liuksemburge dalyvauja Europos Sąjungos Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos posėdyje. skaityti »

Neringa turi aukščiausią Lietuvoje verslo laisvės indeksą

Neringos savivaldybė šiemet užėmė pirmą vietą pagal verslo laisvės indeksą, aplenkusi Vilnių ir kitus Lietuvos didmiesčius. skaityti »

V. Vasiliauskas: euro zonos bankai privalo didinti veiklos efektyvumą

Europos bankų sektorius, sklandžiai mažindamas neveiksnių paskolų lygį, galėtų veiksmingiau prisidėti prie kreditavimo augimo ir euro zonos ekonomikos skatinimo. skaityti »

Skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ laimėjo Europos Komisijos apdovanojimą

Finansų ministerijos ir partnerių iniciatyva „Jonvabaliai“ už skaidrumo ir atsakingumo skatinimą, naudojant Europos Sąjungos lėšas, paskelbta nugalėtoja Europos Komisijos (EK) „RegioStars 2016“ apdovanojimuose. skaityti »

„Hanner“ pripažinta geriausia nekilnojamojo turto vystymo kompanija Lietuvoje trečius metus iš eilės

Kasmetinės finansų žurnalo „Euromoney“ nekilnojamojo turto ir finansinių institucijų ekspertų apklausos duomenimis, „Hanner“ buvo pripažinta geriausia 2016 metų nekilnojamojo turto vystymo kompanija Lietuvoje. skaityti »