Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

RRT lankėsi Taivano delegacija

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyboje (RRT) Taivano Vidaus reikalų ministerijos ir elektroninių ryšių paslaugų teikėjų (Chunghwa telecom) atstovai. skaityti »

Lietuvos statybų sektoriuje vis daugiau dėmesio skiriama inovacijoms

2015 m. palyginus su 2014 m. skaitmeninės statybos iniciatyvos vystymas prisidėjo prie beveik penkis kartus padidėjusių apimčių investicijų į programinę įrangą Lietuvos statybų sektoriuje. skaityti »

Dažniausiai pasitaikančios klaidos, dedant indėlį

Nors lietuvių įprotis kaupti santaupas kojinėje vis silpsta ir daugiau mūsų šalies gyventojų renkasi patikimesnes taupymo priemones, iki galo suprantančių, kas yra ir kaip veikia viena populiariausių taupymo priemonių – indėliai bankuose – vis dar nėra daug. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi laikraščio „Литовскiй курьеръ“ korespondentė

Rugpjūčio 11 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi laikraščio „Литовскiй курьеръ“ korespondentė Galina Kurbanova. skaityti »

ES valstybės ir Kazachstanas stiprins tarpusavio bendradarbiavimą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui pateikė ratifikuoti Astanoje priimtą Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Kazachstano Respublikos tvirtesnės partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą. skaityti »

Plečiamas Verslo konsultantų tinklas bei teikiamų konsultacijų spektras

Skelbiama nauja konsultantų atranka į Verslo konsultantų tinklą (VKT) ir kviečiami tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys teikti prašymus tapti šio tinklo nariais. skaityti »

Susitarimas su Azerbaidžanu atveria naujas perspektyvas Lietuvos vežėjams

Susisiekimo ministerijoje įvykusiame pirmajame Lietuvos ir Azerbaidžano ekspertų posėdyje susitarta dėl dvišalės tarptautinio keleivių ir krovinių vežimo automobilių keliais tvarkos. Artimiausiu metu šis susitarimas bus patvirtintas abiejų valstybių Vyriausybių lygiu. skaityti »

Finansų ministerijoje aptartas tolesnis Nyderlandų ir Lietuvos bendradarbiavimas

Finansų ministrė Rasa Budbergytė, šiandien susitikusi su Nyderlandų Karalystės nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Lietuvoje Bertu van der Lingen, aptarė tolesnio dvišalio ekonominio bendradarbiavimo galimybes ir šiuo metu visiems aktualią „Brexit“ temą. skaityti »

Lietuvos bibliotekoms – išskirtinė proga ugdyti visuomenės inžinerinį raštingumą

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje buvo pristatyta naujiena apie geriausių pasaulio inžinierių pripažintos kompanijos „Dassault Systemes“ dovaną Lietuvos bibliotekoms – 3D modeliavimo programą „SOLIDWORKS“. skaityti »

Lietuva įsiveržė į pasaulio investicijų lyderių dešimtuką

Pagal tiesioginių užsienio investicijų projektų planuojamas sukurti darbo vietas milijonui gyventojų Lietuva užima 10 vietą pasaulyje, rodo naujausia „IBM Global Location Trends 2016“ ataskaita. Praėjusiais metais tame pačiame reitinge Lietuva buvo 18 vietoje. skaityti »