Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Atsisakoma popierinių licencijų išdavimo

Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos siūlymui licencijas išduoti, jas keisti, stabdyti ar panaikinti tik elektroniniu būdu. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos projektas „Atrask save 3D mieste“ apdovanotas už inovacijas

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka pelnė svarų tarptautinį pripažinimą – jos įgyvendinamas projektas „Atrask save 3D mieste“ laimėjo pasaulinį apdovanojimą už žmonių gyvenimo kokybę gerinančias modernias paslaugas. skaityti »

„Krasta Auto Vilnius“ tapo oficialia „Rolls-Royce“ automobilių serviso partnere Lietuvoje

Bendrovė „Krasta Auto Vilnius“ tapo pirmąja autorizuota prestižinių automobilių gamintojo „Rolls-Royce Motor Cars“ serviso atstove Baltijos šalyse. Bendrovei suteiktas „Krasta Auto Vilnius Authorised Rolls-Royce Motor Cars Service Workshop“ partnerės statusas. skaityti »

Specialūs numeriai elektromobiliams sulaukė didelio dėmesio

Susisiekimo ministerijos iniciatyva – ekologiškas transporto priemones išskirti specialiais valstybinio numerio ženklais – sulaukė didelio elektromobilių vairuotojų susidomėjimo. skaityti »

Nauja rubrika knygų mėgėjams – „Bibliotekininkas renkasi“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato naują rubriką literatūros gurmanams – „Bibliotekininkas renkasi“. Šioje rubrikoje supažindinsime su Nacionalinės bibliotekos darbuotojais ir pristatysime jų mėgstamiausias knygas. skaityti »

Verslininkai raginami ieškoti partnerių bendriems projektams

Ūkio ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia verslininkus bendradarbiauti su mokslo ir studijų institucijomis ir rengtis bendriems inovacinių čekių projektams. skaityti »

Moldovos verslo atstovus domina bendradarbiavimas su Lietuva

Liepos 11–14 dienomis Lietuvoje viešės Moldovos Respublikos delegacija. Vizito tikslas – susipažinti su Lietuvos verslui ir žemės ūkiui atstovaujančiomis organizacijomis, jų vadovais, perimti gerąją lietuvių praktiką ir pasidalinti sukaupta patirtimi. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi Ministras Pirmininkas

Liepos 12 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. skaityti »

„Sony” pristatė nuotoliniu būdu valdomą apšvietimo sistemą

Japonų kompanija „Sony“ šiandien rinkai pristatė naują radijo bangomis valdomą apšvietimo sistemą, kuri, pasak gamintojų, turėtų patenkinti augančius profesionalių fotografų ir pažengusių fotografijos entuziastų poreikius. skaityti »

Prezidentė paskyrė Ryšių reguliavimo tarnybos direktorių

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Feliksą Dobrovolskį paskyrė Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktoriumi. skaityti »