Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

BMW pristatė atnaujintus 2017-ųjų turistinių motociklų modelius

Koncerno BMW padalinys „BMW Motorrad“ pristatė atnaujintus 2017 m. laidos turistinius motociklus „F 700 GS“, „F 800 GS“ ir „F 800 GS Adventure“, kurie išsiskiria naujais spalvų deriniais, pagerintu emisijos standartu, naujais važiavimo režimais ir kitais patobulinimais. skaityti »

SEB apklausa: mokiniai dažniausiai taupo laisvalaikiui ir mokslui

Didžiausia mokinių dalis pinigus taupo laisvalaikiui (72 proc.), kiek mažiau – būsimiems mokslams (44 proc.) ir kelionėms (44 proc.). Visiškai netaupo tik 7 proc. apklaustų mokinių, rodo SEB banko apklausa, atlikta įgyvendinant banko finansinio raštingumo programą šalies mokyklose. skaityti »

Renaldas Gudauskas dalyvavo Europos mokslinių bibliotekų asociacijos konferencijoje

Birželio 29 d.–liepos 1 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas dalyvavo Helsinkyje vykusioje 45-ojoje Europos mokslinių bibliotekų asociacijos (LIBER) metinėje konferencijoje. skaityti »

Baltarusijoje minima Nepriklausomybės diena

Liepos 3 dieną savo Nepriklausomybės dieną (Respublikos dieną) mini kaimyninė Baltarusija. skaityti »

Paskelbtas geriausio šių metų valstybės tarnautojo vardas

2016 m. birželio 30 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyko projekto „Metų valstybės tarnautojas“ iškilminga ceremonija, kurios metu dvyliktą kartą buvo paskelbtas geriausias valstybės karjeros tarnautojas. skaityti »

„Deloitte“ kviečia technologijų bendroves siekti sparčiausiai augančios įmonės apdovanojimo

Tarptautinė audito ir verslo konsultacijų įmonė „Deloitte“ pradėjo technologijų įmonių registraciją į 2016 m. projektą „Technology Fast 50“ ir kviečia Lietuvos technologijų įmones teikti paraiškas bei mėginti patekti į sparčiausiai augančių Vidurio Europos regiono technologijų įmonių TOP 50-uką. skaityti »

Pristatyti YIVO Vilniaus projekto pirmojo etapo rezultatai

2016 m. birželio 23 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje apsilankiusiai Žydų mokslinių tyrimų instituto YIVO delegacijai buvo pristatyti YIVO Vilniaus projekto pirmojo etapo rezultatai. skaityti »

LNB su Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Š. m. birželio 22 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas ir Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos kancleris Giedrius Krasauskas pasirašė dviejų institucijų bendradarbiavimo sutartį. skaityti »

Lietuvai – apdovanojimas už ES fondų poveikio vertinimą

Finansų ministerijos inicijuotą ES fondų investicijų poveikio gyvenimo kokybei, socialinės atskirties ir skurdo mažinimui Lietuvoje vertinimą Europos Komisija išrinko geriausiu užimtumo, darbo įgūdžių ir socialinės aprėpties srityje. skaityti »

Trys BMW koncepciniai automobiliai atskleidžia koncerno ateities viziją

Šiemet žymėdamas šimtuosius savo įkūrimo metus BMW koncernas pristato savo koncepcinių ateities automobilių trijulę – „BMW VISION NEXT 100“, „MINI VISION NEXT 100“ ir „Rolls-Royce VISION NEXT 100“. skaityti »