Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Metų CEO“ apdovanojimuose laurus skynė LVK nariai

Lietuvos verslo lyderių apdovanojimuose „Metų CEO 2016“ buvo įvertinti net du Lietuvos verslo konfederacijos nariai – bendrovė „Sicor Biotech“ ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekų olimpiadoje susirungė geriausios šalies bibliotekų komandos

Birželio 18 d. įvykusioje pirmoje Nacionalinėje bibliotekų olimpiadoje susirungė 17 pačių pajėgiausių visos šalies bibliotekų komandų. skaityti »

Paskelbtas Lietuvos paviljono parodoje „EXPO 2017“ projekto konkursas

Šią savaitę pasirašius sutartį dėl Lietuvos dalyvavimo tarptautinėje parodoje „EXPO 2017“, kuri kitų metų vasarą vyks Kazachstano sostinėje Astanoje, Aplinkos ministerija nedelsdama paskelbė Lietuvos paviljono projekto konkursą. skaityti »

„Citadele“ indeksas: Lietuvos verslininkai optimizmu lenkia Latviją

Lietuvos ir Latvijos ekonomikos auga panašiu tempu, tačiau šalių verslininkų nuotaikos skiriasi. skaityti »

„Protingi“ namai – ramių atostogų garantas

Vienas iš būdų visapusiškai apsaugoti savo namus – įsirengti modernią intelektinio būsto (angl. Smart House) sistemą, kuri saugo daug patikimiau nei nauja spyna ar storos sienos. skaityti »

LPK siūlo darbuotojus skatinti ne iš 25 proc. gaunamo pelno

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Seimo nario V. A. Matulevičiaus siūlymui, jog darbdavys darbuotojų skatinimui turi skirti ne mažiau kaip 25 procentus gaunamo pelno. skaityti »

Gruzijos Parlamento Biudžeto ir finansų komiteto delegacija atvyksta pasisemti patirties

Lietuvoje lankysis Gruzijos Parlamento Biudžeto ir finansų komiteto delegacija. Vizito tikslas – stiprinti Rytų partnerystės bendradarbiavimą, Gruzijos ir Lietuvos komitetų tarpparlamentinius ryšius. skaityti »

Lietuva patvirtina: dalyvaus pasaulinėje parodoje „EXPO 2017“

Birželio 13 d. 16.30 val. Aplinkos ministerijoje bus pasirašyta Lietuvos ir pasaulinės parodos „EXPO 2017“ organizatorių sutartis. Ja mūsų šalis oficialiai patvirtins, kad dalyvaus šioje parodoje, kuri vyks Kazachstano sostinėje Astanoje. skaityti »

Vidurio ir Rytų Europos investicijų lyderė Lietuva ES užima penktąją vietą

Pagal tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų skaičių milijonui gyventojų Lietuva pirmauja Vidurio ir Rytų Europos regione ir yra penkta visoje Europos Sąjungoje. skaityti »

Parengta virtuali paroda „Juozas Aputis. Švytinčio krūmo beieškant“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Juozas Aputis. Švytinčio krūmo beieškant“, skirtą prozininko, kritiko, vertėjo Juozo Apučio (1936–2010) 80-osioms gimimo metinėms paminėti. skaityti »