Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Įvyko projekto „Bibliotekos pažangai 2“ įgyvendinimo priežiūros grupės posėdis

Gegužės 3 dieną buvo surengtas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2“ įgyvendinimo priežiūros grupės posėdis. skaityti »

Atvertos naujos galimybės vėjo jėgainėms

Vėjo energetikos rinkoje atsiveria nauji horizontai – šis sektorius sėkmingai įveikė pagrindines technologines kliūtis ir tai gali ne tik paspartinti vėjo jėgainių parkų plėtrą, bet ir sudaryti sąlygas generuoti rezervinę elektros energiją. skaityti »

Darbą pradėjo nauja Finansų rinkų komisija

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidiumo posėdžio nutarimu suformuota nauja Finansų rinkų komisija. Jos pirmininku paskirtas Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir LVK viceprezidentas Stasys Kropas. skaityti »

Europos dieną siūloma pasitikrinti savo žinias „Europos egzamine“

Gegužės 9 d. Lietuvoje vyks „Europos egzaminas“, kuriame dalyviai galės pasitikrinti savo žinias apie Europos Sąjungą. Dėl Europos Sąjungos žinovo titulo varžysis moksleiviai, studentai, verslo įmonių darbuotojai, valstybės tarnautojai ir visi norintys Lietuvos gyventojai. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje svečiavosi JAV ambasadorė Lietuvoje

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Lietuvoje Deborah A. McCarthy. skaityti »

Atliekų tvarkymo sektoriuje laukia svarbios permainos – kuriama apskaitos informacinė sistema

Š. m. balandžio 26 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija pasirašė projekto „Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos sukūrimas“ įgyvendinimo sutartį. skaityti »

Nacionalinė biblioteka ir Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė ketinimų protokolą

Gegužės 3 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko diskusija „Išmani biblioteka – urbi et orbi“, kurios metu buvo pasirašytas ketinimų protokolas dėl Nacionalinės bibliotekos ir Vilniaus miesto savivaldybės bendradarbiavimo. skaityti »

Gyventojų piniginėse – baltų simbolika paženklintos monetos

Lietuvos banko į apyvartą išleistos 2 eurų proginės monetos nacionalinėje pusėje iškaldintas vienas ryškiausių baltų kultūros simbolių – gintaro skridinys-amuletas. skaityti »

R. Dargis: turime pasirinkti sritis, kuriose siekiame būti geriausi

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis sako, kad Lietuva pasaulio mastu negarsėja konkrečiais produktais ir paslaugomis, todėl didžiausią sėkmę gali garantuoti ilgalaikių prioritetų nustatymas ir konkrečių sričių stiprinimas. skaityti »