Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Naudingi patarimai tėvams, kaip su vaikais kalbėti apie pinigus

Tėvai (globėjai), auklėdami savo vaikus, stengiasi suteikti jiems kuo daugiau žinių, susijusių su įvairiomis gyvenimo sritimis. skaityti »

Prezidentūroje pagerbtas Metų vadovas

Š. m. kovo 16 dienos pavakarę Prezidentūroje vykusioje iškilmingoje ceremonijoje jau šešioliktą kartą paskelbtas ir apdovanotas 2015 metų vadovas. Juo tapo UAB „Lietuvos energija“ generalinis direktorius dr. Dalius Misiūnas. skaityti »

Lojalumo programa – kliento ištikimybei stiprinti

Vis daugiau prekybininkų siekia klientų pasitikėjimo diegdami lojalumo programas. Tinklaraštis „Selfstart“ paskelbė įvairių tyrimų duomenų, skirtų lojalumo programoms. skaityti »

BMW salonuose – atnaujinta firminių dviračių gama

Artėjantį šiltąjį metų sezoną BMW pradeda pristatydama atnaujintą savo universalių miesto dviračių gamą. skaityti »

Lietuvos valstybės tarnybai – aukščiausias įvertinimas Azerbaidžane

Lietuvos institucijos nuo šiol talkins Azerbaidžanui siekiant narystės Europos Sąjungoje (ES). skaityti »

Vilniaus meras Kanuose atsiėmė prestižinį Europos ateities miestų apdovanojimą

Vilniaus meras Remigijus Šimašius atvyko į Kanuose (Prancūzija) kasmet vykstančią nekilnojamojo turto parodą MIPIM. skaityti »

Milijonas pajamų deklaracijų – išmaniuoju telefonu

VMI jau paruošė 1,8 mln. pajamų deklaracijų, iš kurių daugiau nei milijoną galima pateikti pasinaudojus nemokama programėle telefonams „e.VMI“. skaityti »

Paskelbti „Pasaulinių „Sony“ fotografijos apdovanojimų“ konkurso nugalėtojai Lietuvoje

Paskelbta, kad lietuvis fotografas Darius Jakubauskas (22 m.) tapo prestižinio 2016 m. „Pasaulinių „Sony“ fotografijos apdovanojimų“ konkurso nacionalinio Lietuvos apdovanojimo 1-osios vietos nugalėtoju. skaityti »

Prisijungus prie SEPA, vietiniai ir europiniai mokėjimai vyksta vienodomis sąlygomis

Nuo 2016-ųjų Lietuvai prisijungus prie vieningos mokėjimų eurais erdvės (SEPA), visi mokėjimai eurais vyksta tokiomis pačiomis sąlygomis tiek šalies viduje, tiek kitose Europos valstybėse SEPA erdvėje. skaityti »

Skelbiama Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimų nacionalinė atranka

Ūkio ministerija iki š. m. gegužės 9 d. kviečia įmones ir organizacijas teikti paraiškas dalyvauti 2016 m. Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimų nacionalinėje atrankoje. skaityti »