Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

LNB kviečia apsilankyti virtualioje parodoje „Petras Klimas – Lietuvos diplomatas ir istorikas, likęs ištikimas savo idealams“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą, skirtą žymaus lietuvių diplomato, 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Akto signataro Petro Klimo (1891–1969) 125-osioms gimimo metinėms. skaityti »

LVK kviečia savo narius teikti kandidatus apdovanojimams

Lietuvos verslo konfederacija šįmet tradiciškai renka labiausiai nusipelniusius verslui asmenis ir skelbia „Partnerystės lyderio“ ir „Verslo ambasadoriaus“ rinkimus. skaityti »

I. Laursas – apie tai, kas greičiausiai keičia verslo pasaulį

Pastaruoju metu technologijos tampa neatsiejama verslo dalimi. Pirma, inovacijos neaplenkia nė vienos verslo dalies, nesvarbu, ar tai būtų rinkodara, gamyba ar koks nors verslo procesas. Antra, inovacijos greitai keičia tuos procesus, įsitikinęs bendrovės „Nextury Ventures“ valdybos pirmininkas Ilja Laursas. skaityti »

Naują šimtmetį BMW koncernas pradeda pristatydamas futuristinį automobilį

Žymėdamas šimtuosius savo įkūrimo metus, BMW koncernas pristatė futuristinį automobilį „BMW VISION NEXT 100“. skaityti »

Nacionalinė biblioteka parengė virtualią parodą „Juliui Juzeliūnui – 100. Lygumų krašto ąžuolas“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą, skirtą kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno (1916–2001) šimtosioms gimimo metinėms. skaityti »

„Globalios Lietuvos“ programa pristatyta delegacijai iš Gruzijos

Užsienio reikalų ministerijoje vasario 29 dieną įvyko dvišalės konsultacijos su Gruzijos delegacija diasporos įtraukimo į valstybės gyvenimą tema. skaityti »

R. Dargis: „ES turi kuo greičiau naikinti trukdžius šalių konkurencingumui didinti“

Šią savaitę Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis dalyvauja susitikimuose su ES institucijų ir pramonės organizacijų atstovais, siekdamas aptarti Lietuvos pramonei aktualius klausimus pramonės ir švietimo srityse, kylančius trukdžius Lietuvos įmonių veiklai Europos valstybėse. skaityti »

SEB tyrimas: iš ko senatvėje gyventi tikisi Baltijos šalių gyventojai?

Kaip labiausiai tikėtiną pajamų šaltinį senatvėje, be pirmos ir antros pakopos pensijų, Baltijos šalių gyventojai nurodo darbo pajamas – planuoja dirbti ir sulaukę pensinio amžiaus. skaityti »

Lietuvos bankas siūlo didinti gyvybės draudimo rinkos skaidrumą ir vartotojų interesų apsaugą

Gyvybės draudimo įmonės turi būti įstatymu įpareigotos aiškiau atskleisti informaciją apie taikomus mokesčius, galimus interesų konfliktus, palengvinti galimybes vartotojams nutraukti sutartis ar keisti paslaugos teikėją. skaityti »

Ženevoje debiutuojantis BMW 7 serijos flagmanas – naujas galios ir prabangos standartas tarp limuzinų

Artėjančioje tarptautinėje Ženevos automobilių parodoje pagrindine BMW naujiena taps 7 serijos flagmanas – prabangus ir itin galingas sedanas „BMW M760Li xDrive“. skaityti »