Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos ambasadorius įteikė skiriamuosius raštus Tadžikistano Prezidentui

Lietuvos ambasadorius Kazachstane ir Kirgizijai Vytautas Naudužas gruodžio 10 dieną Tadžikistano prezidentūros rūmuose vykusios iškilmingos ceremonijos metu įteikė skiriamuosius raštus Tadžikistano Prezidentui Emomali Rachmonui. skaityti »

Metų verslo automobiliui „BMW 7“ – pagyrimai dėl technologijų ir malonumo vairuoti

Viena didžiausių šių metų automobilių industrijos naujienų – prabangus BMW septintos serijos sedanas – pripažinimo sulaukė ir Lietuvos „Metų automobilio 2016“ rinkimuose. skaityti »

Pristatytas filmas apie prezidentą Valdą Adamkų

Gruodžio 9 dieną Vilniuje, LRT klube, pristatyta dokumentinio filmo „Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus“ antroji dalis. skaityti »

BMW pažėrė motociklų naujienų: debiutuoja keturi nauji modeliai

Vokietijos automobilių gamintojo BMW padalinys „BMW Motorrad“ metus užbaigia pristatydamas net 4 naujienas, tarp jų – visiškai naujas roadsteris „BMW G 310 R“, retro stilistikos galiūnas „BMW R nineT Scrambler“ ir du atnaujinti turistiniai enduro modeliai „BMW F 700 GS“ ir „BMW F 800 GS“. skaityti »

Lietuva gali atverti Ukrainos verslui vartus į Europos rinką

Ukrainoje vykdomos reformos turėtų leisti verslui jaustis komfortiškiau šioje šalyje. Lietuva siūlo savo pagalbą Ukrainai, stiprinant viešojo valdymo gebėjimus bei atveriant vartus Ukrainos verslui plėstis į ES rinkas per Lietuvą. skaityti »

Bilas Geitsas įkūrė fondą, skirtą kovai su klimato kaita

Turtingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas Bilas Geitsas suvienijo investuotojus iš keleto šalių – visi jie susitarė dėl milijardinių investicijų, skirtų švarios energetikos plėtojimo fondui, rašo naujienų svetainė cnn.com. skaityti »

Kazachstanas prisijungė prie Pasaulinės prekybos organizacijos

Nuo lapkričio 30 d. Kazachstanas tampa visateisiu Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) nariu. skaityti »

Kinijos juanis įsijungė į pasaulio valiutų klubą

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) oficialiai leido Kinijos juaniui įsijungti į svarbiausių pasaulio valiutų klubą. Tai ženklas, kad Kinija padarė ryškų progresą integruodamasi į pasaulinę ekonomikos sistemą. skaityti »

Tamperė pretenduoja į inovatyviausio Europos miesto vardą

Suomijos miestas Tamperė kovos dėl Europos inovacijų sostinės 2015 vardo. skaityti »

Nacionalinė biblioteka parengė virtualią parodą „Stasys Tomonis. Gyvenimo vingiais…“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Stasys Tomonis. Gyvenimo vingiais...“, skirtą kultūros veikėjo, bibliografo ir bibliografinio darbo organizatoriaus, vertėjo – Stasio Tomonio 100-osioms gimimo metinėms. skaityti »