Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos verslas ieško nišų įsilieti į Kinijos rinkas

Šią savaitę vykstančios verslo misijos į Kiniją metu, ekonomiškai svarbiuose Kinijos miestuose – Pekine, Šanchajuje ir Sudžou – apsilankę Lietuvos verslininkai susitiko su valstybės ir vietos valdžios institucijų pareigūnais, prekybos namų atstovais bei verslo įmonėmis bei užmezgė naudingus kontaktus. skaityti »

60 proc. ES gyventojų eurą laiko geriausia valiuta

Europos Komisijos duomenimis, daugiau nei pusė Europos Sąjungos (ES) gyventojų eurą vertina kaip geriausią valiutą pasaulyje. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje vyko naujų elektroninių paslaugų portale „ibiblioteka.lt“ pristatymas

Lapkričio 24 d. vyko tiesioginė transliacija iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ministudijos, kurios tema – „Naujų elektroninių paslaugų portale ibiblioteka.lt pristatymas“. skaityti »

Gyventojams trūksta informacijos apie verslo socialinę atsakomybę

Per paskutinįjį dešimtmetį Lietuvos įmonės vis dažniau socialinės atsakomybės principus taiko savo veikloje, tačiau nebūtinai sistemingai ir integruotai, atskleidė Vyriausybės atliktas tyrimas. skaityti »

Kuriama jungtinė Baltijos finansų patarėjų licencijavimo sistema

Lietuvos, Estijos bankų asociacija ir Latvijos komercinių bankų asociacija kuria jungtinę įstaigą, kurioje bus suteikiamos licencijos asmenims, teikiantiems konsultacijas dėl investicijų ir (arba) dirbantiems su gyvybės draudimo produktais, turinčiais taupymo elementų. skaityti »

Susisiekimo ministras R. Sinkevičius apdovanotas Baltijos Asamblėjos medaliu

Vilniuje vykusioje Baltijos Asamblėjos sesijoje aptarta šalių partnerystė įgyvendinant svarbiausius bendrus transporto infrastruktūros projektus. skaityti »

Lietuva pirmą kartą prisijungė prie Europos atliekų mažinimo iniciatyvos

Lapkričio 21–29 dienomis minima Europos atliekų mažinimo savaitė. Jos metu visoje Europoje bus organizuojami renginiai, kurių dalyviai sužinos, kaip galima taupyti išteklius ir mažinti susidarančių atliekų kiekį. skaityti »

Vizito Kinijoje metu planuojama pasirašyti ekonomikai ir mokslui svarbius susitarimus

Lapkričio 23–26 d. Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus delegacija ir ūkio ministras Evaldas Gustas oficialiu vizitu vyks į Kiniją, kur dalyvaus Lietuvos–Kinijos verslo, Lietuvos–Šanchajaus verslo, Kinijos–Centrinės ir Rytų Europos ekonomikos ir prekybos forumuose, susitikimuose su Kinijos Liaudies Respublikos valdžios atstovais. skaityti »

Pokyčiai pasaulyje atveria naujas galimybes: kurių sričių laukia pelninga ateitis?

Neabejojama, kad pasaulio demografinės tendencijos turės didelę įtaką ekonomikai, o tai lems ir įvairių investicijų riziką bei pelningumą. Neseniai pasiekęs 7 milijardų žymą pasaulio žmonių skaičius ir toliau auga ir augs. skaityti »

Ūkio ministerija už sėkmingus projektus apdovanojo šalies verslininkus

Lapkričio 18 d. Ūkio ministerijos jau vienuoliktus metus organizuojamo „Verslo dienos“ renginio metu apdovanoti sėkmingus rezultatus demonstravę ir šalies ekonomikai svarbius projektus įgyvendinę Lietuvos verslininkai. skaityti »