Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kaune vyko konferencija skaitmeninto kultūros paveldo tema

Lapkričio 17 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotojas strateginei plėtrai Eugenijus Stratilatovas dalyvavo Kauno apskrities viešosios bibliotekos 65-mečio šventinėje konferencijoje. skaityti »

Europos čempionate – pirmoji Lietuvos šachmatininkų pergalė

Europos komandiniame šachmatų čempionate, kuris lapkričio 12–23 dienomis vyksta Islandijoje, šventė atėjo ir į Lietuvos komandos kiemą. Ketvirtame ture vyrų rinktinė po atkaklios kovos palaužė belgus 2,5:1,5 ir laimėjo savo pirmąjį mačą. skaityti »

Naujasis „BMW 7“ įvertintas už automobilio kėbulo inovacijas

Šį rugsėjį debiutavęs naujos kartos prabangus BMW septintos serijos sedanas sulaukė ekspertų pripažinimo – novatoriškas, lengvesnis, bet tvirtesnis automobilio kėbulas „Carbon Core“ gavo prestižinį šios srities apdovanojimą „EuroBodyCar Award 2015“. skaityti »

Skelbiama akcijos „Knygų Kalėdos 2015“ pradžia

Lapkričio 16 dieną prasideda jau penktą kartą Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“. Šiais metais jos organizatoriai kviečia padovanoti knygų vaikams, paaugliams ir jaunimui. skaityti »

Lietuva ir UNESCO stiprina taiką pasaulyje

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO lyderių forume. skaityti »

LNB vadovas dalyvavo UNESCO Generalinės konferencijos 38-ojoje sesijoje

Lapkričio 9–15 dienomis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas dalyvavo Paryžiuje vykusioje Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) Generalinės konferencijos 38-ojoje sesijoje. skaityti »

„Canon“ pristatė išskirtinėmis vaizdo atkūrimo savybėmis pasižyminčias rankines vaizdo kameras

„Canon“ paskelbė, kad savo rankinių vaizdo kamerų seriją X papildo dviem naujomis kameromis – „XA35“ ir „XA30“. skaityti »

Lietuvos nacionalinė biblioteka parengė virtualią parodą – „Išgryninto vaizdinio meistras“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Išgryninto vaizdinio meistras“, skirtą dailininko Eugenijaus Antano Cukermano 80-osioms gimimo metinėms paminėti. skaityti »

Lietuva ir Baltarusija pasirašė ekonominį bendradarbiavimą stiprinantį protokolą

Ūkio ministras Evaldas Gustas ir Baltarusijos ekonomikos ministras Vladimiras Zinovskis septynioliktojo dvišalės Lietuvos ir Baltarusijos prekybinio ir ekonominio bendradarbiavimo komisijos (TVK) posėdžio pabaigoje pasirašė protokolą. skaityti »

Lietuvos verslininkai – didžiausi optimistai dėl euro ateities Rytų Europoje

Trys penktadaliai Lietuvos verslo lyderių prognozuoja, kad kitąmet šalies ekonomika augs, o euro zona iki 2020 m. laikysis stabiliai ir naujų sunkumų nepatirs. skaityti »