Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Susisiekimo ministerijai – aukštas „Transparency International“ įvertinimas

Susisiekimo ministerijai teko pirmoji vieta visų šalies ministerijų reitinge, apibendrinančiame VšĮ „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atlikto tyrimo rezultatus. skaityti »

Ateities nekilnojamasis turtas: universalumas, efektyvumas ir ekologija

Pasak „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovo Sauliaus Vagonio, svarbiausi nekilnojamojo turto pokyčiai ateityje bus tolesnis modernėjimas naujų technologijų diegimo ir ekologijos kryptimis. skaityti »

Kompanijai „TeliaSonera“ – įtarimai dėl korupcijos

Švedijos kompanija „TeliaSonera“ kartu su dar dviem Europos operatoriais yra įtariama dalyvavusi korupcijos schemoje Uzbekistane. skaityti »

Premjeras parodoje „Expo 2015“: savo produkcijai skiriame visą meilę ir dėmesį

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius su dviejų dienų vizitu lankosi Milane, Italijoje, kur pasaulinėje parodoje „Expo 2015“ kartu su kitomis 147 šalimis savo kultūrinį ir kulinarinį paveldą pristato ir Lietuva. skaityti »

Įtakingiausių finansų pasaulio asmenybių sąrašo viršūnėje – moteris

Informacinė agentūra „Bloomberg Markets“ įvardijo ir paskelbė 50 įtakingiausių finansų pasaulio asmenybių. skaityti »

Sportiškas „BMW M4 GTS“ – su vandens įpurškimo sistema ir „ekraniniais“ galiniais žibintais

Vokietijos automobilių gamintojas BMW spalio pabaigoje Tokijuje prasidėsiančioje automobilių parodoje pristatys naują, itin greitą „M“ serijos automobilį – „BMW M4 GTS“. skaityti »

Lietuva ir Kazachstanas sieks sostines sujungti tiesioginiais skrydžiais

Vilnių ir Astaną – Lietuvos ir Kazachstano sostines turėtų sujungti tiesioginiai skrydžiai. Tokį abipusį siekį susitikimo Vilniuje metu išsakė Lietuvos susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius ir Astanos meras Adilbekas Džaksybekovas. skaityti »

Čekijos studentai mokysis biržos paslapčių

Čekijos bankas „Fio Banka“ kartu su birža RM-SYSTÉM 20-yje Čekijos ir Slovakijos aukštųjų mokyklų ėmėsi įgyvendinti projektą „Studentbroker“, kurio tikslas mokyti studentus biržos operacijų principų. skaityti »

Švedijos verslas drąsiai renkasi Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė drauge su į Lietuvą valstybinio vizito atvykusiu Švedijos Karaliumi Karlu XVI Gustavu dalyvavo Švedijos verslo apdovanojimų ceremonijoje. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos direktorius Renaldas Gudauskas dalyvavo konferencijoje Baltarusijoje

Rugsėjo 29–spalio 1 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas dalyvavo Gardino regioninėje mokslinėje bibliotekoje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „The library through the prism of time“. skaityti »