Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Švietimo ir mokslo ministrės susitikime su Lietuvos pramoninkų konfederacija – aktualūs švietimo klausimai

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė ministerijoje susitiko su Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) prezidentu Robertu Dargiu, kitais LPK nariais ir aptarė aktualius švietimo klausimus bei bendradarbiavimą su verslo subjektais. skaityti »

Naudojimosi telefonu įpročiai: moterys skambina, vyrai – naršo

Moterys per mėnesį vidutiniškai prakalba valanda ilgiau, o vyrai trečdaliu daugiau naršo, rodo statistika. skaityti »

Artėja Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos atidarymas

Prezidentinės bibliotekos kūrėjai džiaugiasi prasidėjusia muziejaus rekonstrukcija ir lietuvių išeivijos parama. Šie metai Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus entuziastams įsimins kaip labai reikšmingas prezidentinės bibliotekos kūrimo etapas. skaityti »

Lietuva sieks lėšų energijos efektyvumo ir verslo skatinimo projektams

Finansų ministras Rimantas Šadžius ir Europos investicijų banko prezidentas Werneris Hoyeris susitikę aptarė galimybę iš investicijų plano Europai Lietuvoje finansuoti energijos efektyvumo projektus, taip pat gerinti mažoms ir vidutinėms įmonėms prieigą prie finansavimo. skaityti »

Naujas leidinys atveria Pinigų muziejaus sukauptą LDK monetų lobyną

Lietuvos banko Pinigų muziejaus kataloge „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės monetos Lietuvos banko Pinigų muziejuje“ pristatomi muziejuje sukaupti visi LDK gyvavimo laikotarpio pinigai – pustrečio tūkstančio monetų – nuo pirmųjų lietuviškų lydinių iki paskutinių monetų, nukaldintų Vilniaus kalykloje 1666 m. skaityti »

Sostinės savivaldybėje bus apdovanoti dešimt pasaulio iškiliausių jaunų žmonių

Atėjo laikas vėl pasidžiaugti iškiliausiais jaunais Lietuvos žmonėmis. Šiais metais tarptautinių apdovanojimų TOYP kandidatais ir mūsų šalies nacionaliniais laureatais paskelbtos Milda Dargužaitė ir Ilja Laurs. skaityti »

Saugoti aplinką padės dronai

Netrukus šalies aplinkosaugininkų amuniciją kovai su aplinkos apsaugos pažeidėjais papildys moderni vaizdo stebėjimo iš oro įranga – vadinamieji dronai. skaityti »

Lietuvos kelias į EBPO – finišo tiesiojoje

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė rugsėjo 17 d., 8 val., susitiks su įtakingiausios pasaulyje ekonominės organizacijos – Tarptautinės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) delegacija. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi Bosnijos ir Hercegovinos svečių delegacija

Rugsėjo 14 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo delegacija, vadovaujama Archyvų direktoriaus Adamiro Jerkovičiaus. skaityti »

Baltarusijos ambasadorius A. Korol susitiko su Vilniaus meru

Š. m. rugsėjo 9 d. Nepaprastasis ir įgaliotasis Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol susitiko su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi. skaityti »