Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvoje – Londono sičio delegacija

Rugsėjo 14–15 dienomis finansų ministro Rimanto Šadžiaus kvietimu Vilniuje lankysis vieno svarbiausių pasaulio finansų centrų – Londono Sičio – delegacija. skaityti »

Intrastatas – detali statistika apie prekių judėjimą ES

Iki 1993 m. Europos Sąjungoje Eurostato pagrindiniu užsienio prekybos statistikos informacijos šaltiniu buvo muitinės deklaracijų duomenys. 1993 m. susiformavus bendrai Europos Sąjungos rinkai, įdiegiama nauja duomenų surinkimo sistema, pavadinta Intrastatu. skaityti »

Vilniuje atidarytas atnaujintas BMW salonas

Vilniuje po beveik 3 mėnesius trukusios rekonstrukcijos atidarytas atnaujintas BMW salonas. skaityti »

Rugsėjo 8-oji – Tarptautinė raštingumo diena

Tarptautinės raštingumo dienos minėjimą kasmet inicijuojanti UNESCO komisija siekia, kad raštingumo skatinimas būtų laikomas svarbiu nacionalinės ir tarptautinės politikos klausimu. skaityti »

Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai laimėjimai perkeliami į nacionalinę teisę

Į nacionalinę teisę perkeliamos Europos Sąjungos (ES) Bendro pertvarkymo mechanizmo reglamento, Bankų gaivinimo ir pertvarkymo bei Indėlių garantijų sistemų direktyvų nuostatos. skaityti »

Parengta virtuali paroda „Rimui Geniušui – 95. Skambanti Geniušų dinastija“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Muzikos skyrius parengė virtualią parodą, skirtą dirigento, pianisto ir pedagogo Rimo Geniušo 95-osioms gimimo metinėms. skaityti »

Premjeras: Vyriausybės kursas – ateities ekonomiką grįsti inovacijomis

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, ketvirtadienį dalyvaudamas tarptautinio Vilniaus inovacijų forumo „Innovation drift“ atidaryme, pasveikino jo dalyvius. skaityti »

Didelės raiškos garso sistema iš „Sony“– nepriekaištingai muzikos kokybei

„Sony“ pristato kompaktišką garso sistemą CAS-1, kuri suteikia galimybę mėgautis aukščiausia garso kokybe. skaityti »

Daugiau nei 500 jaunuolių ES dėka įgijo patirties savanoriaudami

Rugpjūčio pabaigoje baigėsi visoje Lietuvoje vykdytas jaunimo užimtumą skatinantis mokymų ir savanorysčių projektas „Savanorystės bendruomenės kūrimas ir vystymas“. skaityti »

Nacionalinė biblioteka įsigijo lietuviškos muzikos ritinėlių pianolai kolekciją

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Muzikos skyrių pasiekė nauja kolekcija – 70 ritinėlių pianolai. Nacionalinė biblioteka kolekciją įsigijo iš muzikologo, lietuviškos muzikos leidybos tyrinėtojo prof. Dariaus Kučinsko. skaityti »