Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija teigiamai įvertino Lietuvos vykdomą reguliavimo politiką

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) š. m. liepos 29 d. paskelbė ataskaitą apie Lietuvoje vykdomų reguliavimo reformų pažangą ir jų vertinimą. skaityti »

Minima Sistemų administratoriaus diena

Kasmet paskutinį liepos penktadienį švenčiama sistemų administratoriaus diena. skaityti »

Skelbiama kūrybingų verslininkų idėjų konkurso nacionalinė atranka

Ūkio ministerija kviečia verslininkus iki š. m. rugsėjo 25 d. teikti paraiškas dalyvauti Europos Komisijos organizuojamame idėjų konkurse ir pristatyti savo originalias ir inovatyvias verslo idėjas. skaityti »

Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas spalį vyks Izraelyje

Po pasaulį išsibarstę žymūs lietuviai ir ryšius su Lietuva puoselėjantys žmonės šių metų spalio mėnesį susitiks jau septintą kartą rengiamame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume. skaityti »

Diplomatinės ir finansinės priemonės padeda verslui užmegzti ryšius su partneriais ir įsitvirtinti alternatyviose rinkose

Ūkio ministras Evaldas Gustas Vyriausybėje pristatė birželio mėnesį šalies institucijų nuveiktus svarbiausius darbus, įvairinant Lietuvos eksportą ir mažinant nuostolius, patiriamus dėl Rusijos paskelbtų sankcijų. skaityti »

LG Lietuvoje pristato 4K UHD televizorių

„LG Electronics“ (LG) Lietuvoje pristatė 4K UHD raiškos televizorių (modelis - UG870V). skaityti »

Aptartas Lietuvos ir Ukrainos verslo bendradarbiavimo sąlygų gerinimas

Lietuvos pramonininkų konfederaciją (LPK) surengė Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Ukrainos Respublika Verslo tarybos posėdį, kuriame buvo aptarti galimo verslo plėtros Ukrainoje potencialo ir abipusio ekonominio bendradarbiavimo skatinimo klausimai. skaityti »

Pasaulio lietuviai bendrą verslo ir mokslo ateitį aptars Izraelyje

Po pasaulį išsibarstę žymūs lietuviai ir ryšius su Lietuva puoselėjantys žmonės šių metų spalio mėnesį susitiks jau septintą kartą rengiamame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume. skaityti »

„Canon“ pristato PIXMA MG3650 – spausdintuvą veikliems namams

„Canon“ pristato namų vartotojams skirtą daugiafunkcį rašalinį spausdintuvą – PIXMA MG3650. skaityti »

Liuksemburge ES šalių ministrai diskutuoja, kaip didinti ES verslo konkurencingumą

Liepos 20 d. ūkio viceministrė Rasa Noreikienė kartu su Europos Sąjungos (ES) šalių ministrais Liuksemburge neformaliame ES Konkurencingumo tarybos susitikime diskutuoja, kaip gerinti sąlygas verslui ES bendrojoje rinkoje ir sustiprinti ES verslo konkurencingumą tarptautiniu mastu. skaityti »