Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

JAV verslininkai renkasi Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Lietuvos ir JAV verslo tarybos nariais aptarė mūsų šalies verslo aplinką ir investicinį klimatą, geopolitinę situaciją. skaityti »

84 procentai gyventojų teigia, kad dvejopas kainų nurodymas įvedant eurą buvo naudingas

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos užsakymu 2015 m. birželio mėnesį Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ atliko vartotojų tyrimą ir verslo subjektų apklausą, kurių tikslas buvo nustatyti kaip gyventojai ir verslininkai vertina euro įvedimą Lietuvoje. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos e. kataloge jau 1 mln. įrašų

Jubiliejiniu milijoniniu bibliografiniu įrašu tapo rankraštinis dokumentas iš Vilniaus Kapitulos archyvo. skaityti »

„Canon“ pagamino 110 milijonų keičiamųjų EF objektyvų

„Canon“ pasiekė naują gamybos rekordą – įmonė pagamino 110-milijonų EF serijos keičiamųjų objektyvų. Šį rekordą užbaigė ir 110-milijonuoju tapo ypač plataus kampo, reguliuojamo židinio nuotolio objektyvas „EF 11-24mm f/4L USM“. skaityti »

Nacionalinei bibliotekai perduotas Lietuvos nacionalinis atlasas

Liepos 7 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generaliniam direktoriui prof. dr. Renaldui Gudauskui Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) direktorė Daiva Gineikaitė Valstybės dienos proga įteikė pirmą kartą per Lietuvos valstybingumo istoriją išleistą nacionalinį Lietuvos atlasą. skaityti »

„BMW 7“ istorija: kaip evoliucionavo pirmasis sportiškas prabangos automobilis

Šį mėnesį „BMW Welt“ būstinėje Vokietijos automobilių koncernas pristatė didžiausią savo šių metų premjerą – naują BMW 7 seriją. skaityti »

Kaip neišleisti santaupų per saulėtas atostogas?

Susidūrę su galimybe įsigyti malonų, bet neplanuotą pirkinį, žmonės elgiasi dvejopai: vieni nė nesusimąstę leidžia turimas santaupas, kiti pradeda dvejoti – o kas, jeigu už kampo tūno juoda diena? skaityti »

Valstybę stiprinantiems žmonėms – apdovanojimai

Valstybės dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje Lietuvos valstybės ordinais ir medaliais Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo 27 Lietuvos ir užsienio valstybių piliečius. Už ryžtą gelbstint žūvančius žmones Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanoti 4 Lietuvos piliečiai. skaityti »

Nacionalinė biblioteka vasaros vakarus Palangoje siūlo leisti su knyga

Liepos 2 d., 18 val., Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykloje (Vytauto g. 72, Palanga) prasidėjo garsiniai skaitymai, skirti mažiesiems skaityklos lankytojams, jų tėveliams, seneliams, draugams. skaityti »

Vyriausybės kanceliarija ir Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pasirašė ketinimų protokolą

Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Olegas Romančikas su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generaliniu direktoriumi Renaldu Gudausku Vyriausybės rūmuose pasirašė ketinimų protokolą. skaityti »