Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Išrinktas geriausias valstybės tarnautojas

Savaitraštis „Veidas“ tęsia tradiciją ir vienuoliktą kartą skelbia geriausią Metų valstybės tarnautoją. Šiemet šis garbingas titulas atiteko Susisiekimo ministerijos kancleriui Tomui Karpavičiui. skaityti »

Baltarusija mini Nepriklausomybės dieną

Liepos 3 dieną kaimyninė Baltarusija mini Nepriklausomybės dieną. Tradiciškai šią dieną visoje šalyje rengiami koncertai, parodos, mugės, sporto varžybos, o šventę vainikuoja sostinėje Minske vykstantis karinis paradas ir šventiniai fejerverkai. skaityti »

Ūkio ministerija kviečia pareikšti nuomonę dėl tarpvalstybinei elektroninei prekybai taikomos sutarčių teisės

Europos Komisija (EK) paskelbė viešąsias konsultacijas, siekdama sužinoti vartotojų, verslo ir valdžios institucijų nuomonę, kaip būtų galima panaikinti dėl skirtingo nacionalinio tarpvalstybinių sutarčių reguliavimo kylančias kliūtis elektroninei prekybai skaitmeniniu turiniu ir prekėmis. skaityti »

Tarptautiniame konkurse – 4 apdovanojimai lietuviškoms kolekcinėms monetoms

Trys Lietuvos banko pernai išleistos monetos – skirtos baltistikai, Baltijos kelio 25-mečiui ir „Forma“ – pelnė pripažinimą tarptautiniame proginių monetų konkurse „Monetų žvaigždynas 2015“ (angl. Coin Constellation 2015). Jame buvo vertinama 240 proginių monetų iš 29 šalių, 46 organizacijų. skaityti »

Metų valstybės tarnautojas – specialus savaitraščio „Veidas“ projektas

Savaitraščio „Veidas“ redakcija Valstybės dienos išvakarėse vienuoliktą kartą paskelbs geriausią valstybės karjeros tarnautoją ir geriausią valstybės instituciją. skaityti »

Veronoje surengtas Lietuvos verslo forumas

Viename stipriausių Italijos ekonominių centrų, Veronoje, birželio 25 dieną Lietuvos ambasada Italijoje, bendradarbiaudama su Lietuvos ir Italijos prekybos rūmais surengė verslo forumą, skirtą pritraukti Italijos investicijų į Lietuvą. skaityti »

Uždaryti Graikijos bankai ir birža

Nutrūkus kreditorių ir Graikijos vyriausybės deryboms dėl finansinės pagalbos pratęsimo, Graikijos finansinio stabilumo taryba nutarė sustabdyti komercinių bankų veiklą. skaityti »

A. Sutkui – garbingas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas

Vienam žymiausių Lietuvos fotomenininkų Antanui Sutkui įteiktas garbingas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas – meno ir literatūros ordinas už prancūzų kultūros sklaidą. skaityti »

Ūkio ministras pristatė institucijų indėlį ieškant naujų verslo rinkų

Ūkio ministras Evaldas Gustas Vyriausybėje pristatė gegužės mėnesį šalies institucijų nuveiktus svarbiausius darbus, siekiant įvairinti Lietuvos eksportą ir sumažinti nuostolius, patiriamus dėl Rusijos paskelbtų sankcijų. skaityti »

Stiprėja ekonominiai Lietuvos ir Kinijos ryšiai

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Kinijos vicepremjeru Zhangu Gaoliu ir aptarė galimybes ir toliau stiprinti abiejų šalių ekonominį bendradarbiavimą, įgyvendinti bendrus projektus. skaityti »