Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Naujasis priekiniais arba visais ratais varomas „BMW X1“ Lietuvoje debiutuos rugsėjį

BMW ruošiasi į rinką išleisti antros kartos padidinto pravažumo automobilį „BMW X1“. Įgaliotoji koncerno atstovė Lietuvoje „Krasta Auto“ skelbia, kad mūsų šalyje salonuose šis atsinaujinęs, pažangus BMW kūrinys debiutuos rugsėjo pabaigoje. skaityti »

Įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos metinė konferencija

Birželio 18 d. Anykščiuose įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) metinė konferencija, kurioje konfederacijos nariams buvo pristatytos svarbiausios LPK veiklos kryptys, pasiekti rezultatai ir identifikuoti klausimai, kuriuos LPK kartu su Vyriausybe ir kitomis institucijomis turėtų spręsti siekiant užtikrinti palankias sąlygas verslui ir stiprinti pramonės konkurencingumą. skaityti »

Šventinių renginių naktį Vilniaus centre važinės mobiliosios šiukšliadėžės

Vilniaus centre vyksiančių viešų renginių metu į gatves pirmąkart išriedės mobiliosios šiukšliadėžės. Lietuvoje dar nematytas trirates atliekų surinkimo priemones savanoriškai pasiųs Vilniaus atliekų tvarkymo bendrovė „VSA Vilnius“. skaityti »

Pristatytas ypač daug kartų artinantis fotoaparatas – „PowerShot G3 X“

„Canon“ pristato „PowerShot G“ serijos fotoaparatą – „PowerShot G3 X“. Tai pirmasis vaizdą daug kartų artinantis „Canon“ kompaktinis fotoaparatas, kuriame įtaisytas 1.0 tipo iš galo apšviečiamas CMOS jutiklis. skaityti »

Lietuvos verslo darbdavių konfederacija keičia vardą ir atsinaujina

Šalies verslo įmones vienijanti asociacija Lietuvos verslo darbdavių konfederacija keičia vardą ir nuo šiol vadinsis Lietuvos darbdavių konfederacija (LDK). skaityti »

Gegužę nustatyta mažiausiai dvejopo kainų nurodymo pažeidimų

Valstybinė vartotojų apsaugos tarnyba ir kitos priežiūros institucijos 2015 m. gegužę atliko 4012 patikrinimus ir nustatė 100 pažeidimų – 2,49 proc. nuo visų atliktų patikrinimų. Tai mažiausias pažeidimų skaičius per visą dvejopo kainų nurodymo stebėsenos laikotarpį. skaityti »

Kuriamas Nacionalinis verslo konsultantų tinklas

Ūkio ministerija nuo š. m. rudens finansuos verslo pradžios ir plėtros konsultacijas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, sukūrusi Nacionalinį verslo konsultantų tinklą. skaityti »

Europos žaidynės neabejingos technologijoms

Azerbaidžano sostinėje Baku jau vyksta pirmosios Europos žaidynės. Tačiau žaidynių organizatorių dėmesys skirtas ne tik sportui – itin daug pastangų skiriama žaidynių telekomunikacijoms ir IT infrastruktūrai. skaityti »

ES investicijų naudą teigia pajutę 7 iš 10 gyventojų

Atlikus reprezentatyvią apklausą paaiškėjo, kad Lietuvos gyventojai pastebi pokyčius, kuriuos kuria ES investicijos – daugiau kaip 70 proc. gyventojų teigia, jog pajautė ES lėšomis įgyvendintų projektų naudą. skaityti »

Birželio 14-oji – Tarptautinė tinklaraštininkų diena

Birželio 14-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė tinklaraštininkų („blogerių“) diena. Tinklaraštis („blogas“) – tai interneto puslapis, kuriame vienas nepriklausomas žmogus ar jų grupė dalijasi savo mintimis įvairiomis temomis ar tiesiog rašo savo dienoraštį. skaityti »