Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Statistika griauna mitą apie jaunimo išlaidavimą

Pajamų statistika rodo, kad sparčiau didėja jaunesnio amžiaus gyventojų pajamos. SEB banko duomenimis, tarp indėlininkų sparčiausiai auga jaunų žmonių skaičius. skaityti »

BMW pademonstravo prabangos ir inovacijų flagmaną – „BMW 7“

„BMW Welt“ būstinėje Vokietijos automobilių koncernas pristatė didžiausią savo šių metų premjerą – naują „BMW 7“ seriją. skaityti »

Gintautas Bartkus išrinktas į UNICEF Lietuva valdybą

Advokatų kontoros Tark Grunte Sutkiene partneris, advokatas ir buvęs Lietuvos Respublikos teisingumo ministras Gintautas Bartkus išrinktas į UNICEF Lietuva valdybą. skaityti »

Mokslo pasiekimai garsina Lietuvą visame pasaulyje

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Saulėtekio slėnio Technologijų ir inovacijų centro atidaryme. Šiame centre Lietuvos mokslininkai kuria unikalius išradimus ir pažangiausias technologijas, kurios naudojamos visame pasaulyje. skaityti »

Lietuvos ir Gruzijos ekonominį bendradarbiavimą sustiprins įsteigta Tarpvyriausybinė komisija

Siekdama stiprinti Lietuvos ir Gruzijos dvišalį bendradarbiavimą, Vyriausybė posėdyje patvirtino Tarpvyriausybinės Lietuvos ir Gruzijos ekonominio bendradarbiavimo komisijos Lietuvos atstovų sudėtį. skaityti »

Lietuvos ir Baltarusijos verslo forumas atveria daugiau galimybių vystyti bendrus projektus

Birželio 9 d. ūkio ministras Evaldas Gustas ir Baltarusijos ekonomikos ministras Vladimiras Zinovskis per Marijampolėje vykstantį XI Lietuvos ir Baltarusijos verslo forumą kalba apie galimybę stiprinti dvišalę prekybą, plėsti bendradarbiavimą investicijų, turizmo ir kitose srityse. skaityti »

Bus pristatyti projekto „E.Seimas – elektroninės demokratijos priemonių plėtojimas LR Seime“ rezultatai

Birželio 12 d. bus pristatyti Seimo kanceliarijos įgyvendinto projekto „E. Seimas – elektroninės demokratijos priemonių plėtojimas Lietuvos Respublikos Seime“ rezultatai. Renginys vyks III rūmų Konferencijų salėje, pradžia – 10 val. skaityti »

Lietuvai pirmą kartą skirtas ES piliečio apdovanojimas

Šių metų Europos Sąjungos piliečio apdovanojimas skirtas asociacijai „Lietuvos Neįgaliųjų forumas“. skaityti »

„Achema“ minėjo 50-mečio jubiliejų

Gegužės 30 d. koncernui „Achemos grupė“ priklausanti Jonavos trąšų ir chemijos produktų gamintoja „Achema“ minėjo 50-mečio jubiliejų. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi svečiai iš Aleksandrijos bibliotekos

Gegužės 29 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje viešėjo Aleksandrijos (Egipto Arabų Respublika) bibliotekos atstovai Mahmoud Ezzat Elsayed ir dr. Khamis Issa skaityti »