Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

LNTPA atstovai susitiko su naujaisiais Vilniaus vadovais

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) susitikime su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi ir administracijos vadove Alma Vaitkunskiene, departamentų vadovais ir patarėjais aptarti svarbiausi NT ir miestų plėtros klausimai. skaityti »

Geriausias Dakaro ralio automobilis „Mini ALL4 Racing“ – Vilniuje

Autosporto mėgėjai Vilniuje turi išskirtinę galimybę susipažinti su patikimiausiu Dakaro ralio automobiliu „Mini ALL4 Racing“, kuris šių metų lenktynėse pirmasis kirto finišo liniją. skaityti »

Pirmą kartą Nacionalinėje bibliotekoje vyks edukaciniai užsiėmimai sutrikusios regos žmonėms

Įgyvendindamos projektą „Kultūros paveldo atvėrimas akliesiems ir silpnaregiams“ Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo ir Lietuvos aklųjų bibliotekos pirmą kartą pakvies sutrikusio regėjimo žmones į edukacinę ekskursiją Nacionalinėje bibliotekoje. skaityti »

Nacionalinėje bibliotekoje saugomi pergamentai įrašyti į Nacionalinio dokumentinio paveldo registrą

Paskelbti Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą papildysiantys dokumentinio paveldo objektai. skaityti »

Mokslą ir verslą suartins naujas E. mokslo vartų portalas

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas (LVK) Valdas Sutkus ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Arūnas Karlonas spaudos konferencijoje pristatė naują E. mokslo vartų portalą skaityti »

Skatinama Lietuvos–Šveicarijos partnerystė inovacijų srityje

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) ir Kazimiero Simonavičiaus universitetas (KSU) surengė Lietuvos–Šveicarijos bendradarbiavimo susitikimą, kuriame Lietuvos mokslininkai ir verslininkai galėjo užmegzti naudingų kontaktų, dalintis idėjomis bei generuoti naujus inovacinius projektus. skaityti »

Premjeras Lietuvos verslininkams Almatoje: dėkojame už šalies vardo garsinimą

Priešpaskutinę savo vizito Kazachstane dieną Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius apsilankė Almatoje esančiame Lietuvos generaliniame konsulate, kur susitiko su lietuvių bendruomenės nariais – vietos verslininkais. skaityti »

Kreditų ima mažiau, tačiau skolinasi didesnes sumas

Itin smulkūs vartojimo kreditai Lietuvoje praranda populiarumą. Gyventojai linksta skolintis didesnes sumas ilgesniam laikotarpiui, rodo Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos (LSVKA) narių duomenys. skaityti »

Lietuva gali tapti Kazachstano jūrų vartais Vakaruose

Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius, Astanoje susitikęs su Kazachstano investicijų ir plėtros pirmuoju viceministru Ženysu Kasimbeku (Jenis Kasimbek), išsakė Lietuvos poziciją dėl dvišalio bendradarbiavimo transporto sektoriuje plėtros ir perspektyvų. skaityti »

Lietuvos ir Kazachstano premjerai atidarė abiejų šalių verslo forumą Astanoje

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, antradienį dalyvaudamas Lietuvos ir Kazachstano verslo forumo Astanoje atidaryme, pasidžiaugė, kad oficialią Lietuvos delegaciją lydi ir gausi verslo atstovų delegacija – beveik 80 verslininkų. skaityti »