Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Premjeras Kazachstane susitiko su vietos lietuviais

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius vizitą Kazachstano Respublikoje pradėjo Astanoje susitikdamas su lietuvių bendruomene – Karagandos lietuvių tremtinių atstovais. skaityti »

Lietuvos verslo delegacija išvyksta vizito į Kazachstaną

Kazachstanas – viena patraukliausių NVS šalių rinkų. Neatsitiktinai į šią šalį gegužės 18-21 dienomis užsakytu reisu vyksta gausi Lietuvos verslo ir aukščiausių valdžios pareigūnų delegacija. skaityti »

Marijampolėje laukiama XI Lietuvos-Baltarusijos ekonomikos forumo

Š. m. birželio 8–10 dienomis Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) kartu su Baltarusijos partneriais Marijampolėje surengs jau XI Lietuvos-Baltarusijos ekonomikos forumą. skaityti »

ERPB Verslo forume pristatytas Lietuvos inovatyvumas ir jo didinimo siekis

Nuosaikių inovatorių šalių grupei priskiriama Lietuva siekia pakilti į aukštesnį lygį, iki 2020 metų beveik padvigubindama investicijas į mokslo tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. skaityti »

„CityBee“ siūlo vilniečiams persėsti į elektromobilius „BMW i3“

Automobilių dalinimosi paslauga „CityBee“ savo parką papildė naujais elektromobiliais, dėl kurių sostinės gyventojai ir miesto svečiai galės išbandyti aplinkai draugišką keliavimo būdą. skaityti »

Premjera: debiutuoja naujoji „BMW 3“ serija

Vokiečių koncernas BMW pristatė naują populiariausio savo modelio „BMW 3“ seriją. skaityti »

Prof. dr. Renaldas Gudauskas paskirtas į Finansų ministerijos sudaromą Stebėsenos komitetą

Š. m. gegužės 7 d. įvyko Aukštojo mokslo tarybos posėdis, kuriame Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas buvo paskirtas į LR finansų ministerijos sudaromą Stebėsenos komitetą. skaityti »

Vokiečių dizaino nominacijose – dviejų BMW modelių triumfas

Vokiečių leidinio automobilininkams „Auto Zeitung“ tradiciškai rengiamoje „Design Trophy 2015“ nominacijoje triumfavo du BMW modeliai – „BMW 4 Gran Coupe“ laimėjo sedanų kategorijoje, o „BMW 2 Series Convertible“ tapo dailiausiu kompaktišku automobiliu. „Design Trophy 2015“ apdovanojimuose savo kategorijose į geriausiai įvertintų automobilių trejetuką taip pat pateko „BMW M3/M4“, „BMW X6“ ir penkerių durų „Mini“. skaityti »

„Canon“ pristato objektyvą „EF 50mm f/1.8 STM“

„Canon“ pristato „EF 50mm f/1.8 STM“ – naują fiksuoto židinio nuotolio objektyvą. Šis modelis, kuris yra populiaraus „EF 50mm f/1.8 II“ objektyvo įpėdinis, puikiai tinka norintiems žengti į kitą fotografijos lygmenį. skaityti »

Dakare triumfavęs „Mini ALL4 Racing“ – Lietuvoje

Lietuviai turės unikalią galimybę iš arti pamatyti Dakaro maratone važiavusį bolidą „Mini ALL4 Racing“. Garsiausiame pasaulio maratone triumfuojantį automobilį galės apžiūrėti visi – gegužės pabaigoje Zarasuose vyksiančiame tarptautiniame „Mini“ automobilių suvažiavime „International Mini Meeting“ (IMM). skaityti »