Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Rygoje pristatomi M. Šagalo paveikslai iš „Belgazprombank“ kolekcijos

Rygos biržos muziejuje atidaryta paroda „Provanso žavesys“, kurioje pristatomi ir Marko Šagalo paveikslai iš „Belgazprombank“ kolekcijos. skaityti »

Kurti konkurencingą Lietuvą – valstybės ir verslo bendras interesas

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikusi su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Robertu Dargiu aptarė darbo santykių reguliavimo galimybes, ūkio konkurencingumo didinimą, taip pat kalbėjo, kaip sustiprinti mokslo ir inovacijų politiką bei paskatinti verslo ir švietimo bendradarbiavimą. skaityti »

Iškilmingoje ceremonijoje įteiktos M. K. Čiurlionio taurės

Š. m. balandžio 7 dieną M. K. Čiurlionio fondas ir Rumunijos ambasada Lietuvoje surengė „M. K. Čiurlionio taurės REX“ įteikimo ir nusipelniusių šviesuolių pagerbimo ceremoniją. Taikomosios dailės muziejuje vykusį renginį vedė Lietuvos edukologijos universiteto rektorius akademikas Algirdas Gaižutis. skaityti »

Nacionalinė biblioteka remia prieigą prie žinių ir duomenų masyvų skatinančią iniciatyvą

Gegužės 6 d. Briuselyje oficialiai pristatyta Hagos deklaracija dėl prieigos prie žinių skaitmeniniame amžiuje (angl. The Hague Declaration on Knowledge Discovery in the Digital Age). skaityti »

Naujovė Lietuvoje – spausdintuvas, galintis ištrinti tekstą

Į Lietuvą atkeliavo pirmasis naujos kartos spausdintuvas, naudojantis dažus, kuriuos galima ištrinti nuo popieriaus. Unikalus „Toshiba“ spausdintuvas leis sunaudoti iki penkių kartų mažesnį popieriaus kiekį nei įprastai. skaityti »

Lietuviai kviečiami prisidėti prie paramos Nepalo vaikams

Paskutiniais duomenimis, balandžio 25 d. Nepale įvykęs žemės drebėjimas padarė žalos daugiau nei 8 mln. gyventojų. 7,8 balų stiprumo žemės drebėjimas nuniokojo didelę šalies dalį ir nusinešė virš 5 tūkst. gyvybių. skaityti »

Nacionalinės bibliotekos direktorius dalyvavo Pasaulinės spaudos laisvės dienos minėjime Rygoje

Gegužės 2–4 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas dalyvavo Rygoje vykusiame Pasaulinės spaudos laisvės dienos minėjimo renginyje kaip UNESCO Tarpvyriausybinės programos „Informacija visiems“ Lietuvos atstovas. skaityti »

„Žinių radijo“ gimtadienio šventėje – iškilminga apdovanojimų ceremonija

15-ąjį gimtadienį švenčiantis „Žinių radijas“ gegužės 6 dieną surengė iškilmingą šventinį vakarą, į kurį susirinko per 200 kviestinių svečių. skaityti »

JAV prezidento posto sieks buvusi „Hewlett-Packard“ vadovė

Buvusi informacinių technologijų lyderės „Hewlett-Packard Co.“ generalinė direktorė Carly Fiorina paskelbė dalyvausianti JAV prezidento rinkimuose. Buvusi įtakingiausia Amerikos verslo pasaulyje moteris apie savo ketinimus paskelbė „ABC News“ televizijos laidoje „Good Morning America“. skaityti »

Pirmasis BMW septynvietis vienatūris Lietuvoje pasirodys šį rudenį

Vasarį anonsuotas pirmasis BMW septynvietis šeimyninis automobilis „BMW 2 Series Gran Tourer“ Lietuvoje pasirodys 2015 m rudenį. Paaiškėjo ir naujojo modelio kaina: šis erdvus ir universalus „premium“ klasės automobilis kainuos nuo 28 250 eurų. skaityti »