Teleskopas „Kepler“ atrado planetų sistemą su „stačia“ planetos orbita

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 5 d. pirmadienis

Priimta manyti, kad daugelio planetų orbitos negali smarkiai nukrypti nuo žvaigždės pusiaujo plokštumos, nes tai lemtų planetos destabilizaciją ir žūtį. Vis dėlto teorija nusako išimtis, kad gali egzistuoti ir planetų su poliarinėmis orbitomis – tokios orbitos būna lygiagrečios ne žvaigždės pusiaujui, o sukimosi ašiai. Kaip tik pirmą tokį per visas egzoplanetų paieškas egzempliorių pavyko atrasti kosminio teleskopo „Kepler“ duomenis analizuojantiems Harvardo–Smitsono astrofizikos centro tyrėjams.

Neįprasta egzoplaneta „Kepler 63b“ aplink gimtąjį savo šviesulį sukasi „stačia“ orbita – ši su jos žvaigždės pusiaujo plokštuma sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tai – bene pirmas gyvas pavyzdys, kad visatoje gali egzistuoti planetos su poliarinėmis orbitomis. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophsysical Journal“.

Deividas Letamas (David Latham) iš Harvardo–Smitsono astrofizikos centro kartu su kolegomis išsiaiškino, kad teorija apie poliarines planetų orbitas nėra klaidinga. Tokia orbita besisukančią planetą astronomas atrado Gulbės žvaigždyne. Keistoji egzoplaneta nuo Žemės nutolusi apie 600 šviesmečių. Ji sukasi aplink nedidelę žvaigždę, kurios masė ir temperatūra beveik identiška atitinkamiems Saulės parametrams.

D. Letamas su kolegomis pasinaudojo viena iš žvaigždžių egzistencijos ypatybių, kurios įprastai trukdo atrasti planetas – dėmėmis žvaigždės paviršiuje. Žinia, dėmės apsunkina egzoplanetų paieškas, nes mažina šviesulio ryškį maždaug tiek, kiek ir disku praslenkančios planetos. Tiesa, tokie trikdžiai leidžia nustatyti žvaigždės sukimosi kryptį ir greitį.

Išanalizavę Kepler 63 žvaigždės ryškio svyravimus, mokslininkai greta jos aptiko neįprastą mini–neptūnų klasės planetą. Planetologų žodžiais tariant, šios planetos masę nustatyti neįmanoma dėl žvaigždės aktyvumo. Tiesa, poliarine orbita pasižyminti planeta už Žemę gali būti masyvesnė 45–120 kartų. Pagrindinė jos ypatybė – neįprasta apvali orbita, statmena žvaigždės pusiaujui.

Astronomai tvirtina, kad tokios planetinės sistemos egzistavimas gali paaiškinti santykinį jos jaunumą – žvaigždės amžius neviršija 400 mln. metų. Visai įmanoma, kad ateityje „Kepler 63b“ pakeis savo orbitos kryptį į labiau „plokščią“, reziumuoja tyrimo autoriai.

Šaltinis:
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Dėl kurjerių streiko Berlyno bankomatuose baigiasi pinigai

Berlyno bankomatai šią savaitę liko be grynųjų pinigų. skaityti »

IFLA prezidentė lankėsi Nacionalinėje bibliotekoje

Balandžio 28 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lankėsi IFLA, didžiausios organizacijos, vienijančios viso pasaulio bibliotekininkus, prezidentė Sinikka Sipila ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė bei Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė. skaityti »

Į Lietuvoje vyksiantį suvažiavimą „Mini“ atveš išskirtinius eksponatus

Lietuvos „Mini“ automobilių klubas intensyviai ruošiasi gegužę vyksiančiam 37-tajam tarptautiniam „Mini“ automobilių suvažiavimui „International Mini Meeting“ (IMM). Jis pirmą kartą įvyks Lietuvoje, Zarasų ežero saloje. skaityti »

Baltarusijos vizija – plati integracija

Bal­ta­ru­si­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­tro pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas Alek­sand­ras Mich­ne­vi­čius įsi­ti­ki­nęs, kad Eu­ro­pos Są­jun­ga (ES) ir Eu­ra­zi­jos eko­no­mi­nė są­jun­ga tu­ri su­kur­ti bend­rą eko­no­mi­nę erd­vę nuo Li­sa­bo­nos iki Vla­di­vos­to­ko. Per vi­zi­tą Vil­niu­je jis do­mė­jo­si, ką rei­kia da­ry­ti, kad bū­tų ga­li­ma pe­rei­ti prie rea­lios in­teg­ra­ci­jos. skaityti »

Prof. dr. Renaldas Gudauskas perrinktas Lietuvos bibliotekų tarybos pirmininku

Balandžio 23 d. Lietuvos bibliotekų tarybos pirmininku buvo perrinktas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas. skaityti »

Pasitikrinti žinias apie saugų darbą kviečia nacionalinis el. testas

Balandžio 28-oji – pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Valstybinė darbo inspekcija pirmą kartą organizuoja nacionalinį elektroninį testą, kuriame galima pasitikrinti žinias apie saugų darbą. skaityti »

Lietuvos verslo organizacijos ir kitos įstaigos gali pretenduoti į EK lėšas verslumui skatinti

Ūkio ministerija kviečia aukštąsias mokyklas, profesinio mokymo įstaigas, verslo asociacijas, paramos verslui organizacijas ir kitus asmenis teikti paraiškas gauti finansavimą ir tapti Lietuvos kontaktiniais punktais įgyvendinant programą „Erasmus jauniesiems verslininkams“. skaityti »

Vilniuje buvo pagerbti geriausi 2014-ųjų žaidimai ir jų kūrėjai

Balandžio 21 dieną, Vilniuje buvo pagerbti geriausi 2014–ųjų metų žaidimai ir jų kūrėjai. Renginio metu buvo išdalinti septyni apdovanojimai ir pristatyti įdomiausi 2015–ųjų metų projektai. skaityti »

Pasaulyje 2014 m. iškilo trečdaliu daugiau vėjo jėgainių nei per 2013 m.

2014 m. visame pasaulyje naujai instaliuotų ir pradėjusių veikti vėjo jėgainių bendra galia siekė 48,3 GW. Apskritai 2014 m. vėjo energetikai buvo sėkmingi: instaliuota 37,1 proc. daugiau jėgainių negu 2013 m. skaityti »

Fotografė iš Lietuvos laimėjo 2-ąją vietą „Sony“ pasauliniuose fotografijos apdovanojimuose“

Balandžio 23 d. vykusioje 2015 m. „Sony“ pasaulinių fotografijos apdovanojimų“ ceremonijoje, konkurso garbės komisija Lietuvos fotografę Dovilę Dagienę apdovanojo antrąja vieta profesionalų konkurso Gyvenimo būdo kategorijoje. skaityti »